Ускладнення після видалення зуба мудрості

Завдяки наявності якісних знеболюючих препаратів і професіоналізму стоматологів, видалення зуба мудрості відбувається практично безболісно. Це планова процедура, перед якою не потрібно панікувати і боятися. Невеликий дискомфорт може виникнути через 2-3 години (припиняється дія наркозу). Але якщо біль не слабшає, а посилюється – це привід для повторного звернення до фахівця. Ускладнення після видалення зуба мудрості можуть бути викликані різними факторами.

Зуб мудрості стоматологи називають «вісімка»: якщо розділити вертикальною лінією ротову порожнину на дві частини, то в верхньому і нижньому рядах зуби будуть розташовані восьмими (в самому кінці). Особливість цих зубів – пізній час зростання. Прорізаються вони зазвичай в період від 20 до 30 років, в момент, коли організм людини уповільнює зростання і переходить в стан зрілості.

У стоматологічній практиці нерідкі випадки, коли зуб мудрості приносить дискомфорт ще на початкових стадіях росту, так як прорізування проходить болісно і довго. Найчастіше це супроводжується розвитком зони запалення. Сам зуб, покритий ураженою тканиною, постійно травмується шматочками їжі. Бактерії проникають в тканини і запалення загострюється. В результаті це призводить до гнійного запалення (перикоронариту).

Видалення зуба мудрості має свої особливості. Він розташований трохи глибше інших, а кількість нервових закінчень на порядок вище. Неправильне видалення може призвести до тривалого загоєння і спровокувати різні ускладнення. Біль після процедури – нормальна і закономірна реакція організму. У лунці, яку раніше займав зуб, повинен перебувати згусток крові, що перешкоджає проникненню інфекції в рану. Це не повинно вас лякати.

Часто при прорізуванні зубів мудрості у багатьох підвищується температура, і стоматологи вважають це природним, так як «вісімки» – зуби незвичайні. Після видалення також часто виникає підвищення температури тіла. Це наслідок запалення, викликаного втручанням. Навіть температура в 38-39 градусів не свідчить про велике нагноєння лунки або розвитку інфекції, але вимагає від людини обережності і уваги. Температуру вище 38 градусів рекомендується знижувати за допомогою відповідних препаратів (парацетамол). Бити на сполох варто тільки в тому випадку, якщо висока температура тримається більше двох діб. Спеціаліст обов’язково виявить причину ускладнення і призначить відповідну терапію.

Що викликає ускладнення: перелік основних факторів.

Причини, що викликають ускладнення після таких операцій, можуть бути самі банальні:

 • відкриті каріозні порожнини в роті;
 • генералізований карієс;
 • неналежний догляд за порожниною рота.

Також існує ще ряд причин, які до стоматології ніякого відношення не мають, але можуть стати каталізатором ускладнення. Серед таких факторів фахівці виділяють гіпертонію, підвищення артеріального тиску в стресових ситуаціях і ламкість капілярів. Також ознаками ускладнення може стати і постійна важка фізична робота.

 

Ускладнення після видалення і їх лікування


Ускладнення після видалення зуба мудрості виникають досить рідко. Але якщо це все ж сталося, не потрібно звинувачувати в цьому тільки стоматолога. На виникнення небажаних наслідків також можуть впливати індивідуальні особливості будови організму або те, як людина доглядає за ротовою порожниною.

 

Чому йде кров з лунки?

Зазвичай кров у лунці згортається протягом першої ж хвилини, затягуючись тонкою захисною плівкою. У тому випадку, якщо стоматологом проводилося складне видалення зуба мудрості, кров буде згортатися трохи довше. Щоб подібного уникнути, лікарі накладають кілька швів, а також прикладають до лунки гемостатичну губку.

Деякі фахівці після процедури накладають шви відразу ж, але інші їхні колеги не ризикують через можливий розвиток ускладнень інших типів. При накладенні швів на рану лікарі рекомендують дотримуватися кількох простих правил:

 • Людям з гіпертонією потрібно уважно стежити за рівнем тиску. Тим, хто приймає ліки для його зниження, потрібно пам’ятати, що на тлі стресу тиск може триматися на високій позначці дуже довго, тому звичайного дозування ліків буде недостатньо.
 • Заборонено вживати алкогольні напої – вони розширюють судини.
 • Курцям слід на якийсь час утриматися від цієї звички. Також не потрібно спльовувати і відсмоктувати кров з ранки.
 • Широка усмішка – це красиво, але не в даному випадку.
 • Слід обмежити підняття важких предметів.
 • Не потрібно чіпати накладені на рану шви. Якщо туди потрапить інфекція, то буде ще більше ускладнення.

Буває і так, що кровотеча з лунки відкривається вже вдома. Тут теж потрібно зберігати спокій і спробувати зупинити кров самостійно. Зробити зі стерильного бинта щільний тампон і накласти його на лунку (при цьому сильно притиснути). До місця видаленого зуба, із зовнішнього боку щоки, потрібно докласти щось холодне (морозиво, м’ясо або лід), попередньо загорнувши в рушник. Тримати по 3 хвилини з перервами до повного припинення кровотечі. Якщо кровотеча не зупиняється, потрібно викликати швидку. Лікарі відвезуть вас в найближчий медичний пункт, де нададуть кваліфіковану допомогу.

 

Гній на яснах або альвеоліт

Одним з найбільш неприємних ускладнень є розвиток процесу нагноєння ясна – альвеоліту. При нормальному загоєнні в лунці утворюється кров’яний згусток, який поступово затягується. При альвеоліті цей згусток набуває «желейної» структури, має поганий запах і присмак.

Основними факторами, що викликають це ускладнення (крім каріозних порожнин і карієсу), можуть бути інфекційні захворювання або знижений імунітет. При такому вигляді ускладнень можлива і вина лікарів, які проводили операцію. Процедура могла бути проведена непрофесійно, і в лунці міг залишитися шматочок кореня.

Лікування альвеоліту поділяють умовно на два типи: на початковій стадії і пізня терапія. Остання має на увазі розріз ясна і її промивання антисептичними розчинами, а також установку дренажу для відтоку гнійних мас.

Якщо альвеоліт не встиг розвинутися, то фахівці обмежуються витягом з лунки шматочка, промиванням ранки антисептиками і закладанням туди ліків для швидкого відновлення кісткової тканини і загоєння лунки.

 

Залишкове явище у вигляді гематоми

Поява припухлості і больові відчуття на місці видаленого зуба мудрості не є ознакою тільки альвеоліту. Такі симптоми можуть виступати сигналом того, що на місці видалення утворилася гематома.

Але гематома в стоматологічному понятті дещо відрізняється від повсякденного її розуміння. Основними причинами виникнення гематоми після видалення зуба мудрості може стати підвищена ламкість капілярів, а також гіпертонічна хвороба. Також гематому може спровокувати пошкодження однієї судини при місцевому наркозі.

Гематома лунки зуба мудрості – неприємна і болюча проблема. На відміну від альвеоліту, який можна помітити на ранній стадії розвитку, первинні ознаки гематоми відсутні. Але якщо ясна виглядає опухлою, хоч і без больових відчуттів, потрібно відразу звертатися до лікаря. А спроба самостійного домашнього лікування – прогрівань, ванночок, примочок – тільки погіршить ситуацію.

Правильне рішення при такому ускладненні – хірургічне втручання. Дії лікарів ті ж, що і при альвеоліті у важкій формі.

Після проведення міні-операції потрібно відвідувати стоматолога мінімум тиждень, а також приймати прописані антибіотики. Візити до лікаря потрібно наносити через день для:

 • перев’язок;
 • при необхідності зміни дренажу;
 • спостереження за загальним самопочуттям пацієнта.

 

Суха лунка як різновид альвеоліту


При нормальному процесі загоєння в лунках залишатиметься фібрин, який є згустком крові з домішками. Він прискорює процес загоєння і є захисником від інфекцій. Якщо трапляється так, що фібрин не виробляється, то настає ускладнення «суха» лунка, яку супроводжують такі симптоми:

Поява цих симптомів проявляється в середньому через 2-3 дня після відвідин стоматолога.

 

Парестезія або втрата чутливості

Парестезія на тлі пошкодження щелепного нерва зустрічається досить рідко, але є неприємним явищем. Тимчасова втрата чутливості виникає при складних операціях і проходить сама через пару тижнів. При пошкодженні малої зони чутливість повертається сама через 2 доби. У запущених випадках для допомоги і лікування обов’язково потрібно консультація у відповідних фахівців (хірурга, невролога).

Явище розвивається через дію кількох чинників:

 • Неправильне розташування коренів, наявність сильного запалення.
 • Близькість до нервів підвищує ризик втрати чутливості.
 • Недбале ставлення і непрофесіоналізм. Стоматолог перед операцією не вивчив особливості кісток і розташування коренів.

Чому опухає щока?

Флюс – це результат недотримання гігієнічних правил і занесення інфекції в окістя (це викликає запалення). Характерні симптоми:

 • ясна опухає і червоніє;
 • на місці видалення з’являється біль;
 • на щоці з’являється пухлина;
 • підвищення температури.

Набряк може виступати як нормальною реакцією на проведені маніпуляції, так і сигналом про початок небезпечного запалення. Мішечок із гноєм може розірватися самостійно: симптоми підуть, але запалення продовжиться всередині ясна.

 

Ускладнення травматичного характеру

Рідкісні випадки (не більше 5% від загального числа ускладнень) – переломи або повне руйнування емалі сусідніх зубів. Для мінімізації травматизму важливо попередньо робити рентген і інші аналізи (на розсуд стоматолога). Повна інформація про стан зуба мудрості допоможе фахівцеві визначитися з тим, яку тактику обрати для видалення.

Тріщини в щелепі

В ході маніпуляції видаляється кісткова тканина – це послаблює перетин щелеп. Нерідко потрібне видалення сусідньої здорової «сімки» для зниження ризику травматизму.

Наявність тріщини можна не помітити в кріслі у стоматолога. Клінічна картина ускладнення, виражена набряком, високою температурою, ниючими болями може проявитися і через тиждень після операції.

 

Дефекти в сусідньому зубі


Якщо у стоматолога немає результатів попередньої діагностики, форма кісток може стати неприємним сюрпризом. Як підсумок – невпевнені дії, неправильний розрахунок сили і зісковзування щипців. Постраждати можуть як сусідні зуби, так і м’які тканини.

Якщо зуб надламаний – прописується тільки видалення. Якщо з’явився вивих – накладається шина на 30 днів.

 

Корінь в м’яких тканинах

Одним з ускладнень цієї групи є мимовільне проштовхування кореня в область під язиком. Провокуючий фактор – резорбція (руйнування, розсмоктування) язикової стінки. В результаті корінь зуба мудрості зміщується всередину жолобка.

Якщо дефект виявлений відразу – можна повернути корінь на місце за допомогою розрізу м’яких тканин. Запущені випадки вимагають знаходження в стаціонарі.

 

Інші можливі наслідки

Через занесення інфекції може розвинутися стоматит, який легко піддається лікуванню. Потрібно тільки регулярно полоскати рот різними лікувальними розчинами. Також на місці видалення може розвинутися кіста, видалити яку можна тільки за допомогою операції.

У пацієнта може настати короткочасна втрата свідомості. Непритомність в такій ситуації – результат сильних переживань і хвилювань (емоційне перенапруження). Така ситуація не несе небезпеки, але значно лякає інших пацієнтів. Повернути людину до тями допоможе приплив свіжого повітря, нашатирний спирт і вмивання холодною водою.

 

Як запобігти ускладненням?

Незважаючи на різноманітність ускладнень після видалення «вісімки», існує загальний звід правил поведінки після операції:

 • Не полоскати рот протягом дня, чистити зуби також на другий день.
 • Не їсти протягом 2 годин після процедури.
 • Уникати високих і низьких температур їжі (а також різких перепадів).
 • Не чіпати лунку язиком, не жувати стороною видалення в перші кілька днів.
 • Використовувати для полоскання антибактеріальні засоби.

Потрібно пам’ятати, що при відповідному догляді за порожниною рота і дотриманням простих правил, при видаленні зубів мудрості ніяких ускладнень не виникне. Ознайомлення з представленою інформацією стане відмінним приводом відмовитися від куріння, алкоголю та інших шкідливих звичок, звернувши увагу на стан свого здоров’я.

04.03.2018
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(2 оцінки, в середньому: 5 з 5)