Вірус папіломи людини. Типи, симптоми і зовнішній вигляд

Вірус папіломи людини (ВПЛ) один з найпоширеніших на планеті. Сам збудник хвороби – це подвійний ланцюжок ДНК з генетичною інформацією, оточений захисною білковою оболонкою. Існує більше 100 його різновидів. З них 40 викликають захворювання у людини. Залежно від виду збудника, хвороба має різні прояви: бородавки, гострі, плоскі або внутрішньошкірні папіломи і рак статевих органів.

Після зараження вірус проникає в ядра клітин шкіри і починає там розмножуватися. Так триває близько 3-12 місяців. Цей період називають інкубаційним: вірус вже є в організмі, але зовнішніх проявів ще непомітно.

Потім, якщо імунітет ослаблений, на поверхні шкіри з’являються мікроскопічні сосочки, що складаються з декількох клітин. Поступово вони збільшуються і можуть зрости до 10 сантиметрів. Якщо ж імунітет міцний, то папіломатоз або не проявляється зовсім або відбувається самовилікування. Це може статися у молодих людей до 25 років, після пологів або коли відступила хронічна хвороба.


 

Зміст:

Папіломи на обличчі
Папіломи на шкірі шиї і тіла
Папіломи на шкірі рук
Папіломи на шкірі стоп

 


 

 

Типи папіломавірусів

Існує кілька типів папіломавірусів:

Неонкогенні папіломавіруси (HPV 1, 2, 3, 4, 5, 63). Ця група вірусів які не викликають переродження в клітинах шкіри. ВПЛ 1, 2, 4 і 63 типу часто стають причиною підошовних і вульгарних бородавок на пальцях рук. 3 і 10 викликають плоскі бородавки, які раніше вважалися важкою формою хвороби. Насправді, таким чином організм намагається обмежити поширення вірусу. Він ніби створює навколо уражених клітин «саркофаг».

Онкогенні папіломавіруси низького онкогенного ризику (HPV 6, 11, 42, 43, 44). Ці типи вірусу можуть з часом стати причиною ракової пухлини, але ризик такого розвитку хвороби не дуже високий. Клітини плоского епітелію шкіри мутують тільки якщо на організм впливають канцерогенні фактори: куріння, погана екологія, тривалий прийом гормональних контрацептивів. Віруси 6 і 11 типу часто стають причиною розвитку папілом на гортані і гострих кондилом на статевих органах.

Онкогенні папіломавіруси високого онкогенного ризику (HPV 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59 і 68) Зараження цими вірусами часто призводить до виникнення раку, особливо пухлин шийки матки і гортані. Також вони викликають неоплазії – передраковий стан, який проявляється у зміні будови клітин матки. Найнебезпечніший в цій групі HPV 16. Цей різновид вірусу викликає 50% випадків раку. 18 штам теж досить агресивний і часто викликає появу пухлини шийки матки. 31 і 35 тип викликають бовеноідний папулез у чоловіків і у жінок, який може стати причиною раку статевого члена і шийки матки. 51 і 56 типи ВПЛ вважаються найменш канцерогенними з усієї групи, легше піддаються лікуванню і можуть самостійно виводитися з організму.

 


 

Прогноз перебігу хвороби

Найбільш несприятливий прогноз при 18 типі вірусу. Хвороба може за 3-5 років перейти в рак, який швидко розпускає метастази по іншим органам. Пухлина поводиться агресивно і проростає вглиб статевих органів. Прогноз при зараженні 16 типом дещо краще, але ймовірність повторного виникнення пухлини після лікування висока.
Прогноз при 31, 33, 35, 39, 52, 58, 59 типах вірусу несприятливий. Через 2-3 роки після лікування хвороба знову себе проявляє і часто переходить у злоякісну форму. При раку, викликаному цими різновидами вірусу, високі показники смертності.Вірус папіломи людини симптоми

Такі несприятливі прогнози повинні насторожити людину, якщо він виявив навіть невеликий виріст на шкірі. Необхідно звернутися до лікаря-дерматолога або гінеколога, який може точно поставити діагноз.
Визначити тип вірусу папіломи людини можна в лабораторіях. Для цього беруть мазок або зішкріб з дільниці шкіри, де є нарости. Потім в лабораторії визначають ДНК вірусу. Типи папіломавірусу різняться між собою будовою ділянок ланцюжка ДНК. Розпізнати відмінності допомагає полімеразна ланцюгова реакція (ПЛР)


 

Симптоми і вигляд папіломи на шкірі

Папіломи на обличчі

Ці доброякісні нарости часто розташовуються в місцях, де шкіра найбільш тонка: біля очей, навколо носа і рота. А у чоловіків на підборідді в зоні гоління. Нарости можуть з’являтися по одному або групами. На вигляд це округлі вирости схожі на подовжені сосочки або кольорову капусту. Папіломи на обличчі бувають рожевого або коричневого кольору.

Вірус папіломи на обличчі
Спочатку на поверхні шкіри з’являється крихітне піднесення, схоже на прищик. Поступово воно збільшується в розмірі, зростає вгору і в сторони. У діаметрі папілома досягає до 3 см. Основа її більш вузька, а шапочка округла і горбиста.

Якщо у жінок папілома на обличчі викликає в основному естетичні проблеми, то у чоловіків все складніше. Нарости постійно травмуються під час гоління, а це може викликати серйозне запалення.

Людина заражається при тілесному контакті з хворим. Це можуть бути обійми, статевий контакт або, наприклад, через загальні рушники. З моменту зараження до появи папілом на обличчі може пройти від 3 місяців до року. Часто нарости утворюються на шкірі після перенесених інфекцій, сильних стресів, переохолоджень, в період вагітності, коли падає імунітет.

Папіломи на шкірі шиї і тіла

Папіломи можуть з’явитися на будь-якій ділянці тіла. Їх розташування залежить від статі, шляхів зараження і виду ВПЛ. Деякі різновиди вірусу викликають появу бородавок в основному на статевих органах, інші на тілі. У чоловіків папіломи найчастіше з’являються під пахвами, з боків тулуба і на шиї. У жінок вони виникають на грудях, під грудьми, на сосках і в пахвових западинах. Але нарости можуть виникнути і на інших ділянках тіла: на животі, спині, стегнах.

Папіломи на тілі виникають в середньому через 3 місяці після зараження. Але вірус може гніздитися в шкірі і кілька років, а проявити себе тільки після падіння імунного захисту організму.

Поки папілома на шкірі маленька, її можна сплутати з гусячою шкірою. Але поступово вона росте і починає приносити масу незручностей: чіпляється за одяг, запалюється, кровоточить. У цьому випадку не можна відкладати візит до лікаря.

Папіломи на шкірі рук

На шкірі рук часто з’являються вульгарні папіломи або бородавки, які викликані видами ВПЛ 3 і 10. Вони передаються від хворої людини до здорової і часто виростають на тому місці, де були невеликі пошкодження шкіри, особливо біля нігтів. Від зараження до появи бородавок проходить приблизно 2-6 місяців.

Вірус папіломи на руках

 

Папіломи на руках мають свої особливості. Вони більш плоскі і сидять не на вузькій ніжці, а прямо на шкірі. Це невеликі округлі утворення жовтуватого кольору з нерівною зроговілою поверхнею. На дотик вони щільні і шорсткі. Сусідні елементи часто зливаються і можуть вразити більшу поверхню. Розташовуються часто на пальцях, долонях, а у дітей і на колінах. Це пов’язано з тим, що малюки повзають без одягу. У дітей бородавки з’являються частіше, ніж у дорослих, адже шкіра у них більш тонка і сприйнятлива до вірусу.

Папіломи на шкірі стоп

Ці, доброякісні утворення на підошвах іноді називають шіпіци. Вони завдають ниючий біль і печіння при ходьбі і можуть принести людині чимало проблем.

Вірус папіломи на стопі

Хворобу викликає вірус папіломи людини, а вірніше його види 1, 2 і 4. Через 4-6 тижнів після зараження на шкірі з’являється гладка світла шишечка. Поступово вона збільшується в розмірах і жовтіє. Її поверхня стає неоднорідною, горбистою або ворсинчатою. Наріст оточує виступаючий ободок. У 30% випадків папіломи на підошві зникають самостійно. Самовилікування в основному буває у молодих людей з міцним імунітетом.
Іноді підошовні папіломи плутають з мозолями, які з’являються від тривалого здавлювання ніг взуттям. Але на мозолі зберігається шкірний малюнок, а поверхня підошовної бородавки складається з окремих округлих елементів.

12.01.2016
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(10 оцінок, в середньому: 5 з 5)