Метронідазол

 

Показання до застосування

 

Для лікування протозойних інфекційних захворювань, таких як:

 • гіардіазіс;
 • амебіаз хронічний (дизентерія амебна);
 • уретрит трихомонадний (в стертій формі) і вагініт;
 • інфекції, причиною яких є грамнегативні анаеробні паличкоподібні бактерії сімейства Bacteroidaceae;
 • суглобові і кісткові інфекції;
 • лямбліоз;
 • хвороба Боровського (leishmaniosis cutanea);
 • балантидіаз;

Інфекційні розлади центральної нервової системи:

 • гнійні запалення мозкових тканин, нариви легень;
 • зараження крові (sepsis);
 • пневмонія;
 • менінгококова інфекція;
 • ендокардит бактеріальний;
 • субдуральні гнійники.

Крім цього, метранідазол призначають при інфекційних ураженнях порожнини очеревини, що викликаються грампозитивними анаеробними бактеріями: гастрит, псевдомембранозний коліт, виразкова хвороба шлунка.

Застосування метронідазолу доцільно під час терапевтичного лікування пухлинних хвороб в тих випадках, коли стійкість пухлинного утворення викликана нестачею кисню в клітинах.


 

Склад і форма випуску

 

Метранідазол випускається у вигляді вагінальних свічок, як зовнішній засіб (мазь, гель), як зовнішньо-вагінальний засіб (гель), у вигляді інфузійного розчину (уколи), в таблетованій формі.

Таблетки метранідазол мають наступний склад: в одній одиниці міститься 0,25 г Metronidazole. Додаткові компоненти: стеариновокислий кальцій, ефір метанолу і целюлози, крохмаль з картоплі.


 

 

Спосіб застосування та дозування

 

Перорально, разом з їжею або після прийому їжі (можна запити молоком). Таблетки не розжовувати!
Як приймати метронідазол при трихомоніазі

По одній дозі (0,25 міліграм) вранці і ввечері, курс – десять днів. Ще один варіант прийому: по 400 міліграм двічі в добу (тоді період прийому скорочується до п’яти днів). Жінкам призначаються свічки додатково. Якщо виникає потреба, то курс проходять ще раз, при цьому дозу підвищують до одного грама препарату на добу. Між двома курсами бажано зробити перерву не менше 28 днів.

Лямбліоз: добова доза становить – 500 міліграм (в два прийоми). Малюкам до 12 місяців прописують 125 міліграм ліки в добу, дітям від двох до чотирьох років – 250 міліграм, п’яти-восьми років -375 міліграм, після восьми років – 500 міліграм. Лікування триває п’ять днів.

Гардіазіс: доза з розрахунку 15 міліграм на один кг ваги хворого, її прийом поділяють на три рази. Лікування відбувається протягом п’яти днів.

Хронічний амебіаз: в добу – 1,5 грам в три прийоми, протягом п’яти днів.

Гострий амебний шигельоз: 2,25 міліграм в день, розділяється на три дози, приймати до зникнення всіх симптомів.

Балантидіаз: 750 міліграм, розділяється на три прийоми, пити ліки слід шість днів.

Абсцес печінки: максимальну денну дозу можна прийняти в один (або два-три) прийому, вона становить 2,5 грам метранідазолу. Дітям від року до трьох років призначається чверть дорослої дози, трьох-семи років – третина дорослої дози, семи – десяти років-половина дорослої добової дози.

Профілактика постінфекційних ускладнень: за чотири дні до оперативного втручання приймають по 1,5 грам на добу, розділяючи на кілька прийомів.


 

 

Фармакологічна дія. Фармакодинаміка

Метранідазол створений як препарат антимікробного і протипротозойного впливу. Основне завдання ліків – біохімічне відновлення 5-нітрогрупи, яка вступає у взаємодію з дезоксирибонуклеїновою кислотою (клітини ДНК) бактерій, пригнічуючи з’єднання їх нуклеотидів, що веде до припинення життєдіяльності мікроорганізмів.
Аеробні бактерії і вільні організми досить стійкі до метронідазолу, але при змішаній флорі спостерігається зростання ефективності препарату, якщо застосовувати його разом з іншими антибактеріальними лікарськими засобами, дієвими проти простих аеробів.
Впливаючи на пухлини, метранидазол робить їх більш чутливими до опромінення.


 

 

Метронідазол протипоказання

Нетипова реакція на компоненти препарату (гіперчутливість), годування груддю (лактація), перші 12 тижнів вагітності, важкий перебіг ниркової недостатності, лейкопенія.


 

 

Побічна дія

 

 • сухість слизових в порожнині рота;
 • металевий післясмак;
 • блювотні позиви;
 • пронос або навпаки, запор;
 • зміна кольору сечі;
 • алергічні висипання на шкірі;
 • лейкопенія.

Високі дози при тривалому періоді прийому – зворотна полінейропатія. При значному перевищенні правильно-розрахованої дози препарату може виникнути нейропатія периферична або епілептичний напад. У цьому випадку ліки терміново відміняють і лікують симптоми. Якогось специфічного антидоту не існує.


 

 

Взаємодія з іншими ліками

 

Дозволено застосування з іншими антибактеріальними засобами. Взаємодіючи з непрямими антикоагулянтами підвищує ймовірність виникнення кровотеч, а також впливає на результат аналізу, який показує наскільки швидко згортається кров хворого (протромбіновий час).

Змішування метронідазолу з барбітуратами призводить до зниження його рівня в плазмі. Під впливом препарату токсичність літію стає значно вище, алкоголь в складі крові (у алкоголіків) знижує свою концентрацію.
Одночасний прийом терфенадину, астемізолу і метронідазолу може стати причиною аритмії, змін в ЕКГ, блокади серця.

Препарат Циметидин збільшує період напіввиведення метранідазол з організму, сповільнює процес очищення печінки.


 

Вагітність і лактація

 

Ліки категорично заборонено в перші 12 тижнів вагітності. Можливе лікування метранідазолом в період вагітності виключно по життєво-важливими показниками. Під час грудного вигодовування препарат протипоказаний.

 

15.05.2017
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(2 оцінки, в середньому: 5 з 5)