Симптоми раку товстого кишечника

Рак товстої кишки цє злоякісна пухлина, що розвивається з епітеліальної тканини.

Епітеліальна тканина присутня повсюдно в організмі і покриває всі внутрішні органи. Також слизова оболонка шлунково-кишкового тракту складається з епітеліальної тканини.

Дана патологія в сфері злоякісних новоутворень посідає одне з провідних місць в індустріально розвинених країнах (таких як США і Японія) і найрідше зустрічається в країнах, що розвиваються – Африки та Азії. Частота захворюваності вище серед чоловічого населення, ніж жіночого. Незважаючи на те, що рак товстої кишки найчастіше вражає людей похилого віку, ця патологія може бути виявлена і у людей молодого віку.


 

 

 

Симптоми раку товстого кишечника

 
На початковій стадії захворювання рак товстої кишки може протікати без симптомів. Однак, з часом, можуть з’явитися ознаки, вираженість яких залежить від розташування і характеру росту пухлини.

Клінічні симптоми при раку товстого кишечника поділяються на загальні, пов’язані з порушенням роботи інших органів і систем, і місцеві, тобто ті, які безпосередньо з’являються при зростанні пухлинного процесу.

 

 

Місцеві симптоми раку товстого кишечника

 

Поява місцевих ознак захворювання багато в чому залежить від того, в якому відділі розташовується первинна пухлина. Кінцева частина товстого кишечника (спадний відділ, сигмовидна кишка) порівняно менше за розмірами. Тому пухлиноподібний процес може проявлятися набагато швидше, при якому будуть поступово з’являтися і наростати загальні симптоми захворювання. У той час як просвіт висхідного відділу товстого кишечника і його поперечна частина значно ширше, тим самим розростання злоякісної пухлини залишається тривалий час непоміченим. Маленькі розміри пухлини можуть здавлювати стінки кишечника, і захворювання почне проявлятися набагато раніше і здебільшого з появою місцевих симптомів.

До місцевих проявів раку товстого кишечника відносять:

 • Постійний дискомфорт в області живота. Підвищене газоутворення і пов’язані з ним неприємні відчуття в животі – є ознаками порушеної мікрофлори кишечника.
 • Нестійкі випорожнення, які можуть чергуватися з тривалим запором.
 • Наявність домішок крові і слизу в калових масах. Симптом обумовлений розпадом пухлини і появою ерозій та інших дефектів стінки кишечника.
  -Якщо пухлина розташована в сигмовидній або прямій кишці, кров, разом зі слизом, як би обволікає калові маси. При акті дефекації можна легко виявити свіжі кров’яні згустки.
  -У разі розташування пухлини в початкових відділах товстого кишечника, кров змішується з каловими масами. У міру просування по кишечнику кров встигає згорнутися і змінює свій колір з червоного, на більш темний – бордовий.
 • Болі під час акту дефекації. Біль може виникати при локалізації пухлини в сигмовидній або прямій кишці. Хвороблива дефекація викликана проростанням пухлини в нервові сплетіння, що знаходяться в слизовому і підслизовому шарі кишкової стінки, а також механічним роздратуванням стінки кишечника.
 • Відчуття неповного випорожнення кишечника. З’являється в тому випадку, коли пухлина росте в просвіт кишки і частково закриває її просвіт. При цьому частина калових мас залишається всередині кишечника.
 • Стрічкоподібні випорожнення (у більш пізніх стадіях). Є результатом інфільтративного росту пухлини, розташованої в прямій кишці. Інфільтративний ріст означає проростання пухлини не в просвіт кишечника, а поширення уздовж стінок. Пухлиноподібний процес захоплює всі шари кишечника. Стінки втрачають еластичність, товщають і тому просвіт кишечника може значно звужуватися на великій площі. Калові маси, проходячи по звуженим ходам, набувають стрічкоподібний характер.

 

Загальні симптоми раку товстого кишечника

 

 • Анемія (зниження рівня гемоглобіну і / або кількості еритроцитів в крові). Для утворення гемоглобіну необхідний такий мікроелемент як залізо. А для утворення еритроцитів необхідна присутність вітаміну В-12. при деструктивних процесах в товстому кишечнику порушується всмоктування даних речовин, що в свою чергу веде до появи симптомів анемії.
  -З’являється слабкість, запаморочення, головний біль, зниження працездатності.
  -Хворі виглядають блідими. Шкіра суха, ламке волосся, тонкі слабкі нігті – все це говорить про появу анемії.
 • Втрата апетиту. Супроводжується втратою ваги, і є однією з її причин.
  -Рак товстого кишечника, як і будь-який інший патологічний процес в організмі, вимагає мобілізації всіх резервних запасів. Прийом їжі і перетравлення – енергозалежний фізіологічний процес. Тому не варто дивуватися, чому хворі люди, а особливо ракові хворі відмовляються їсти.
  -Апетит також може губитися на тлі прийому хіміотерапії. Цитостатики (хіміопрепарати), дуже токсичні для організму, і до того ж пригнічують життєдіяльність не тільки ракових клітин, але і нормальних тканин організму.
 • Безпричинна втрата ваги. Зазвичай схуднення супроводжує будь-який патологічний пухлиноподібний процес, на його пізніх стадіях розвитку. Рак товстого кишечника не є винятком. Існує кілька точок зору щодо втрати ваги при раку. У пізніх стадіях ракового процесу:
  -Значно порушуються процеси травлення. Нормальна слизова оболонка зникає і на її місці росте пухлина. Живильні речовини просто не всмоктуються в організм і не засвоюються. Спільно з дефіцитом вітамінів і мінералів, організм використовує внутрішні запаси організму, які, до речі, не безмежні.
  -Розпад пухлини супроводжується значною хронічною крововтратою, розвитком симптомів анемії, яка веде до поступового схуднення.
  -Також при розпаді пухлинних мас, ракові клітини, з потоком крові поширюються по всьому організму, викликаючи, в кінцевому підсумку порушення функцій інших органів. Токсичні речовини, що виділяються в кров під час розпаду пухлини, отруюють організм, порушуючи, при цьому нормальний перебіг обмінних процесів. Хворий поступово починає втрачати вагу.
31.10.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(0 оцінок, в середньому: 0 з 5)