Проблема агресії у дітей

Гнів і агресивна поведінка – це необхідна людині реакція. З точки зору психології, агресія – це сила, з якою ми прагнемо до здійснення задуманого і долаємо перешкоди на своєму шляху. Часом гнів виходить з-під контролю, заподіюючи шкоду як самій людині, так і тим, хто його оточує. В цілому, дитяча агресія і прояви гніву – нормальне явище, тому що дитина ще не вміє висловлювати своє невдоволення інакше. Однак батькам варто звернути увагу на частоту і інтенсивність таких проявів і шукати причини надлишку емоційних разрядок.


Прояви дитячої агресії

«Агресор»
Він не може впоратися зі своїм гнівом, виплескуючи негативні емоції на рідних, друзів, вихователів і вчителів. Проявляючи агресію, діти псують відносини з однолітками, які бояться їх і обходять стороною. Відчуття ізольованості тільки підсилює роздратування і бажання помститися.

«Жертва»
Дитина часто піддається глузуванням з боку однолітків, його дражнять і не хочуть з ним дружити. Причиною може бути сором’язливість, немодний одяг, надмірна вага і багато іншого. Діти не приховують антипатії до тих, хто на них не схожий. Всі їхні почуття лежать на поверхні.


Поширені причини дитячої агресії

Виховання в негативному середовищі
Дитяча агресія часто є дзеркальним відображенням поведінки батьків. Дорослі не завжди вміють мирним шляхом вирішувати свої суперечки, а діти вчаться, дивлячись на них. Наприклад, якщо у ній прийняті фізичні покарання, то дитина сприймає це як норму. Він звикає до того, що отримати бажане можна, просто вдаривши однолітка.Поширені причини дитячої агресії

Бажання дитини привернути до себе увагу
Якщо дитина не виділяється будь-якими здібностями, наприклад, умінням малювати, його ніхто не виділяє із загальної групи однолітків. Але якщо привернути до себе увагу нестандартним способом, наприклад, проявити агресію, його поведінку будуть обговорювати.

Виникнення почуття ревнощів
Якщо мама похвалила чужий дитячий малюнок у присутності своєї дитини, це може викликати зовсім не бажання намалювати так само добре, а скоріше зворотну реакцію. Дитяча агресія виллється в те, що дитина просто порве чужий вдалий малюнок і відштовхне «конкурента». Причиною дитячої агресії в даному випадку буде почуття ревнощів і обурення з приводу того, що хтось посмів вкрасти у дитини мамину похвалу.

Виникнення почуття заздрості
Якщо об’єктом дитячої агресії стає людина, якій дитина заздрить, він прагне принизити його, «покаравши» таким чином за перевагу. Наприклад, якщо предметом заздрості стала красива і дорога іграшка, дитина з низькою самооцінкою може відняти і зламати її, щоб усунути цю несправедливу, на його погляд, різницю.

Прояв агресії як способ захисту
Іноді дитяча агресія є способом захисту від ворожого їм оточення. А найкращий захист – це напад. Таку позицію дитина може засвоїти, якщо батьки оцінюють його вчинки залежно від настрою або присутності сторонніх людей. Не знаючи, чого очікувати, наступного разу дитина поводиться агресивно просто «про всяк випадок».


Як впоратися з нападом дитячої агресії

Постарайтеся зупинити напад гніву
Діти не в змозі заспокоїтися самостійно, їм потрібно допомогти впоратися зі злістю. Навіть якщо дитина кусається або б’ється, міцно обійміть його. Але зробіть це спокійно, без відповідної агресії.

Встановіть зоровий контакт з дитиною
Поки Ви обіймаєте дитину, необхідно перебувати з ним на одному рівні. Не Як впоратися з нападом дитячої агресіїрозриваючи тілесний контакт, постарайтеся налагодити зоровий – подивитися йому в очі. На підсвідомому рівні така поведінка сприймається як сигнал до набуття спокою, адже мама поруч. Такий прийом подіє, навіть якщо в цей момент дитиною володіє злість.

Виберіть правильну інтонацію
Перш ніж заговорити, виберіть правильну інтонацію, щоб позначити емоційний стан дитини. Бажано, щоб Ваш голос звучав нейтрально. Звертатися потрібно в стверджувальній формі, але ні в якому разі не наказним або повчальним тоном. Тільки так малюк відчує, що Ви розумієте його стан. Адже агресивна поведінка для нього і є спосіб продемонструвати своє обурення. І якщо дитину зрозуміли, це означає, що мета досягнута і подальша агресивна поведінка просто не має сенсу.

Підберіть правильні слова
Зберігаючи тілесний контакт, підберіть правильні і відповідаючі віку Вашої дитини слова, які допоможуть його заспокоїти. Якщо Ваш агресор ще зовсім маленький, підійде, наприклад, така фраза: «Тобі погано, малюк! Заспокойся! ». Для дитини старшого віку важливо позначити емоції, які він відчуває в момент прояву агресії, і їх причину, це можуть бути наступні слова: «Тобі прикро, що потрібно лягати, а тобі ще хочеться пограти». Якщо дитина вкусила або вдарила Вас, варто докладно пояснити йому, що Вам неприємно, наприклад: «Мені боляче! Мені не подобається, коли мене кусають».


Ігри для профілактики агресії у дітей

 

Проводити виховну роботу і пояснювати, як потрібно поводитися, має сенс тоді, коли всі емоції остаточно охолонуть. Тільки заспокоївшись, дитина буде здатна почути Вас. Потрібно показати, що проблеми можна вирішувати і мирним шляхом. Не забороняйте дітям висловлювати агресію, а просто запропонуйте реагувати на неприємні ситуації інакше, не завдаючи шкоди оточуючим. Поки дитина не здатна спокійно висловлювати своє невдоволення або неприйняття Ігри для профілактики агресії у дітейчого-небудь, з ним потрібно проводити спеціальні ігри та вправи, спрямовані на моделювання проявів дитячого гніву. Використовуючи ігрову форму, можна допомогти дитині зняти накопичене емоційне напруження.

Для «забіяк»

Ці заняття для профілактики дитячої агресії включають вправи, які засновані на рухах, що збігаються з реальними ударами.

Бійка подушками. Її можна поєднувати з грою на профілактику вербальної дитячої агресії, коли учасники обзивають один одного нешкідливими словами, наприклад: «А ти – шпрот! А ти – блюдце! А ти – черевик! ». Кожна «обзивалка» повинна збігатися з імпровізованою атакою. Замість подушок також можна використовувати повітряні кулі.
Штовхання або кидання м’яча. Для проведення гри краще вибрати місце, де є багато вільного простору, щоб дитина могла кидати і штовхати м’яч, не обмежуючи себе в рухах.
Вибивання килима. Гра полягає в ритуальному вигнанні мікробів з килима. Для цього можна використовувати мухобойку або тенісну ракетку. Удари повинні супроводжуватися криками воїнів.
Розривання паперу на швидкість. Аркуш паперу рветься на дрібні клаптики – хто швидше. Потім цими шматочками учасники закидають один одного.

Для «зубастиків»

Це ігри, в яких прояви гніву супроводжуються імітацією укусів.

Відкушування батона. Можна купити довгий батон-багет і рахувати, хто більше від нього відкусить.
Гра в зоопарк. Пропонується зобразити тварин що скаляться та гарчать. Дитина повинна показати, як злиться тигр, ведмідь, лев і т. д.
Прорізувачі для зубів. Їх можна давати кусати зовсім маленьким дітям (3-5 місяців), щоб вони заспокоїлися.

 

29.01.2016
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(1 оцінка, в середньому: 5 з 5)