Діагностика грижі Шморля

Грижа Шморля являє собою випинання пульпозного ядра міжхребцевого диска, спрямоване в бік верхньої або нижньої пластини вище розташованого  або нижче розташованого хребця. Механізм формування даного випинання пов’язаний з ослабленням фіброзного кільця міжхребцевого диска або з появою порожнин в губчастій речовині хребців.

Грижі Шморля є досить частою знахідкою при проведенні рентгенографії або томографії хребетного стовпа через інші захворювання. У більшості випадків вони абсолютно ніяк не проявляються клінічно і не потребують лікування. Проте, в окремих випадках вони можуть стати причиною вираженого больового синдрому і компресійних переломів хребців, які можуть призвести до серйозних наслідків для здоров’я на все життя. Крім того, якщо сама грижа Шморля частіше за все не викликає серйозних побоювань, то для лікаря вона повинна стати сигналом для перевірки ймовірних причин її появи. Так, дані випинання можуть розвиватися при гіперпаратиреозі, остеопорозі, рідше при остеохондрозі і інших метаболічних захворюваннях. У рідкісних випадках численні грижі в декількох хребцях асоціюються з таким захворюванням як кіфоз Шейермана (хвороба Шейермана-Мау, юнацький кіфоз). Іноді вони можуть маскувати первинні кісткові пухлини, метастази пухлин інших локалізацій в хребці, деякі ревматичні захворювання та ін.

 

Діагностика

Діагностувати грижу Шморля можливо методами, заснованими на рентгенологічному просвічуванні хребців. У число даних методів входить проста і прицільна рентгенографія і комп’ютерна томографія. Також можна використовувати магнітно-резонансну томографію, за допомогою якої з більшою чіткістю вдається візуалізувати хрящову тканину.

Грижа Шморля на простий рентгенограмі
Для того щоб діагностувати грижу Шморля методом простої рентгенографії, необхідно, як мінімум, зробити знімок хребетного стовпа в прямій проекції. Таким чином, вдається первинно визначити рівень, на якому знаходиться грижа. Згодом для уточнення її характеристик (розмірів, форми, співвідношення з оточуючими тканинами) рекомендується проведення ще двох прицільних знімків хребця в прямій і бічній проекції.

Грижа Шморля на комп’ютерній томографії
Для діагностики грижі Шморля методом комп’ютерної томографії слід всього лише провести сканування тулуба. В результаті дослідження у лікаря з’являється можливість як пошарово, так і в обсязі вивчити розміри і будову грижі Шморля, а також як вона змінює цілісність хребця. Крім того, дане дослідження в ряді випадків дозволяє з високою ймовірністю запідозрити онкологічні захворювання хребців, при яких дані грижі розвиваються вдруге.

Грижа Шморля на магнітно-резонансній томографії
Особливості технології магнітно-резонансної томографії дозволяють більш чітко, ніж при комп’ютерній томографії, візуалізувати багату рідиною хрящову тканину міжхребцевого диска з усіма її особливостями. Однією з таких особливостей може бути прорив речовини хряща в тіло хребця, що, по суті, і є грижею Шморля. Крім того, оскільки окістя і нервова тканина в основі своїй також містять воду, то їх пошкодження будуть більш чітко видно на магнітно-резонансній томографії, ніж на комп’ютерній томографії.

Лабораторна діагностика грижі Шморля
На жаль, достовірних лабораторних проб, що безпосередньо вказують на формування грижі Шморля, не існує. Тим не менш, деякі аналізи в сукупності з больовим синдромом чіткої локалізації в певному хребці можуть і стати в нагоді.

Змінами в аналізах, що побічно вказують на грижу Шморля, можуть бути:

 • збільшення лейкоцитів (білі кров’яні тільця) в загальному аналізі крові;
 • збільшення швидкості осідання еритроцитів (червоні кров’яні тільця) в загальному аналізі крові;
 • збільшення рівня С-реактивного білка і тимолової проби;
 • поява підвищених концентрацій кислої і / або лужної фосфатази;
 • поява підвищених концентрацій онкомаркерів;
 • збільшені концентрації ПТГ;
 • вищі, ніж в нормі, показники кальцію в крові і ін.

 

У більшості випадків лікування гриж Шморля не потрібно, оскільки вони не становлять серйозної небезпеки для здоров’я. Тим не менше, воно може знадобитися, коли подібна грижа стає причиною больового синдрому. Відбувається це в тих випадках, коли її розміри є порівняно великими або коли вона призводить до компресійного перелому хребця. При пухлинних ураженнях хребців також можуть формуватися подібні грижі, проте лікування в даному випадку буде направлено не на усунення самої грижі, а на боротьбу з пухлиною. Залежно від обраної тактики лікування пухлини буде і вибір тактики лікування грижі Шморля.

16.11.2018
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(2 оцінки, в середньому: 5 з 5)