Карбункул

Карбункул – це дерматологічне захворювання, при якому в шкірних покривах хворого відбувається запальні, гнійно-некротичні ураження кількох волосяних фолікулів і сальних залоз.

Карбункул отримав таку назву через чорне забарвлення, якого набувають гнійно-некротичні маси. Адже в перекладі з грецької мови Carbo означає вугілля.

З карбункулами можуть стикатися люди різного віку, проте, частіше вони зустрічаються у молодих. Варто зазначити, що у чоловіків карбункули діагностуються приблизно в 1,5-2 рази частіше, ніж у жінок. При цьому близько 50% всіх випадків карбункула фіксуються в літню пору року.

Найбільш часто карбункул виникає на обличчі, в паху, на спині і сідницях. Лікування даної патології потрібно проводити обов’язково, в іншому випадку у хворого може розвинутися ряд серйозних ускладнень.

Як правило, на тілі пацієнта присутній один карбункул, хоча в деяких випадках їх може бути відразу декілька.

Збудниками карбункулів є бактерії – стафілококи і стрептококи. У більш рідкісних випадках захворювання може викликати кишкова паличка.

 

Причини виникнення карбункулу

У формуванні карбункула велику роль відіграє навколишнє середовище та індивідуальні особливості організму.

Найбільш часто розвиток карбункула викликають наступні причини:

 • пошкодження цілісності шкірних покривів, навіть якщо воно зовсім незначне (наприклад, видавлювання вугрів або розчісування місць укусів комарів брудними руками);
 • потрапляння хвороботворних бактерій в місця, натерті тканиною через тривале носіння одягу;
 • часта взаємодія з машинним маслом, соляркою або мазутом;
 • недотримання правил особистої гігієни, в результаті чого патогенні мікроорганізми потрапляють в пори шкіри і викликають її запалення;
 • дефіцит вітамінів або мінералів в організмі, незбалансоване харчування, що спричинило за собою сильне зниження імунітету;
 • порушення обміну речовин (цукровий діабет або ожиріння);
 • виснаження організму (в тому числі і нервове виснаження), зниження рівня гемоглобіну в крові, перевтома.

 

Симптоми карбункула

Локалізація гнійників даного виду поширюється на наступні області: обличчя (як наслідок видавлювання прищів), задню поверхню шиї, спину, поперековий відділ, сідниці. Можлива поява карбункулів на кінцівках людини.

Симптоми розвитку хвороби носять загальний і місцевий характер

 

 

Перша стадія

Для початкової стадії розвитку патології характерна поява декількох щільних вузликів, пізніше вони об’єднуються в інфільтрат (скупчення різних елементів, в зміст яких входить кров і лімфа). Спочатку це ущільнення невеликого розміру, яке досить швидко збільшується, в окремих випадках може досягати розміру дитячої долоньки.

Інфільтрат являє собою напівкулясту форму. Центр ущільнення має синюшний колір. Дана стадія розвитку захворювання може тривати до 12 днів. Шкіра і епідерміс в ураженому місці напружені, з’являються червоні набряки. Пацієнт відчуває різкі розпираючі больові відчуття.

 

Друга стадія

Пізніше, уражена шкіра проривається в декількох місцях, і з відкритих отворів виділяється густий гній, а також некротичні маси з характерним зеленим кольором. У відкритих просторах видніються некротизовані тканини. Поступово уражені ділянки піддаються некрозу і відмирають. За рахунок об’єднання окремих отворів в шкірі формується великий дефект пошкоджених тканин, як наслідок, можливе утворення глибокої виразки. Даний процес характерний для другої стадії захворювання тривалістю до 20 днів.

Процес супроводжується загальними симптомами: високою температурою тіла, нудотою, блювотою, втратою апетиту, сильними головними болями, безсонням, ознобом, загальним нездужанням. Подібні явища швидко проходять після виділення гною і відторгнення відмерлих тканин. За допомогою грануляцій заповнюється уражена область і через час вона заживає. У пацієнтів на шкірі можуть залишатися глибокі рубці.

Дані симптоми характерні для людей будь-якого віку і обох статей.

Злоякісний перебіг патології спостерігається у людей похилого, старечого віку, у виснажених пацієнтів, у людей із захворюванням цукрового діабету і при нервових, психічних розладах. В даних випадках можливий летальний результат.

Якщо карбункули локалізуються на шкірі обличчя, це стає небезпечним для життя людини. Щоб уникнути ускладнень, лікування повинно проходити в стаціонарних умовах. У разі формування вогнища некрозу, пацієнту потрібне хірургічне втручання.

У разі, якщо карбункул має невеликий розмір і розташовується на тілі пацієнта або його кінцівках, лікування можна проводити в домашніх умовах. Всі вживані методи по усуненню карбункулу повинні бути попередньо узгоджені з лікуючим фахівцем.

Першочергово фахівцем будуть призначені антибіотики. Якщо загальний фізичний стан хворого викликає побоювання (знаходиться в глибокій непритомності, марить), його поміщають в стаціонар. Уражене місце обробляється, виконуються перев’язки хворої ділянки тіла. Лікарські препарати (антибіотики) вводять як внутрішньовенно, так і внутрішньом’язово, проводять переливання крові, пацієнта направляють на фізіопроцедури.

При появі перших же ознак патології варто негайно звернутися до лікаря. Хвороба діагностується дерматологом, також їм призначається процес лікування виходячи з візуального огляду, результатів лабораторних досліджень і ступеня розвитку захворювання. Надання своєчасного лікування та його дотримання пацієнтом дають сприятливий прогноз на повне одужання.

 

Чим відрізняється карбункул від фурункула?

Якщо у хворого виникає сильне запалення волосяного фолікула, при цьому у нього відбувається омертвіння тканин в ураженій ділянці, то це свідчить про наявність у нього фурункула. Якщо таких уражених ділянок на шкірних покривах тіла багато, але вони знаходяться в різних місцях – мова йде про фурункульоз. При цьому захворюванні пацієнт відчуває сильні больові відчуття, його шкірні покриви червоніють, відбувається утворення гнійного стрижня.

Відмінність карбункула від фурункула полягає в тому, що карбункул є скупченням відразу декількох фурункулів в одній області. Він відрізняється більшою площею запального ураження, а після розтину на його місці залишаються виразки. Карбункул шкіри вимагає більш тривалого і складного лікування, ніж фурункул.

 

 

Ускладнення карбункулу

Виникаючі при цьому захворюванні ускладнення, пов’язані з можливим поширенням інфекції в глибші шари епідермісу і тканин. Також проблеми можуть бути викликані ненаданням своєчасного лікування, в результаті чого ущільнення продовжує збільшуватися в розмірі. Підвищена ймовірність попадання інфекції в кров (особливо у пацієнтів з ослабленим імунітетом).

Якщо уражаються м’які тканини, можливе формування їх абсцесу або виникнення флегмони. При попаданні в кров збудників хвороби і розносу їх по організму може розвинутися сепсис, що в кінцевому підсумку призводить до смертельного результату. Швидко виникаючий сепсис або кровотечі свідчать про злоякісну форму карбункула.

Також можливі наступні ускладнення:

 • тромбофлебіт – запалення стінок вен, утворення тромбу;
 • тромбоз мозкового синуса – погіршення відтоку крові від головного мозку, порушується мозковий кровообіг;
 • бешиха – уражається шкірний покрив, захворювання носить інфекційний характер;
 • гнійний менінгіт – запалюються оболонки спинного і головного мозку. Це гнійне запалення, проникаючі в організм через отвір на другій стадії;
 • флебіт – запалюються стінки вен, уражаються як поверхневі, так і глибокі вени;
 • лимфангит – патологія, що супроводжується запаленням лімфатичних судин.

 

Лікування карбункула

Лікування карбункула можливе консервативними методами або оперативним шляхом. Вибір методу визначається стадією розвитку гнійника. До терапевтичних прийомів відноситься лікування антибіотиками, антисептиками, імуномодуляторами, знеболюючими засобами і фізіотерапія. Хірургічний метод має на увазі розкриття карбункула з подальшим його видаленням і дренуванням.

 

 

Консервативне лікування карбункулу

У домашніх умовах лікування фурункулів і карбункулів можливо тільки при невеликих розмірах гнійників, їх локалізації в області тулуба або кінцівок, а також при відсутності симптомів інтоксикації.

При розташуванні вогнища на обличчі, його великих розмірах, а також наростання інтоксикаційного синдрому (підвищення температури, посилення слабкості, відчуття жару і т.д.) і загострення хронічних захворювань (в тому числі декомпенсація цукрового діабету) є показаннями до госпіталізації в стаціонар. У таких випадках існує небезпека генералізації захворювання: найчастіше з розвитком сепсису або ураження мозкових оболонок за типом менінгіту.

На початкових стадіях інфекційно-запального процесу ще немає сформованого вогнища гнійно-некротичних мас. Місце запалення не обмежене від здорових тканин. Тому препаратами вибору є антибіотики широкого спектру дії. До них відносять цефалоспорини 3-4 поколінь, макроліди, захищені пеніциліни і інші. Призначаються вони всередину і місцево у вигляді обколювання інфільтрату. Зверху на почервоніння накладають асептичну пов’язку. Попередньо поверхню змазують протимікробними розчинами, перекисом водню або 70% розчином спирту. Курс антибактеріальних препаратів може тривати до 2 тижнів. При вираженому больовому синдромі не виключається прийом анальгетиків. При правильно підібраному антибіотику, полегшення настає вже протягом 3 днів.

До загальних заходів, рекомендованих під час лікування, відносяться вітамінізована рослинна дієта з додаванням молочних продуктів, відмова від вживання алкоголю, хороший сон і відпочинок.

Застосування імуномодуляторів
Саме по собі виникнення гнійних захворювань шкіри свідчить не тільки про властивості мікроба викликати запалення. Порушення в імунній системі зі зниженням факторів захисту проти інфекції – одна з відомих причин появи карбункулів. Тому в якості основної терапії поряд з антибіотиками часто призначаються імуномодулюючі препарати. Наприклад, Тимоген, Тімолін, Деринат і інші.

Додатково проводять курсової прийом вітамінів А, В6 і аскорбінової кислоти для поліпшення процесів загоєння шкіри.

Фізіотерапія
В період формування гнійника зазвичай призначаються УВЧ-терапія або ультрафіолет, що володіють антибактеріальною властивістю. Фізіопроцедури проводяться і з естетичною метою для зменшення слідів від операції в відновлювальному періоді. Може бути призначена лазеротерапія, що добре прибирає косметичні дефекти шкіри після хірургічного втручання (в тому числі на обличчі).

 

Лікування карбункулу мазями

Знаменита мазь Вишневського, має в своєму складі компоненти, що дозволяють призначати її для боротьби з такими гнійно-септичними захворюваннями як карбункул.

Лікування мазями ефективно на будь-якій стадії формування захворювання, сприяє відмежуванню інфекції, відторгнення і витягуванню гною з рани, а також прискоренню загоєння. Підійдуть засоби, до складу яких входять тетрациклін, офлоксацин, іхтіол, цинк, а також льовомеколь, банеоцин, метилурацил.

Народними засобами (буркун, календула, подорожник, часник та інші) можна користуватися тільки при невеликих розмірах гнійника і при відсутності серйозної інтоксикації, а також в період стихання запального процесу в місці локалізації карбункула.

 

Лікування карбункулу хірургічним шляхом

 

Послідовність етапів операції:

 • санітарна обробка та введення місцевого анестетика (знеболювання) – використовують 0,25-0,5% новокаїн;
 • хрестоподібний розріз шкіри над гнійно-некротичним вогнищем – робляють на достатню глибину (аж до життєздатних тканин);
 • висічення всієї маси некрозу разом з гнійним детритом (некректомія);
 • санація (промивання) рани розчином натрію хлориду;
 • закладка поверхні рани протеолітичними ферментами.

При необхідності можливе повторне дослідження зони некрозу, особливо при великих і глибоких ураженнях епідермісу. Зміна пов’язок з ферментами проводиться щодня: до повного очищення рани і формування зон грануляції (нових зон росту епідермісу). Рубцювання рани зазвичай спостерігається з 7-10-го дня після видалення.

Навіть незважаючи на проведення оперативного втручання, системний прийом антибіотиків рекомендується продовжувати до повного стихання запальних процесів.

Слід звернути увагу, що спроби самостійно розкрити і видалити гнійник можуть призвести до поширення інфекції на велику глибину і затягування лікування, не кажучи вже про можливість генералізації з розвитком смертельних ускладнень.

 

 

Профілактика

В якості профілактичних заходів даної патології рекомендується: щоденне купання або прийняття душу з використанням антибактеріального мила, а також після спортивних занять і роботи з хімічними препаратами. Використання чоловіками по можливості одноразової бритви. Дотримання правил особистої гігієни: тримати в чистоті нігті і руки. Рекомендується регулярно міняти білизну, особливо в жарку пору року. Попереджати тертя ділянок шкіри одягом, так як це одна з основних причин утворення карбункулів. Вчасно звертайтеся до медичних фахівців і суворо дотримуйтесь призначеного лікування. Ведіть здоровий спосіб життя і правильно харчуйтеся.

 

27.06.2017
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(5 оцінок, в середньому: 5 з 5)