Скільки триває лікування гонореї?

Гонококкова інфекція, або гонорея, є захворюванням, яке має різні клінічні форми. Тому однозначно відповісти, скільки буде тривати лікування пацієнта досить складно. Це залежить від цілого ряду різних факторів. Залежно від особливостей перебігу хвороби у конкретного пацієнта лікування може зводитися до одноразової ін’єкції антибіотика або тягнутися протягом декількох місяців.

Основними факторами, що впливають на тривалість лікування, є:

Особливості збудника. Кожен мікроорганізм, як і кожна людина, має свої унікальні особливості. Зокрема, серед мікроорганізмів розрізняють штами з різною чутливістю до антибіотиків. Якщо мікроб вступав у контакт з певним препаратом, але не був знищений, то висока ймовірність, що надалі він вже не буде сприйнятливий до такого ж лікуванню. Такі штами називаються антибіотикорезистентними. В даний час серед гонококів вони становлять від 5 до 30% всіх випадків, залежно від місцевості (країни, міста). Таким чином, лікування чутливого штаму триватиме менше, ніж резистентного. Далеко не завжди лікарі призначають аналіз на чутливість до певних препаратів (антибіотикограму). Через це перший курс лікування антибіотиком може виявитися неефективним, і лікування затягнеться.

Локалізація інфекції. У більшості випадків гонорея протікає у вигляді гонококкового уретриту (запалення сечовипускального каналу). У цьому випадку її лікування буде полягати в разовій ін’єкції цефтріаксону або цефотаксиму (рідше інших препаратів). У більш ніж 95% пацієнтів цього достатньо для повного лікування. Якщо ж гонококковая інфекція локалізується в нетипових місцях (слизова оболонка анального отвору, глотка, кон’юнктива очей), то поряд з системним застосуванням антибіотика потрібно і місцеве.

дисемінована гонококова інфекція

Тоді тривалість лікування може затягнутися. Найбільш важко піддається лікуванню дисемінована гонококова інфекція, коли збудник потрапляє в кров і розноситься по різним органам.

Дотримання приписів лікаря. При гонореї даний фактор має величезне значення. Справа в тому, що переривання лікування без лабораторного підтвердження вилікування може призвести до серйозних наслідків. По-перше, інфекція здатна набувати хронічного перебігу. Після цього доведеться штучно викликати загострення, щоб її вилікувати. По-друге, у штаму мікробів даного пацієнта може розвинутися стійкість до препарату, яким було розпочато лікування. Тоді в майбутньому для повторного курсу доведеться підбирати новий антибіотик. Нарешті, по-третє, пацієнт, який вважає, що одужав, починає вести активне статеве життя. Це призводить до зараження його статевих партнерів. У результаті інфекція циркулює по замкнутому колу, і позбутися від неї стає ще складніше.

Наявність інших інфекцій. Часто гонорея поєднується з урогенітальним хламідіозом або трихомоніазом. Це пояснюється тим, що перша інфекція послаблює захисні ресурси слизової оболонки і як би «відкриває ворота» для другої. Для повного лікування, відповідно, потрібно більш тривалий курс антибіотиків.

Наявність ускладнень. Іноді гонорея не проявляється гострими симптомами, але з часом призводить до ряду неприємних ускладнень. У чоловіків це баланопостит, гострий та хронічний простатит, а у жінок – гонококовий бартолініт і сальпінгіт. Ці ускладнення, як правило, ускладнюють процес лікування і пацієнтові доводиться витрачати на нього більше сил і часу.

Стан організму. У пацієнтів з ослабленим імунітетом, а також у жінок під час вагітності гонококковая інфекція може протікати агресивніше. Вона швидше і легше поширюється, частіше супроводжується ускладненнями. Через це лікування таких пацієнтів, як правило, триває довше.

В середньому, якщо брати за початок відліку момент звернення до лікаря, лікування триває 1 – 2 тижні. Підтвердження факту одужання проводиться за допомогою мікробіологічного аналізу. У чоловіків його роблять через 7 – 10 днів після закінчення курсу антибіотиків, а у жінок – також через тиждень, а потім повторно, після другого менструального циклу. Це дозволяє виключити наявність хронічних форм інфекції. При екстрагенітальних формах гонореї лікування може затягнутися до декількох місяців, а переконатися в повному одужанні значно важче.
термін лікування гонореї

Щоб максимально скоротити термін лікування гонореї, незалежно від її форми, потрібно дотримуватися кількох простих правил:

  • дотримання приписів лікаря щодо прийому антибіотиків (терміни, дози, кратність застосування);
  • одночасне обстеження і лікування всіх статевих партнерів пацієнта;
  • утримання від статевих контактів до проведення контрольного бактеріологічного аналізу;
  • обстеження на інші інфекції.

Окремо слід сказати про лікування гонококового кон’юнктивіту у новонароджених. Якщо не була проведена спеціальна профілактика цього захворювання, доводиться застосовувати не тільки антибіотики, але і робити локальні промивання очей антисептичними препаратами. Таке лікування триває в середньому кілька тижнів, а факт одужання підтверджується не тільки лабораторно, а й лікарем-офтальмологом після спеціального обстеження.

18.01.2016
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(0 оцінок, в середньому: 0 з 5)