Види базаліом

За зовнішнім виглядом і клінічним перебігом розрізняють 4 основних види злоякісних пухлин шкіри. Незважаючи на те, що між ними існують певні відмінності, існують і деякі особливості, характерні для всіх видів базаліом. Колір пухлини може бути перлинно-білим, рожевим або навіть червоним, проте він мало говорить про характер пухлини і про її активність. Колір визначається виключно ступенем розширення поверхневих судин шкіри і щільністю телеангіоектазій (судинних зірочок). Проте варто відзначити, що мова в даному випадку йде тільки про незмінену шкіру. У тих місцях, в яких відбулася виразка поверхні пухлини, кольори будуть змінюватися, і дані зміни будуть мати значення.


[tip]

Зміст:

[/tip]


Зростання пухлини супроводжується не тільки збільшенням її розмірів, але і зміною контуру кордонів. Чим сильніше змінений контур пухлини, тим більше злоякісною вона є, тобто тим сильніше виражена клітинна атипія. Незважаючи на те, що базаліома є повільно зростаючою пухлиною, за її периферії практично завжди виявляються ознаки запалення, викликаного здавленням навколишніх тканин. На будь-якій формі пухлин може з’явитися пігмент. Як правило, він хаотично поширений по поверхні пухлини. Його поява також ні про що не говорить, як колір самої пухлини. Розташування пухлини поблизу життєво важливих органів, якими є очі, ніс, вуха може призвести до вираженої деформації хрящового скелета. Крім цього пухлина має тенденцію до поширення всередину черепа через природні отвори і порожнини. Це, у свою чергу, загрожує втягненням у пухлинний процес головного мозку з оболонками, що загрожує летальним результатом.
клінічні форми базаліом
Вважається, що базаліома ніколи не метастазує, проте це не зовсім так. У Сполучених Штатах Америки були зареєстровані кілька випадків зростання базаліоми в легенях. На перший погляд така незвичайна локалізація пухлини могла бути викликана поширенням пухлинних клітин від первинного вогнища допомогою крові. Однак при більш ретельному дослідженні жоден метастаз ні виявлено за межами легенів, що не зовсім характерно для гематогенної дисемінації. Ще однією важливою особливістю всіх випадків стало те, що всі вони розвинулися у пацієнтів, у яких пухлина поширилася на слизову оболонку рота чи носа. Єдиним поясненням цього прояву пухлини стало потрапляння клітин що відшаровувалися в легені разом із зітханням.

 

Розрізняють такі клінічні форми базаліом:

  • вузлова;
  • поверхнева;
  • рубцева;
  • виразкова.

Вузлова форма базаліоми

Вузлова форма базаліоми

Даний вид раку шкіри є найбільш поширеним. Він являє собою невеликих розмірів горбок до 1 см в діаметрі з відносно пологими краями. Його поверхня блискуча, восковидна, частіше перламутрового кольору, хоча зустрічаються і пухлини з більш червонуватим відтінком. На поверхні її часто виявляють поодинокі телеангіектазії. Даний тип пухлини виростає повільно, не викликаючи жодних неприємних відчуттів у хворого. У міру зростання на вершині пухлини відбувається розпад з утворенням виразки. Виразка покривається тілесного кольору скоринкою. При її видаленні оголюється дно рани, що знаходиться на рівні навколишньої шкіри. У підсумку по окружності пухлини формується замкнутий кільцеподібний вал. В англомовній літературі подібний край називається червоподібним і в більшості випадків є прямою ознакою базальноклітинного раку. Найбільш часта локалізація пухлини даного типу на шиї і обличчі. Здатність до інвазії углиб шкіри і нижче розташованих структур у даного типу пухлини відносно невисока, що забезпечує хороші результати після хірургічного лікування, навіть при розмірі пухлини більше 20 мм в діаметрі.

 

Поверхнева форма базаліоми

Поверхнева форма базаліоми

Даний вид базальноклітинного раку проявляється у вигляді виступаючої над шкірою бляшки розміром до 40 мм, що має пологі восковидні края. Поверхня пухлини часто із’язвляется і заживає в різних місцях, тому шкіра над нею стоншена, атрофічна, червоно-рожевого кольору. Червоподібні края пухлини не завжди присутні, а якщо й присутні, то практично ніколи не замкнуті. На відміну від вузлової форми, поверхнева локалізується не тільки на обличчі, а ще й на інших відкритих ділянках тіла. Типова локалізація – на грудях. Три чверті поверхневих базаліом, що локалізуються на гомілці, розвиваються у жінок. За темпами зростання і ступені інвазії в тканини дана форма наближається до вузлової і може рости не один рік, перш ніж буде помічена.

Рубцева форма базаліоми

Рубцева форма базаліоми

Всупереч сформованій думці, що всі види базаліом походять з вузлової форми, рубцева форма швидше спростовує дану гіпотезу, оскільки має деякі виражені відмінні особливості. Поверхня пухлини часто розташовується нижче здорових навколишніх тканин. Її консистенція більш щільна, що нагадує щільний келоїдний рубець, а колір сіро-рожевий. Краї пухлини злегка підняті, блискучі і нагадують червоподібні края при вузловій формі, однак менш виражені. Виразки утворюються не в центрі пухлини, а на межі зі здоровою тканиною і часто поширюється на неї. З цієї причини часто не вдається точно визначити межі пухлини з метою її хірургічного видалення.

Важливо відзначити, що рубцева форма базаліоми може бути як при первинному раку, так і при рецидивах (повторних проявах) після проведеного лікування. Частота рецидивів при даному типі досягає в деяких країнах 40% через тенденцію до глибокого зростання даної пухлини. При досягненні пухлиною судини або нерва часто відбувається її зростання саме уздовж даних утворень на велику відстань. Цей факт пояснює появу вторинних пухлин з ідентичною патоморфологічною картиною на відстані від місця зростання видаленої пухлини. Зростання даних пухлин також повільне, тому вони мають сприятливий прогноз. Типова локалізація на грудях, шиї та обличчі.

Виразкова форма базаліоми

Виразкова форма базаліоми

Дана форма базальноклітинного раку по праву є найбільш небезпечною, оскільки викликає серйозні дефекти тканин, на які поширюється. Дана пухлина характеризується суцільною виразковою поверхнею, розташованою, як правило, нижче рівня шкіри. Періодично виразка покривається темними корками. При їх видаленні оголюється горбисте глибоке дно виразки сірого, червоного і чорного кольорів. Краї виразки нерівні, щільні, блискучі, що підносяться над поверхнею навколишньої шкіри.

Крім представленої клінічної класифікації існує ще й морфологічна, яка використовується переважно лаборантами і лікарями та складна для розуміння особам, які не мають спеціальної медичної освіти. Відповідно до цієї класифікації пухлини поділяються на безліч гістологічних варіантів за ступенем клітинної диференціації і схожістю з різними тканинами організму.

14.01.2016
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(3 оцінки, в середньому: 5 з 5)