Синдром подразненого кишечника

Синдром подразненого кишечника (СПК) є одним з найбільш поширених захворювань на планеті, згідно зі статистикою близько 15 – 20% населення нашої планети страждає даним захворюванням, причому найбільш схильні до цього захворювання люди віком від 20 до 45 років. Жінки страждають в 2 рази частіше за чоловіків . Близько 2/3 населення, які страждають синдромом подразненого кишечника, не звертаються за медичною допомогою, бо симптоми не дуже виражені.

Синдром подразненого кишечника (СПК) – це порушення в роботі травної системи, що може викликати спазми кишечника, метеоризм (здуття), діарею (пронос) і запори. Синдром подразненого кишечника (СПК) не може бути повністю вилікуваний, однак можна прибрати симптоми шляхом зміни вашого способу життя, дієти і при необхідності медикаментозною терапією. СПК не є захворюванням, що небезпечне для життя, це захворювання не призводить до структурних порушень кишечника, воно лише створює стан дискомфорту, який, в свою чергу, не є небезпечним для життя. Наприклад, СПК не може привести до розвитку ускладнень, таких як рак, або до інших серйозних захворювань кишечника.


[tip]

Зміст:

[/tip]


 

 

Причини синдрому подразненого кишечника

 

В даний час причини, що викликають синдром подразненого кишечника, до кінця не ясні. Дослідники, що займаються даною проблемою, вважають, що причиною виникнення СПК є сукупність проблем фізичного і психічного здоров’я. Існує ряд причин, які прийнято вважати основними у розвитку синдрому подразненого кишечника.

Порушення нервових зв’язків між головним мозком і кишечником – головний мозок контролює роботу тонкого і товстого кишечника, порушення проведення сигналу від головного мозку до кишечнику і назад може викликати симптоми СПК, такі як зміна нормальної роботи кишечника, болі і дискомфортний стан.

Порушення моторики кишечника – може привести до виникнення симптомів СПК. Таким чином, прискорена моторика кишечника може привести до діареї, а уповільнена моторика кишечника може привести до закрепу. Також можливі різкі скорочення м’язів кишечника і спазми, що може привести до болю.

Підвищена чутливість – люди, які страждають СПК, мають більш низький порог больової чутливості в кишечнику і можуть відчувати біль при незначних ушкодженнях кишечника під час його заповнення їжею або газами, в той час як люди з нормальним порогом больової чутливості ніякого дискомфорту і болю відчувати не будуть.

Статева психологія – панічні розлади, неспокійні стани, депресії, посттравматичні стресові розлади можуть зустрічатися у людей з СПК. Зв’язок цих порушень з СПК поки не ясна.

Бактеріальний гастроентерит – у деяких людей, які страждають бактеріальним гастроентеритом (інфекція або подразнення шлунка і кишечника викликана бактеріями), може розвинутися СПК. До кінця не ясно, чому у деяких людей, які страждають бактеріальним гастроентеритом, може розвинутися синдром подразненого кишечника, а у деяких не розвивається. Вважається, що сукупність бактеріального гастроентериту з будь-якими психологічними розладами може стати причиною розвитку СПК.

Синдром надлишкового бактеріального зростання (Дисбіоз) – посилений ріст бактерій тонкого кишечника, а також поява бактерій, не властивих для тонкого кишечника, можуть спровокувати розвиток симптомів синдрому подразненого кишечника. Дисбіоз може привести до надмірного вироблення газів (метеоризм), діареї або до різкої втрати ваги.

Нейротрансмітери і гормони – у людей з СПК спостерігається зміна кількості нейротрансмітерів (хімічні речовини в організмі, що передають нервові імпульси) і гормонів шлунково-кишкового тракту, хоча роль цих речовин до кінця не ясна. Було відмічено, що симптоми подразненого кишечника у молодих жінок посилюються під час менструального періоду, в той час як у жінок в менопаузі вони практично відсутні.

Спадковість – згідно з дослідженнями СПК розвивається частіше в сім’ях, батьки яких страждали СПК.

Харчування – велика кількість продуктів харчування можуть викликати симптоми синдрому подразненого кишечника. У різних людей різні продукти і їх комбінації викликають симптоми СПК.

Варто відзначити основні:

 • алкоголь,
 • газовані напої,
 • шоколад,
 • напої що містять кофеїн (кава, чай, кола, енергетики),
 • чіпси, печиво,
 • жирна їжа.

Для виникнення синдрому подразненого кишечника досить 1 – 2 з перерахованих вище факторів, але можуть зустрічатися і складніші сукупності з 3 – 5. Чим більше факторів послужили причиною появи СПК, тим більше виражені будуть симптоми, хоча це теж залежить від випадку.


 

Симптоми синдрому подразненого кишечника

 

Симптоми СПК, як правило, посилюються після їжі і починаються нападоподібно. У більшості людей з’являються сплески симптомів тривалістю від 2-х до 4-х днів, після яких вони стають слабо вираженими або зникають.

Найбільш часті симптоми подразненого кишечника:

 • Болі в животі і спазми, які зникають після спорожнення кишечника.simptomi-sindromu-podraznenogo-kishechnika
 • Діарея або закреп часто можуть чергуватися.
 • Здуття і набряклість живота.
 • Надмірне газоутворення (метеоризм).
 • Раптова необхідність сходити в туалет.
 • Відчуття повного кишечника, навіть якщо ви тільки що сходили в туалет.
 • Відчуття що ви не повністю спорожнили кишечник.
 • Виділення слизу з заднього проходу (чиста слиз, що виробляється кишечником, в нормі не повинна виділятися).

З огляду на наявність даних симптомів, особливо таких як біль і дискомфорт, у багатьох людей з синдромом подразненого кишечника часто спостерігаються симптоми депресії і тривожних станів.

Три основні моделі кишкових симптомів при СПК:

 • СПК з діареєю, коли у вас повторювані напади діареї,
 • СПК з закрепом, коли у вас постійні запори,
 • СПК змішаний, коли напади діареї та закрепу чергуються.

Дані моделі не є постійними, вони можуть чергуватися протягом тривалого періоду часу з невеликими безсимптомними перервами.


 

Лікування синдрому подразненого кишечника

 

Дієта і зміна способу життя можуть значно знизити вираженість і частоту появи симптомів або практично повністю прибрати їх. Також в деяких випадках можуть допомогти психологічна терапія або медикаментозна терапія.

Зміни харчування і дієта є ключовими моментами в боротьбі з симптомами синдрому подразненого кишечника. Тим не менш, не існує якоїсь універсальної для всіх дієти. Дієту варто підбирати індивідуально залежно від ваших симптомів і реакції на різні види їжі. Гарною рекомендацією буде вести щоденник, в який слід записувати всі продукти які ви їли, а також реакцію вашого організму на них. Таким чином ви зможете визначити продукти, які сприяють розвитку симптомів, і зможете уникати їх вживання в подальшому.

Клітковина (Харчові волокна)
Людям, що страждають СПК, слід змінити кількість вживаної клітковини.

Існує два типи клітковини:

 • Розчинні волокна, які організм може розчинити.
 • Нерозчинні волокна, які організм не може перетравити.

Харчові продукти, що включають в себе розчинні волокна:

 • овес,
 • ячмінь,
 • жито
 • фрукти, такі як банани, яблука і т.д.,
 • коренеплоди, такі як картопля, морква.

Харчові продукти, що включають в себе нерозчинні волокна:

 • цільнозерновий хліб,
 • висівки,
 • злаки (крім вівса, ячменю і жита),
 • горіхи і насіння.

Якщо у вас синдром подразненого кишечника з діареєю, вам може допомогти скорочення вживання продуктів, що містять нерозчинні волокна. Також може допомогти скорочення вживання шкірки овочів, ягід і фруктів, кісточок і серцевини (вміст кісточки) фруктів і ягід.

Якщо у вас СПК з запорами, вам може допомогти збільшення вмісту розчинних волокон в їжі, а також збільшення кількості рідини, що вживається, зокрема води.

 

Правильне харчування при сіндромі подразненого кишечника

Симптоми СПК можуть скоротитися або зникнути, якщо дотримуватися наступних правил:

 • Прийом їжі повинен бути регулярним, також слід приділяти достатньо часу на прийом їжі.
 • Варто уникати пропуску прийому їжі або великих проміжків між прийомами їжі.
 • Слід пити 7 – 8 чашок рідини в день, уникаючи вживання кофеїнових напоїв.
 • Обмежте вживання кави або чаю до 3х чашок в день.
 • Слід скоротити кількість вживаного алкоголю і газованих напоїв.
 • Слід скоротити кількість порцій фруктів до 3х в день, найбільш підходящим буде вживання половини яблука або половини грейпфрута на 1 порцію.
 • Якщо у вас діарея, слід уникати вживання цукрозамінників, таких як сорбіт і продуктів, які можуть їх утримувати (жувальні гумки, деякі напої, продукти для діабетиків і деякі продукти для схуднення).
 • Якщо у вас метеоризм і здуття живота, слід вживати продукти що містять овес.

Будь-яке рішення про зміну свого раціону слід приймати після консультації професійного дієтолога.

 

Пробіотики

Пробіотики – це харчові добавки, що містять бактерії, корисні для травлення і нормальної роботи кишечника. У деяких людей регулярне вживання пробіотиків може привести до зниження інтенсивності симптомів СПК або до їх зникнення. Хоча ніяких наукових доказів допомоги пробіотиків в лікуванні синдрому подразненого кишечника не існує. Якщо ви вирішили приймати пробіотики, слід ретельно вивчити інструкцію до цих добавок, а також строго дотримуватися рекомендацій щодо їх вживання.


 

 

Медикаментозне лікування синдрому подразненого кишечника

 

Існує група препаратів, які використовуються в лікуванні СПК:

 • Спазмолітики – допомагають зменшити біль і прибрати спазми.
 • Проносні – допомагають лікувати закреп.
 • Протидіарейні – допомагають лікувати діарею.
 • Антидепресанти – розроблені для лікування депресій але також володіють заспокійливим ефектом шлунково-кишкового тракту.

Спазмолітики (Мебеверин, Дюспаталін, Спарекс, Ніаспам) – дані медикаменти мають властивість зняття medikamentozne-likuvannya-sindromu-podraznenogo-kishechnikaспазмів м’язів кишечника, що допоможе зменшити прояви деяких симптомів СПК. Дані препарати можуть містити масло перцевої м’яти і у деяких людей в рідкісних випадках можуть викликати печію або печіння шкіри в області ануса. Дані препарати не рекомендовані для вживання вагітним жінкам.

Проносні (Метамуцил, Цітруцел) – дані препарати рекомендуються, здебільшого, людям, що страждають СПК із запорами. Даний препарат збільшує масу калу і вміст у ньому рідини, що робить його м’якше і дозволяє вільно проходити по кишечнику. Слід вживати велику кількість рідини під час вживання даних препаратів так як основним компонентом є клітковина і схожі за консистенцією речовини, які потрапляючи в кишечник починають розбухати, тим самим, збільшуючи масу і об’єм калових мас. При прийомі препарату слід керуватися інструкцією виробника і починати прийом препарату з маленьких доз, поступово збільшуючи їх до тих пір, поки ваш «стілець» стане нормальної консистенції і регулярним. Не варто приймати ці препарати перед сном. Вони можуть спровокувати деякі побічні реакції, такі як здуття живота і метеоризм.

Протидіарейні препарати (Лоперамід, Імодіум) – даний препарат є найбільш ефективним в лікуванні СПК з діареєю. Основний вплив даного препарату виявляється на перистальтику кишечника, що в свою чергу збільшує час пересування їжі по шлунково-кишковому тракту. Це дозволяє каловим масам ущільнитися і досягти необхідного обсягу, що, в свою чергу, полегшить процес випорожнення кишечника. Крім позитивних впливів на організм даний препарат має і низку побічних ефектів, які хоч і рідко, але можуть з’явитися – спазми і здуття живота, запаморочення, сонливість. Також даний препарат не рекомендується для прийому вагітним.

Антидепресанти (Амітриптилін, Іміпрамін, Циталопрам, Флуоксетин) – якщо ваші симптоми включають в себе такі неприємні стани як біль або депресія, ваш лікар може призначити антидепресанти. Вам можуть призначити препарат з групи трициклічних антидепресантів (Амітриптилін, Іміпрамін) в тому випадку, якщо у вас діарея і болі в животі, але без депресії. Побічні ефекти зустрічаються рідко. До них належать такі як сухість у роті, закреп, сонливість, проте зазвичай після прийому препарату протягом 7 – 10 днів ці побічні ефекти зникають.

У разі якщо у вас болі в животі, депресія і запор, вам можуть призначити препарат з групи селективних інгібіторів зворотного захоплення серотоніну (Циталопрам, Флуоксетин), однак препарати цієї групи можуть погіршити ваш стан, якщо у вас діарея. Дані препарати також мають побічні ефекти – відновлюване порушення зору, діарея, запаморочення.

Всі препарати з групи антидепресантів слід приймати під строгим контролем вашого лікаря, а також завжди дотримуватися часу прийому і дозу препарату.

 

Психологічні методи лікування синдрому подразненого кишечника

 

Наступні методи лікування допоможуть знизити інтенсивність або прибрати симптоми СПК, викликані психічним станом пацієнта.

Розмовна терапія – даний вид терапії може допомогти знизити рівень стресу, а також зменшити симптоми СПК. Існує два типи розмовної терапії – когнітивно-поведінкова терапія і психодинамічна або міжособистісна терапія. Когнітивно-поведінкова терапія спрямована на виявлення та усунення проблем, викликаних думками і діями, а також залежністю одного від іншого. Психодинамічна терапія спрямована на виявлення та усунення проблем, викликаних емоціями людини, також даний тип терапії містить в собі методики релаксації і боротьби зі стресом.

Гіпнотерапія (терапія гіпнозом) – гіпнотерапія показала, що вона може допомогти деяким людям, що страждають синдромом подразненого кишечника, зменшити такі симптоми як біль і дискомфорт, викликані захворюванням. Гіпноз допомагає знизити вплив вашої підсвідомості на розвиток деяких симптомів СПК. Терапія проводиться в спеціалізованих установах, крім того можна самому навчитися деяким прийомам самогіпнозу.

 

Альтернативні методи лікування синдрому подразненого кишечника

 

Також існує ряд додаткових методів лікування які іноді можуть допомогти в лікуванні СПК.

До них відносяться:

 • акупунктура,
 • рефлексотерапія,
 • вживання Алое Вера,
 • іригація кишечника (гідротерапія товстої кишки).

Тим не менше, немає ніяких очевидних доказів того, що це лікування є ефективним в боротьбі з синдромом подразненого кишечника. Також слід знати, що вживання Алое Вера може призвести до зневоднення і викликати зниження рівня глюкози (цукру) в крові.

До будь-якого з методів лікування СПК варто вдаватися тільки після консультації фахівця, ні в якому разі не варто починати лікування самостійно, попередньо не проконсультувавшись з лікарем і не пройшовши обстеження.

21.09.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(4 оцінки, в середньому: 5 з 5)