Чи передається гонорея через презерватив?

В даний час презервативи є найбільш простим і доступним способом захисту від захворювань, що передаються статевим шляхом. Існує безліч досліджень, що доводять, що цей засіб ефективний проти всіх бактеріальних і більшості вірусних інфекцій. Гонококи, що викликають гонорею, є бактеріями. Вони мають порівняно великі розміри (у порівнянні, наприклад, з вірусами) і не здатні проникати крізь мікроскопічні пори латексу, з якого виготовлений презерватив. Таким чином, можна стверджувати, що гонорея через презерватив не передається.

Тим не менш, є два важливі винятки, про які необхідно знати пацієнту. По-перше, презервативи високоефективні в захисті від гонореї тільки при правильному використанні. У більшості випадків люди, які стверджують, що заразилися через презерватив, попросту не вміли ним правильно користуватися.

 

Щоб домогтися максимального захисту від інфекції потрібно дотримуватися таких правил:

Дотримання терміну придатності. На кожній упаковці презерватива обов’язково вказаний термін придатності. Якщо він перевищений, то мастило усередині починає висихати, а латекс втрачає еластичність. Через це при використанні підвищується ризик розриву. Навіть якщо презерватив не рветься, в ньому з’являться мікротріщини, які більші звичайних пір. Через них вже можуть проникнути гонококи.

Використання при будь-якому статевому контакті. Гонококи здатні вражати не тільки слизову оболонку сечовивідних шляхів, а й інші тканини (правда, з меншою ймовірністю). Тому презерватив слід використовувати також при орогенитальному і аногенітальному контакті. Однак у цих випадках ризик його розриву підвищується до 3 – 7%.
Правильний розтин упаковки. Щільна на вид упаковка презерватива на ділі легко розкривається руками. Для цього необхідно рвати її з боку ребристої поверхні або в спеціально вказаному місці. Розтин гострими предметами (ножі, ножиці) або зубами можуть привести до випадкового пошкодження самого латексу.

Правильне надягання. При надяганні презерватива статевий член повинен знаходитися в стані ерекції. В іншому випадку він згодом буде сповзати і утворювати складки, а в процесі статевого акту підвищиться ризик розриву.

 

Випускання повітря. При надяганні презерватива необхідно затиснути пальцями спеціальну порожнину на його верхівці, щоб з неї вийшло повітря. Ця порожнина призначена для збору сперми після еякуляції (сім’явиверження). Якщо не випустити з неї повітря заздалегідь, високий ризик розриву.

Використання протягом усього акту. Презерватив слід надягати ще на етапі попередніх ласк, перед тим як відбудеться перший контакт партнера із зараженою слизовою оболонкою. Після закінчення статевого акту презерватив викидають, а пеніс обмивають теплою водою для видалення залишків сперми.

Другим важливим моментом, що пояснює можливість зараження гонореєю, є те, що презервативи оберігають лише від передачі гонококової інфекції, локалізованої в сечівнику. Саме цю область покриває латекс під час статевого контакту. Однак існує і ряд інших форм гонореї.

 

 

 

Презерватив не захищає від наступних форм гонококової інфекції:

 • гонококовий кон’юнктивіт (запалення слизової оболонки ока);
 • фарингіт (ураження слизової оболонки глотки);
 • ураження шкіри.

У всіх цих випадках гонококи локалізуються в інших зонах. При цьому ніяких симптомів хвороби може не бути. Часом пацієнт сам не знає про те, що крім уретриту (запалення сечовипускального каналу) інфекція є ще де-небудь. Статевий контакт з таким пацієнтом чреватий тим, що гонококи потраплять на незахищені слизові оболонки партнера з інших місць. Презерватив при цьому може бути використаний за всіма правилами, але все одно не зможе запобігти зараженню. Правда, такі випадки зустрічаються дуже рідко. Справа в тому, що за нетипової локалізації гонококи стають менш заразними. Вони гірше розмножуються на незвичних клітинах. Тому передача інфекції таким шляхом все ж малоймовірна.

В цілому ж правильне використання презерватива дає практично стовідсоткову гарантію захисту від гонореї. Все ж лікарі рекомендують пацієнтам з цим захворюванням утримуватися від статевих контактів до повного одужання.

 

Чи передається гонорея через поцілунок?

Гонококкова інфекція найчастіше локалізується в уретрі (сечівнику) і на слизовій оболонці статевих органів. У цьому випадку передача хвороби через поцілунок неможлива, так як збудника немає ні в ротовій порожнині, ні в слині. Однак існують і нетипові форми цього захворювання, при яких вражаються і інші органи і системи. Однією з таких форм є фарингеальна гонорея або гонококовий фарингіт.

При даному захворюванні гонококи колонізують слизову оболонку глотки і, рідше, ротової порожнини. Тоді при поцілунку теоретично можлива передача збудника партнеру. Однак шанс такого зараження на практиці вкрай малий.

 

 

Передача фарингеальної гонореї через поцілунок малоймовірна з наступних причин:

 • Гонококи в глотці знаходяться в незвичних умовах. Найкраще для їх розмноження підходить слизова оболонка уретри, яка відрізняється за будовою від слизової рота і глотки. Через це кількість гонококів менше, вони слабшають, і ймовірність зараження знижується.
 • Імунітет людини також відіграє значну роль при даній формі гонореї. Вірогідність зараження трохи вище, якщо у хворого імунітет ослаблений. У цьому випадку організм погано бореться з мікробом, і гонококи активізуються. Але для зараження імунітет має бути ослаблений і в другої людини, який цілує хворого. Інакше гонокок попросту не приживеться на його слизовій оболонці.
 • Для гонококів краще підходить слизова оболонка глотки, ніж ротової порожнини. При поцілунку ж частіше передаються інфекції, що локалізуються вище.

Таким чином, небезпека зараження гонореєю через поцілунок вкрай мала. Для передачі інфекції на слизову оболонку рота іншої людини має бути дотримано занадто багато умов. При так званому «соціальному» поцілунку, коли не відбувається прямого обміну рідинами, гонорея передатися не може зовсім. Навіть велика кількість збудників, що потрапили на шкіру, швидко загине. Здоровий шкірний бар’єр в нормі для гонококів непроникний.

18.01.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(4 оцінки, в середньому: 5 з 5)