Бронхіт у дитини

 

 

Симптоми бронхіту у грудних дітей

 

При появі перших симптомів бронхіту у грудних дітей необхідно звернутися до лікаря. Справа в тому, що хвороба може викликати дуже небезпечне ускладнення – пневмонію. Важливо, щоб педіатр не тільки поставив діагноз, але і регулярно оглядав дитину, інакше можна пропустити погіршення стану, що трапляється навіть при правильно призначеному лікуванні.

 

Симптоми бронхіту у грудних дітей:

 • Сухий кашель, який почався на тлі повного здоров’я. Кашель без нежиті – серйозний привід звернутися до лікаря. Через 2-3 дні кашель посилюється і стає вологим.
 • Підвищення температури. У дітей до року вона підвищується понад 38-39 градусів. У деяких дітей підйом температури може бути незначним до 37,5. Сухий кашель без температури – симптом алергічного бронхіту.
 • Прояви інтоксикації. Дитина млява, плаксива, апатична, погано їсть, порушений сон. При бронхіті, викликаному бактеріями, діти страждають від сильної інтоксикації, а бронхіт вірусної етіології зазвичай переноситься легше. При алергічному бронхіті стан дитини залишається нормальним.
 • Хрипи і жорстке дихання виявляє лікар при прослуховуванні грудної клітини. Дихання утруднене, на видиху чути свист. Якщо свистячі хрипи в грудній клітці чутні «неозброєним вухом» без фонендоскопа, це свідчить про обструктивний бронхіт у грудничка.

 

 

Чому виникає обструктивний бронхіт у дітей?

 

Бактерії, віруси або алергени проникають в бронхи з потоком повітря. Вони осідають на слизовій оболонці дихальних шляхів і подразнюють її. У відповідь на це слизові залози бронхів виділяють велику кількість слизу, щоб змити чужорідні частинки. Якщо евакуація слизу порушена, то вона загусає і прилипає до стінки бронха, звужуючи його просвіт – розвивається обструкція або закупорка бронха (вона може бути повною або частковою). При цьому повітря з труднощами проходить крізь звужені бронхи в альвеоли легень. У них створюються сприятливі умови для розмноження мікроорганізмів, і може розвинутися запалення легенів (пневмонія).

Крім того в запаленій слизовій бронхів виділяються особливі речовини. Вони проникають в гладком’язовий шар бронхів і подразнюють його рецептори, викликаючи спазм – різке скорочення циркулярних м’язів. В результаті просвіт бронха може повністю перекритися. В цьому випадку необхідно термінове застосування спазмолітичних препаратів (Еуфілін) або інгаляція стероїдних гормонів (Пульмикорт, Фліксотид).

Якщо обструктивний бронхіт у дітей супроводжується підвищеною температурою, це говорить, що він пов’язаний з вірусами або бактеріями. Тому в схему лікування включаються антибіотики (Амоксицилін, Цефалексин, Цефаклор). Показання до їх застосування:

 • слизисто-гнійний або гнійний характер мокротиння;
 • висока температура понад 3-х днів;
 • виражена інтоксикація.

У тому випадку, якщо обструктивний бронхіт у дітей протікає без температури, потрібно з’ясувати, який подразник міг викликати алергічну реакцію. Обструкція бронхів може бути пов’язана:

 • з використанням побутової хімії: пральні порошки, аерозолі, освіжувачі повітря;
 • з алергією на шерсть домашніх тварин;
 • з лаками і фарбами під час ремонту. Новий лінолеум і вінілові шпалери також можуть спровокувати напад обструкції;
 • з покупкою м’яких меблів, виготовленої з неякісних матеріалів;
 • з м’якими іграшками;
 • з домашнім пилом, що скупчився в килимових покриттях або текстилі (покривалах, шторах).

Усунення алергену і прийом антигістамінних препаратів різко покращує стан хворих. Антибіотикотерапія, як правило, не призначається.


 

 

 

Як лікувати бронхіт у дітей в домашніх умовах

 

1. Строго дотримуватись рекомендацій лікаря. Не намагайтеся самостійно лікувати бронхіт у дітей в домашніх умовах. До п’ятирічного віку просвіт бронхів вузький, і діти не можуть самостійно викашляти грудку слизу. Тому без кваліфікованої медичної допомоги не обійтися.
2. Не відміняйте лікарські препарати самостійно. Особливо це стосується антибіотиків. Часто полегшення настає на 3-й день лікування. Але якщо вам призначили 7-денний курс, то його необхідно пройти повністю. В іншому випадку виникає ризик розвитку хронічного бронхіту у дитини, коли ослаблені антибіотиком бактерії не знищуються, а продовжують існувати в бронхах. При зниженні імунітету і переохолодженні вони викликають загострення бронхіту.
3. Поїте дитину. Якщо малюк буде споживати достатню кількість рідини, то слиз в його бронхах не засохне, і не утворюються згустки, які складно викашляти. Особливо це важливо, якщо у дитини підвищена температура. Показник того, що дитина п’є достатньо – це сечовипускання кожні 2-3 години. Поїти дитину краще компотом із фруктів або сухофруктів з додаванням родзинок. Якщо малюк віддає перевагу сокам, то обов’язково розводьте їх водою 1: 1, щоб не викликати алергію. З цієї ж причини лікарі не рекомендують відвари трав, які додатково алергізують організм, що особливо небезпечно при алергічному бронхіті.
4. Зволожуйте повітря. Цей захід також запобігає висиханню слизу в бронхах. Можна використовувати побутові зволожувачі повітря або хоча б розвішувати на батареї мокрі махрові рушники під час опалювального сезону. Відносна вологість в дитячій повинна бути 50-70%.
5. Очистіть повітря в кімнаті. Бажано, щоб кватирка була постійно відкрита, проте уникайте протягів. Сприяє лікуванню бронхіту у дітей вологе прибирання 2 рази на день, але не додавайте в воду ніякі миючі засоби. Таким чином, ви усунете пил та інші алергени, які можуть погіршити стан дитини.
6. Не перестарайтеся з самолікуванням. Інгаляції в дитячому віці роблять тільки за рекомендацією лікаря. Справа в тому, що якщо за допомогою пари розмочити висохлу корочку слизу, то вона різко збільшиться в об’ємі і перекриє просвіт бронхів, що значно погіршить стан дитини. Тому радьтеся з лікарем, навіть якщо ви збираєтеся зробити інгаляцію фізрозчином (натрію хлоридом) або мінеральною водою за допомогою небулайзера. Ставити банки, гірчичники і парити ноги можна тільки після того, як нормалізувалася температура. В іншому випадку від цих процедур більше шкоди, ніж користі.
7. Прогулянки на свіжому повітрі. Чисте повітря сприяє швидкому очищенню бронхів від слизу. До того ж під час прогулянки поліпшується вентиляція легенів, що є профілактикою розвитку пневмонії. Однак гуляти можна, якщо у дитини нормальна температура, а на вулиці не морозно.
8. Масаж. Масаж допомагає очистити бронхи від мокротиння. Але приступати до нього можна після того, як гострий період хвороби залишився позаду, і температура стала нормальною.

08.11.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(0 оцінок, в середньому: 0 з 5)