Діагностика причини оніхомікозу

Діагностика оніхомікозу спрямована на встановлення збудника захворювання. Зазвичай вона представляє значні труднощі, оскільки запідозрити якийсь конкретний мікроорганізм по видимих симптомах і проявах складно. Без проведення специфічних аналізів часом навіть не вдається точно встановити, чи має місце грибкове ураження нігтя, або всі зміни – лише наслідок порушення обміну речовин або інших системних захворювань.

Діагностика оніхомікозів проходить в кілька етапів і включає наступні методи дослідження:

 • клінічні дані;
 • мікроскопічне дослідження;
 • культуральне дослідження;
 • ДНК-діагностика.

 

 

Клінічні дані

Клінічні дані – це сукупність симптомів і скарг пацієнта. При оніхомікозі вони зазвичай стосуються зовнішніх змін нігтьових пластинок і супутніх симптомів з боку шкіри. Як вже зазначалося вище, симптоми оніхомікозу не специфічні для даного захворювання. Вони лише вказують на факт ураження нігтів. Остаточно причину захворювання можна встановити лише після проведення більш точних аналізів.

За результатами клінічних даних лікарю доводиться виключати наступні захворювання зі схожими проявами:

 • псоріаз (у випадку, якщо він вражає нігті);
 • кератодермія;
 • червоний плаский лишай;
 • порушення харчування нігтів (нестача вітамінів або поживних речовин, викликане іншими захворюваннями).

 

Мікроскопічне дослідження

Для мікроскопічного дослідження фахівець бере зішкріб або зразок тканини нігтьової пластинки. Отриманий матеріал обробляється спеціальною речовиною (зазвичай, розчин КОН 10 – 30%), щоб зруйнувати кератин. Після цього стає можливим розгляд грибів під мікроскопом. Досвідчений лікар може відрізнити ознаки грибкового ураження нігтів з високою точністю. На жаль, даний метод не дозволяє визначити тип грибка і підібрати ефективне лікування оніхомікозу. Тим не менш, при неможливості провести подальші дослідження, на цьому етапі вже можна призначити протигрибкові препарати широкого спектру (ефективні проти різних видів грибків).

 

Культуральне дослідження

Культуральне дослідження є третім етапом в діагностиці та проводиться після мікроскопії. Матеріал, отриманий від пацієнта, засівається на спеціальне поживне середовище (середа Сабуро). У ній містяться всі необхідні речовини для швидкого розвитку грибка. На жаль, даний вид мікроорганізмів зростає відносно повільно. Результати дослідження отримують в середньому через 3 – 5 днів після посіву.

Ідентифікацію збудника проводять за формою колоній, їх кольором і характером росту. Даний метод дозволяє поставити точний і остаточний діагноз. Додатковою перевагою є можливість перевірити чутливість грибків до різних препаратів. На підставі цього дослідження можна призначити найбільш ефективний курс лікування.

 

ДНК-діагностика

В даний час ведуться пошуки методу, який би дозволив діагностувати грибкову інфекцію шляхом виявлення її ДНК. Досліджуваним матеріалом при цьому також є зішкріб або зразок тканини нігтя, в якому імовірно міститься збудник. На даний момент найбільші успіхи досягнуті в діагностиці дерматофітів і дріжджових грибків. Цвілеві грибки визначити таким способам поки важко. Плюсом цього методу є висока точність і швидкість дослідження. Результат можна отримати протягом 1 – 2 днів. Мінусом є відносно низька поширеність і необхідність у спеціальній апаратурі (що підвищує вартість аналізу).

 

31.01.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(0 оцінок, в середньому: 0 з 5)