Синдром подразненого кишечника (СПК)

 

Синдромом подразненого кишечника називають порушення його функціонування, супроводжуване дистрофічними змінами. Захворювання має кілька назв: дискінезія кишечника, спастичний коліт, а в народі – ведмежа хвороба. Функціональний кишковий розлад спостерігається у 15-20% дорослих жителів Землі, близько 60-65% хворих – жінки середнього віку. Найменше число захворюваності синдромом подразненого кишечника у дітей.

 

Механізм розвитку та опис синдрому подразненого кишечника

 

 

Патологічний процес зачіпає в основному товсту і пряму кишку. Порушення моторики кишечника відбувається за гіпо-, гіпердинамічним типом, як правило, чергуючись. Синдром подразненого кишечника розвивається при нестабільному гормональному фоні (при надлишку або дефіциті вироблення гормонів, що впливають на перистальтику кишечника і функціонування інших органів шлунково-кишкового тракту), під негативною дією токсинів або біологічно активних речовин.
Розлад секреторної функції проявляється підвищеним виділенням води і секрецією електролітів в відділи кишечника, що призводить до неприємних і хворобливих відчуттів в абдомінальній порожнині.

 

Різновиди і форми СПК

Виходячи з клінічних проявів, основним з яких є розлад шлунку, розрізняють наступні види синдрому подразненого кишечника:

  • з абдомінальними коліками і болем;
  • з переважним поносом (частіше 3 разів на добу);
  • з запором (менше 3 разів на тиждень).

Існує дві форми синдрому подразненого кишечника:

  • Первинна – діагностується як самостійна хвороба, для якої характерно часткове ураження відділу товстого кишечника.
  • Вторинна – має клінічні прояви на тлі супутніх розладів роботи травного тракту.

Лікарю не завжди вдається визначити, якої форми синдром подразненого кишечника у конкретного пацієнта. Первинний синдром нерідко спровокований факторами психо-емоційного характеру. Вторинна форма захворювання нерідко розвивається на тлі гастриту, виразки, панкреатиту, холециститу, інших патологій органів, що відповідають за травлення.

Синдром подразненого кишечника у дорослих зазвичай пов’язаний з порушеннями принципів здорового харчування і способу життя. Порушення режиму, шкідливі звички, переважання в раціоні жирної, смаженої їжі, вживання великої кількості цукру – найбільш ймовірні причини синдрому роздратованого кишечника.

При появі дискомфорту, пов’язаного з травленням, рекомендується звернутися до гастроентеролога. При наявності патологій інших органів слід проконсультуватися з профільними фахівцями (урологом, проктологом).
При наявності вегетативних розладів необхідно пройти консультацію невропатолога, при психічних порушеннях – психоневролога, психотерапевта.

Синдром подразненого кишечника є захворюванням, що представляє комплекс розладів функціонального характеру (моторика, всмоктування, секреція) різних відділів кишечника. Щоб уникнути розвитку ускладнень слід своєчасно проходити комплексне медичне обстеження. Як правило, прогноз при синдромі подразненого кишечника є сприятливим при наявності відповідної терапії.

 

 

21.06.2017
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(4 оцінки, в середньому: 4.8 з 5)