Симптоми залізодефіцитної анемії

Симптоми даного захворювання обумовлені, недоліком заліза в організмі і порушенням кровотворення в червоному кістковому мозку. Варто відзначити, що дефіцит заліза розвивається поступово, тому на початку захворювання симптоматика може бути досить бідною. Латентний (прихований) дефіцит заліза в організмі може призвести до появи симптомів сідеропенічного (залізодефіцитного) синдрому. Дещо пізніше розвивається анемічний синдром, тяжкість якого обумовлена рівнем гемоглобіну та еритроцитів в організмі, а також швидкістю розвитку анемії (чим швидше вона розвивається, тим бiльш вираженi будуть клінічні прояви), компенсаторними можливостями організму (у дітей і літніх людей вони менш розвинені) і наявністю супутніх захворювань.

 

Симптомами залізодефіцитної анемії є:

 • м’язова слабкість;
 • підвищена стомлюваність;
 • задишка;
 • прискорене серцебиття;
 • зміни шкіри та її придатків (волосся, нігтів);
 • ураження слизових оболонок;
 • ураження язика;
 • порушення смаку та нюху;
 • схильність до інфекційних захворювань;
 • порушення інтелектуального розвитку.

 

М’язова слабкість і підвищена стомлюваність

Залізо входить до складу міоглобіну – основного білка м’язових волокон. При його недоліку порушуються процеси м’язового скорочення, що буде проявлятися м’язовою слабкістю і поступовим зменшенням м’язів в об’ємі (атрофією). Крім того, для роботи м’язів постійно необхідна велика кількість енергії, яка може утворюватися тільки при адекватній доставці кисню. Даний процес порушується при зменшенні концентрації гемоглобіну та еритроцитів у крові, що проявляється загальною слабкістю і непереносимістю фізичних навантажень. Люди швидко стомлюються при виконанні повсякденної роботи (підйому по сходах, поході на роботу і так далі), і це може істотно знижувати якість їхнього життя. Діти із залізодефіцитною анемією характеризуються малорухливим способом життя, воліють «сидячі» гри.

 

Задишка і прискорене серцебиття

Збільшення частоти дихання і серцевих скорочень виникає при розвитку гіпоксії і є компенсаторною реакцією організму, спрямованою на поліпшення кровопостачання і доставки кисню до різних органів і тканин. Це може супроводжуватися відчуттям нестачі повітря, болями за грудиною, (що виникають при недостатньому надходженні кисню до серцевого м’яза), а у важких випадках – запамороченнями і втратою свідомості (через порушення кровопостачання головного мозку).

Симптоми у виглядi зміни шкіри та її придатків

Як говорилося раніше, залізо входить до складу безлічі ферментів, що беруть участь у процесах клітинного дихання і ділення. Дефіцит даного мікроелемента призводить до пошкодження шкіри – вона стає сухою, менш еластичною, лущиться і тріскається. Крім того, звичний червоний або рожевий відтінок слизових оболонках і шкірі надають еритроцити, які знаходяться в капілярах даних органів і містять оксигенований гемоглобін. При зниженні його концентрації в крові, а також в результаті зменшення утворення еритроцитів, може відзначатися блідість шкірних покривів.Симптоми та прояви залізодефіцитної анемії

Волосся стоншується, втрачає звичний блиск, стає менш міцним, легко ламається і випадає. Рано з’являється сивина.

Ураження нігтів є вельми специфічним симптомом залізодефіцитної анемії. Вони стоншуються, набувають матовий відтінок, розшаровуються і легко ламаються. Характерною є поперечна смугастість нігтів. При вираженому дефіциті заліза може розвинутися койлоніхія – края нігтів підіймаються і вигинаються у зворотний бік, набуваючи ложкоподiбну форму.

 

Ураження слизових оболонок

Слизові оболонки відносяться до тканин, в яких процеси клітинного поділу відбуваються максимально інтенсивно. Ось чому їх ураження є одним з перших симптомiв дефіциту заліза в організмі.

При залізодефіцитнiй анемії уражається:

Слизова оболонка порожнини рота. Вона стає сухою, блідою, з’являються ділянки атрофії. Порушується процес пережовування і проковтування їжі. Також характерна наявність тріщин на губах, утворення заїд в кутах рота (хейлоз). У важких випадках змінюється колір і знижується міцність зубної емалі.
Слизова оболонка шлунка і кишечника. У нормальних умовах слизова оболонка даних органів відіграє важливу роль у процесі всмоктування їжі, а також містить у собі безліч залоз, що виробляють шлунковий сік, слиз та інші речовини. При її атрофії (викликаної дефіцитом заліза) порушується травлення, що може проявлятися діареєю або запорами, болями в животі, а також порушенням всмоктування різних поживних речовин.
Слизова оболонка дихальних шляхів. Ураження гортані і трахеї може проявлятися почуттям наявності стороннього тіла в горлі, що буде супроводжуватися непродуктивним (сухим, без мокротиння) кашлем. Крім того, слизова оболонка дихальних шляхів в нормі виконує захисну функцію, запобігаючи потраплянню чужорідних мікроорганізмів і хімічних речовин в легені. При її атрофії підвищується ризик розвитку бронхіту, пневмонії та інших інфекційних захворювань органів дихання.
Слизова оболонка сечостатевої системи. Порушення її функції може проявлятися болями при сечовипусканні і під час статевого акту, нетриманням сечі (частіше у дітей), а також частими інфекційними захворюваннями в ураженій області.

Ураження язика

Зміни язика є характерним проявом дефіциту заліза. У результаті атрофічних змін в його слизовій оболонці хворий може відчувати біль, відчуття печіння і розпирання. Змінюється і зовнішній вигляд язика – зникають видимі в нормі сосочки (які містять велику кількість смакових рецепторів), язик стає гладким, покривається тріщинами, можуть з’являтися зони почервоніння неправильної форми («географічний язик»).

 

Порушення смаку та нюху

Як вже говорилося, слизова оболонка язика багата смаковими рецепторами, розташованими переважно в сосочках. При їх атрофії можуть з’являтися різні смакові порушення, починаючи зі зниження апетиту і непереносимості деяких видів продуктів (зазвичай кислої і солоної їжі), і закінчуючи збоченням смаку, пристрастю до поїдання землі, глини, сирого м’яса та інших неїстівних речей.

Порушення нюху можуть проявлятися нюховими галюцинаціями (відчуттям запахів, яких насправді немає) або пристрастю до незвичних запахiв (лаку, фарби, бензину та іншим).

Схильність до інфекційних захворювань

При дефіциті заліза порушується утворення не тільки еритроцитів, але й лейкоцитів – клітинних елементів крові, що забезпечують захист організму від чужорідних мікроорганізмів. Недолік даних клітин у периферичній крові підвищує ризик розвитку різних бактеріальних і вірусних інфекцій, який ще більше зростає при розвитку анемії і порушенні мікроциркуляції крові в шкірі та інших органах.

Порушення інтелектуального розвитку

Залізо входить до складу ряду ферментів головного мозку (тирозингідроксилази, моноаміноксидази та інших). Порушення їх утворення призводить до порушення пам’яті, концентрації уваги та інтелектуального розвитку. На пізніх стадіях при розвитку анемії інтелектуальні порушення поглиблюються через недостатнє постачання головного мозку киснем.

08.01.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(2 оцінки, в середньому: 5 з 5)