Інструментальні методи діагностики першіння в горлі

 

Інструментальні методи діагностики причин першіння в горлі є одними з найбільш точних. З їх допомогою можна визначити структуру м’яких і щільних тканин шиї, визначити наявність запального процесу, судинних патологій, пухлинних утворень і т. д.

Серед інструментальних досліджень, що застосовуються для діагностики причин першіння в горлі, розрізняють:

  • ультразвукове дослідження (УЗД);
  • рентгенографію шийного відділу хребетного стовпа;
  • комп’ютерну томографію (КТ);
  • магнітно-резонансну томографію (МРТ);
  • ларингоскопію / бронхоскопію.

Ультразвукове дослідження при першінні в горлі

Ультразвукове дослідження є одним з найбільш простих і нешкідливих методів візуалізації структури м’яких тканин. Зокрема, даний метод виявиться корисним в діагностиці пухлинних процесів передньої області шиї, кіст і судинних аномалій. Однак слід додати, що структури, що знаходяться всередині гортані, за допомогою УЗД візуалізувати досить проблематично, оскільки сигнал блокується хрящовою тканиною, з якої складається скелет гортані. Ще однією перевагою даного діагностичного методу є порівняно низька вартість і широка поширеність.

 

 

Рентгенографія шийного відділу хребетного стовпа

Рентгенографія шийного відділу хребта є одним з перших етапів діагностики міжхребцевих гриж. Дані грижі в свою чергу, можуть здавлювати міжхребцеві нерви, які здійснюють іннервацію гортані. Подразнені внаслідок здавлення нерви викликають відчуття першіння в горлі.

Також на рентгені грудної клітини можуть виявлятися ознаки пневмоній і бронхітів, які можуть бути причинами супутнього катарального запалення гортані і першіння в горлі.

Крім того, сучасні цифрові рентген-апарати демонструють досить високий рівень візуалізації навіть деяких м’яких тканин. Таким чином, зробивши знімки в кількох проекціях, можна визначити розміри об’ємних утворень шиї, які, в свою чергу, можуть бути причинами здавлення гортані і першіння в горлі. Проте, для найбільш точної візуалізації м’яких тканин краще покладатися на інші дослідження (УЗД, МРТ), оскільки простий рентген призначений в основному для діагностики кісткової патології.

Комп’ютерна томографія при першінні в горлі

Комп’ютерна томографія є одним з найбільш сучасних інструментальних досліджень, що функціонують за принципом синтезу великої кількості рентгенівських знімків, виконаних з великої кількості ракурсів. У середньому при комп’ютерній томографії знімки робляться з 54 ракурсів одночасно. Оскільки дане дослідження є, по суті, рентгенологічним, то найбільш чітко при ньому візуалізуються кісткові структури.

До переваг даного дослідження можна віднести швидкість проведення (в середньому 5 – 10 хвилин на пацієнта), а також можливість побудови об’ємної реконструкції певного органу, кровоносної судини, кістки або будь-якого іншого анатомічного утворення. Крім того, для підвищення інформативності методу можна використовувати різноманітні контрастні речовини. Таким чином, використовуючи комп’ютерну томографію, представляється можливим діагностика злоякісних пухлин, аневризм, варикозних розширень вен, тромбозів, кіст, компресійних синдромів і багато чого іншого.

Проте, як і у будь-якого дослідження, у КТ існують деякі недоліки і обмеження до застосування. Оскільки КТ відноситься до рентгенівських досліджень, то воно надає на пацієнта вплив іонізуючим випромінюванням. Саме тому воно протипоказане вагітним і обмежене до застосування дітям. Для інших використання даного діагностичного методу рекомендується не частіше ніж один раз на рік. Застосування контрастної речовини також накладає деякі складнощі у зв’язку з високим ризиком розвитку алергічної реакції негайного типу. Для хворих зі зниженою нирковою функцією рішення про необхідність використання контрастної речовини повинно прийматися колегією фахівців, оскільки воно може погіршити перебіг захворювання нирок.

Для даного дослідження при першінні в горлі важлива вага пацієнта і максимальний розмір досліджуваної частини тіла. Більшість комп’ютерних томографів мають вагове обмеження від 120 до 160 кг. Середній робочий діаметр внутрішньому колу апарату складає 70 см. Таким чином, пацієнти з 3 – 4 ступенем ожиріння ризикують бути недопущені до даного дослідження.

Останнім, але часто вирішальним недоліком даного діагностичного методу є відносно висока вартість. Особливо дорого застосування контрастних речовин. Вартість одного мілілітра контрастної речовини коливається в межах від 10 до 20 американських доларів.

Важливо додати, що яким би точним не було дослідження, його інтерпретація завжди залежить від грамотності фахівця, що оцінює його. Саме з цієї причини одне дослідження на однакових апаратах при однакових вихідних даних може коштувати аж до декількох разів більше, ніж його середня вартість тільки тому, що лікар може виявити за його допомогою ті патології, які інші просто не побачать.

 

Магнітно-резонансна томографія

Магнітно-резонансна томографія також є одним з найбільш сучасних досліджень в діагностиці різних захворювань. Проте, на відміну від комп’ютерної томографії вона не є рентгенологічним методом, а функціонує за принципом реєстрації енергії хвиль, випромінюваних атомами водню, що знаходяться в змінному магнітному полі. Іншими словами, найкраще при даному дослідженні візуалізуються багаті водою тканини (нерви, м’язи, сполучна тканина, хрящі і т. д.).

Виходячи з принципу роботи даного методу, можна вивести деякі його переваги. Головним з них є абсолютна нешкідливість, оскільки апарат ніяк не пов’язаний з радіацією. У зв’язку з цим МРТ може проводитися і дітям і вагітним жінкам, яких турбує першіння в горлі скільки завгодно раз. Більш висока роздільна здатність по відношенню до м’яких тканин в порівнянні з КТ дозволяє з більшою точністю діагностувати компресійні синдроми, дегенеративні захворювання нервової системи, судинні аномалії і т. д. Використання контрастної речовини (гадоліній), також як і у випадку з КТ, збільшує інформативність методу.

Протипоказання до дослідження МРТ діляться на абсолютні і відносні. До абсолютних протипоказань відноситься наявність в тілі пацієнта металевих предметів (спиці, шурупи, зубні коронки, протези, пірсинг і т. п.), А також вага пацієнта понад 120 кг і діаметр грудної клітки (або іншій частині тіла) більше 75 сантиметрів. Крім того, при використанні контрастної речовини також існує ризик розвитку алергічної реакції. Тому якщо у хворого раніше відзначалася алергія на дану речовину, то повторне її введення абсолютно протипоказано.

До відносних протипоказань відноситься клаустрофобія (страх закритих просторів) і малий дитячий вік. Хворі з клаустрофобію не в змозі перенести дослідження, оскільки апарат влаштований у вигляді вузького тунелю, в якому пацієнт повинен провести, щонайменше, 20 – 30 хвилин. Діти малого віку також можуть боятися тривалого знаходження в незнайомому місці. Крім того, часто вони просто не можуть зберігати одне положення протягом усього дослідження, в силу гіперактивності, притаманної багатьом дітям. Обидва даних протипоказання можуть бути вирішені шляхом введення пацієнта в наркоз (якщо це допустимо в конкретному випадку і пацієнт на нього згоден).

Ціна дослідження також велика. Чим сучасніше апарат, чим вище його потужність, тим дорожче коштує дослідження. Використання контрастної речовини також збільшує фінальну вартість. Також ціна може варіювати в залежності від престижності діагностичного центру та професійного рівня працюючих в ньому фахівців.

 

 

Ларингоскопія / бронхоскопія

Ларингоскопія є одним з ендоскопічних досліджень, за допомогою якого представляється можливим на власні очі побачити слизову оболонку глотки і гортані, що знаходиться вище голосових зв’язок. Бронхоскопією називається аналогічне дослідження, однак глибина проникнення бронхоскопу дещо більше. Він долає голосові зв’язки і досягає бронхів 3 – 5 порядку.

Таким чином, бронхоскопія є кращим дослідженням для діагностики причин першіння в горлі, однак вона доступна лише в приватних медичних центрах або великих лікарнях, в той час як ларингоскопію можна провести в будь-якому реанімаційному відділенні. Крім того, практично всі сучасні бронхоскопи забезпечені мініатюрними відеокамерами, а на ларингоскопи вони встановлюються тільки в дорогих моделях, оскільки основним призначенням даного апарату є інтубація пацієнта (введення дихальних трубок в трахею), а не дослідження порожнини гортані.

Обидві процедури є досить складними в технічному плані і вимагають від лікаря високого професіоналізму не тільки щодо правильного введення апарату, але ще і щодо інтерпретації побаченого. Крім того, при бронхоскопії представляється можливим взяття біопсії з підозрілих ділянок тканини.

При використанні ендоскопічних методів дослідження спрощується діагностика таких захворювань як гострий і хронічний ларингіт, рак гортані, центральний рак легені, запалення голосових зв’язок, варикозне розширення вен гортані і ін.

27.11.2016
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(1 оцінка, в середньому: 5 з 5)