Види калькульозного холециститу

 

Калькульозний холецистит (жовчнокам’яна хвороба) не у всіх пацієнтів протікає однаково. Це захворювання викликане утворенням каменів в жовчному міхурі, через що розвивається запальний процес. Залежно від того, як саме буде протікати цей процес, а також від стадії хвороби, розрізняють кілька видів холециститу. Кожен з них має не тільки свої особливості перебігу та прояви, а й вимагає особливого підходу до лікування.

З точки зору основних проявів хвороби (клінічної форми) розрізняють наступні види калькульозного холециститу:

 • Камені. Дана форма є латентною. Хвороба ніяк не проявляється. Пацієнт прекрасно себе почуває, не відчуває ні болю в правому підребер’ї, ні проблем з травленням. Однак камені вже сформувалися. Вони поступово збільшуються в кількості і в розмірах. Це буде відбуватися, поки камені не почнуть порушувати роботу органу. Тоді хвороба почне проявлятися. Камені можуть бути виявлені при профілактичному ультразвуковому дослідженні. Важче помітити камені на оглядовому рентгенівському знімку черевної порожнини. При їх виявленні не йдеться про нагальну операцію. У лікарів є час спробувати інші методи лікування.
 • Диспептична форма. При даній формі жовчнокам’яної хвороби проявляється різноманітними порушеннями травлення. Запідозрити холецистит на перших порах буває складно, так як немає типових болів в правому підребер’ї. Хворих турбує важкість у шлунку, в епігастрії. Часто після рясної їжі (особливо жирної їжі та алкоголю) буває відрижка з присмаком гіркоти у роті. Це пояснюється порушеннями виділення жовчі. Також у хворих можуть бути проблеми зі стільцем. В даному випадку ультразвукове обстеження допоможе підтвердити правильний діагноз.
 • Жовчна коліка. По суті, жовчна коліка не є формою жовчнокам’яної хвороби. Це поширений специфічний симптом. Проблема в тому, що в гострій стадії хвороби сильний больові напади виникають часто (щодня, а іноді і частіше). Ефект від спазмолітичних препаратів тимчасовий. Жовчні коліки викликані болючим скороченням гладких м’язів в стінках жовчного міхура. Вони зазвичай спостерігаються при каменях великих розмірів, перерозтяганні органу, попаданні каменя в жовчовивідний проток.
 • Хронічний рецидивний холецистит. Рецидивуюча форма хвороби характеризується повторюваними нападами холециститу. Приступ проявляється сильними болями, коліками, підвищенням температури, характерними змінами в аналізах крові (підвищується рівень лейкоцитів і швидкість осідання еритроцитів – ШОЕ). Рецидиви виникають при невдалих спробах консервативного лікування. Медикаменти тимчасово збивають запальний процес, а деякі лікувальні процедури можуть тимчасово поліпшити відтік жовчі. Але поки в порожнині жовчного міхура знаходяться камені, ризик рецидиву залишається високим. Хірургічне лікування (холецистектомія – видалення жовчного міхура) раз і назавжди вирішує дану проблему.
 • Хронічний резидуальний холецистит. Дана форма визнається не всіма фахівцями. Про неї іноді говорять в тих випадках, коли пройшов напад гострого холециститу. У пацієнта знизилася температура, і загальний стан нормалізувався. Однак із симптомів залишилися помірні болі в правому підребер’ї, які посилюються при пальпації (промацуванні цій галузі). Таким чином, мова йде не про повне одужання, а про перехід в особливу форму – резидуальний (залишковий) холецистит. Як правило, з часом болі проходять або хвороба загострюється знову, переходячи в гострий холецистит.
 • Стенокардитична форма. Є рідкісною клінічною формою жовчнокам’яної хвороби. Відмінність її від інших полягає в тому, що болі з правого підребер’я поширюються в область серця і провокують напад стенокардії. Також можуть спостерігатися порушення серцевого ритму і інші симптоми з боку серцево-судинної системи. Дана форма частіше зустрічається у пацієнтів з хронічною ішемічною хворобою серця. Жовчна коліка в даному випадку грає роль своєрідного «пускового механізму». Проблема полягає в тому, що через напад стенокардії лікарі часто не виявляють відразу основну проблему – власне холецистит.
 • Синдром Сейнта. Є дуже рідкісне і маловивчене генетичне захворювання. При ньому у пацієнта є схильність до утворення каменів в жовчному міхурі (власне калькульозний холецистит), що виникає, мабуть, через відсутність певних ферментів. Паралельно спостерігається дивертикулез товстої кишки і диафрагмальная грижа. Таке поєднання дефектів вимагає особливого підходу в лікуванні.

 

Форма і стадія жовчнокам’яної хвороби є одними з найважливіших критеріїв при призначенні лікування. На перших порах лікарі зазвичай призначають медикаментозне лікування. Найчастіше воно виявляється ефективним і дозволяє боротися з симптомами та проявами довгий час. Іноді латентні або мало виражені форми спостерігаються протягом усього життя пацієнта. Однак сама наявність каменів завжди є загрозою загострення. Тоді оптимальним лікуванням буде холецистектомія – повне хірургічне видалення запаленого жовчного міхура разом з каменями.

10.10.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(1 оцінка, в середньому: 5 з 5)