Діагностика тромбофілії

 

Діагностика тромбофілії досить непроста, оскільки діагноз встановлюється більше за результатами лабораторних досліджень, ніж з будь-яких симптомів або даними інструментальних досліджень. Запідозрити наявність тромбофілії може і сам пацієнт. Йому досить лише згадати попередні захворювання (або поточні), причиною яких послужив венозний або артеріальний тромбоз. Саме часті рецидивні тромбози і є тією ознакою, за якою лікарі визначають схильність пацієнта до тромбофілії.

Крім того, існують патології (наприклад, атеросклероз, захворювання нирок, цукровий діабет, аутоімунні захворювання, пухлини та ін.), які самі по собі несуть ризик розвитку тромбозів, через те що при них нерідко пошкоджуються судинні стінки. Тому при таких хворобах схильність до тромбофілії однозначна. Для таких пацієнтів призначають лабораторні дослідження з метою оцінки серйозності порушень гемостазу, пошкоджень в інших органах і вибору правильної тактики медикаментозного лікування.

До якого лікаря звертатися при тромбофілії?

Пацієнти з тромбофілією лікуються у різних лікарів. Все залежить від основної патології, яка посприяла її розвитку. Пацієнти з цукровим діабетом лікуються у ендокринологів, хворі з онкологічними захворюваннями крові та інших органів – у онкологів, пацієнти з аутоімунними захворюваннями – у ревматологів. В судинній хірургії, наприклад, проходять лікування пацієнти з тромбофлебітом нижніх кінцівок, атеросклерозом, інфарктом міокарда, діабетичною ангіопатією (ураження судин на тлі цукрового діабету), інсультом. В нефрологічному відділенні лежать хворі з нирковою патологією, в інфекційному – особи з вірусними та бактеріальними інфекціями і т.п.

На початковому етапі з вибором правильного доктора пацієнту повинен допомогти сімейний лікар. Він допоможе пацієнту пройти всі необхідні первинні дослідження і порекомендує йому лікаря-фахівця, який займається лікуванням тієї чи іншої патології і попутно призначає медикаментозне лікування проти тромбофілії.

Які аналізи потрібно буде здати?

Лабораторні аналізи – це основа діагностики тромбофілії. Для того щоб встановити діагноз даної патології, пацієнту потрібно здати різні аналізи крові і аналізи сечі. Визначити, що за аналіз необхідний, повинен лікар, виходячи з результатів клінічної картини і певних навідних ознак.

Види лабораторних аналізів, які здають при тромбофілії:

 • Загальний аналіз крові
 • Звичайна коагулограмма
 • Дослідження агрегації тромбоцитів
 • Оцінка коагуляційної ланки гемостазу
 • Оцінка концентрації фізіологічних антикоагулянтів
 • Фібринолітична активність крові
 • Генетичні дослідження
 • Імунологічні дослідження
 • Аналіз сечі
 • Біохімічний аналіз крові

Де можна здати аналіз на генетичну тромбофілію?

Аналіз на генетичну тромбофілію можна здати в більшості приватних лабораторій. Ці лабораторії або роблять такий аналіз на місці, або посилають зразки з кров’ю в іншу лабораторію, з якої у них укладений контракт на виконання таких досліджень. У державних лабораторіях, які локалізовані в лікарнях і госпіталях, такий аналіз можуть не виконувати, оскільки він дуже дорогий і не всі державні лікарні і госпіталі можуть дозволити собі утримувати дороге устаткування і реагенти. Щоб з’ясувати, чи може лабораторія проводити аналіз на генетичну тромбофілію, краще знайти її сайт в інтернеті і ознайомитись зі списком послуг, що надаються (такий аналіз зазвичай знаходиться в розділі генетичних досліджень) або безпосередньо зв’язатися з її представниками по телефону.


Ризик розвитку у пацієнта тромбофілії неможливо обчислити, через те що ця патологія мультифакторіальна, тобто її розвитку можуть сприяти дуже багато різних факторів. Ними можуть бути різноманітні захворювання, гіповітаміноз, шкідливі звички, спадкова схильність, травми, хірургічні втручання, медикаментозна терапія і ін.

18.01.2019
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(0 оцінок, в середньому: 0 з 5)