Ознаки низького гемоглобіну

Зниження гемоглобіну в крові буває абсолютним і відносним. Справа в тому, що вирішальну роль грає не сама кількість цього білка, а його концентрація в певному об’ємі крові. Таким чином, при хворобах, що порушують утворення гемоглобіну, кажуть про справжню анемію. При ній кількість крові в організмі залишається колишньою, але концентрація саме цієї речовини знижується. У разі відносного зниження гемоглобіну його утворення не порушується. Однак з різних причин збільшується обсяг плазми (рідкої частини крові). Такий стан називають ще гідремією. Виникає ситуація, коли концентрація гемоглобіну в крові падає, незважаючи на те, що його вироблення залишається нормальним. В обох випадках симптоми анемії будуть схожими. Правда, при істинній анемії ознаки низького гемоглобіну зазвичай більш виражені, ніж при відносній.

Запідозрити зниження гемоглобіну можна при появі таких симптомів:

 • запаморочення;
 • блідість шкіри;
 • хронічна втома;
 • м’язова слабкість;
 • непереносимість холоду;
 • порушення сну;
 • хейліт;
 • задишка;
 • порушення роботи серця.

 

Запаморочення

Запаморочення є однією з найпоширеніших ознак зниженого гемоглобіну. Воно пояснюється недостатньою поставкою кисню до тканин мозку. При цьому легені та серце працюють в нормальному режимі, але кров не здатна розчинити в собі необхідну кількість кисню і доставити його до мозку. Виразність запаморочення може бути різною. Так як це почуття суб’єктивне, у лікаря немає можливості оцінити, наскільки сильно проявляється цей симптом.

При незначному зниженні гемоглобіну хворі можуть скаржитися на періодичне запаморочення. Воно виникає лише під дією певних зовнішніх чинників – фізичного навантаження, перегріву, стресу. Чим нижче рівень гемоглобіну у пацієнта, тим сильніше виявляється симптом. У важких випадках можуть спостерігатися порушення координації рухів, тривалі головні болі і навіть періодична втрата свідомості.


Блідість шкіри

Даний симптом виникає через особливості кольору крові. Справа в тому, що гемоглобін, насичений киснем, надає еритроцитам яскраво-червоний колір. Під час проходження артеріальної крові по судинах всередині шкіри вона як би просвічує через шкіру. В результаті з’являється звичний всім здоровий колір. У хворих же з анемією кількість гемоглобіну в крові знижена. Через це кров не насичується киснем в достатній кількості і не має такий яскравий колір. При проходженні по судинах шкіри це стає помітно. У людей з анемією шкіра виглядає більш блідою, а про здоровий рум’янець на щоках не може бути й мови. Він з’являється через розширення судин. У цьому випадку розширення відбудеться, але кров у капілярах не додасть шкірі характерний червоний колір. Крім того, у пацієнта з анемією відбувається перерозподіл кровотоку. В умовах браку кисню організм розширює судини життєво важливих органів, а в капілярах шкіри кровотік, навпаки, сповільнюється.

Крім шкіри бліднути можуть і слизові оболонки. Вважається, що найбільш чутливою в цьому відношенні є слизова оболонка очей, кон’юнктива. Вона починає ставати рожевою (на відміну від нормального червоного кольору) при падінні гемоглобіну до 100 г / л і нижче.

 
Хронічна втома

Даний симптом низького гемоглобіну є одним з найбільш характерних для пацієнтів з анемією. Недостатня його концентрація, як уже говорилося вище, створює проблеми з постачанням кисню в різні органи і тканини. Без надходження кисню жодна клітина живого організму не може нормально виконувати свої функції. Втома виникає через те, що кисень погано надходить до нервів і м’язів. Хворий постійно відчуває себе розбитим, він пасивний і не справляється з тривалими навантаженнями. В даному випадку мова йде не тільки про фізичну роботу. Падає також концентрація уваги, когнітивна (пізнавальна) функція, погіршується пам’ять. Школярі або студенти зі зниженим рівнем гемоглобіну починають відставати в навчанні. Вони скаржаться на постійну втому, хоча можуть не виконувати фізичних навантажень зовсім.

 

М’язова слабкість

Цей симптом виникає безпосередньо через погане постачання киснем скелетних м’язів. Так називаються групи м’язів, які управляються людиною свідомо. Їх слабкість проявляється в тому, що людина гірше переносить фізичні навантаження. У спортсменів у разу зниження гемоглобіну різко падають результати, працівники фізичної праці швидко втомлюються (в перші ж години робочого дня). Решта людей починають втомлюватися навіть від прогулянок в звичайному темпі.

 

Непереносимість холоду

У нормі тепло в організмі виробляється через руйнування особливих хімічних зв’язків в клітинах. Для здійснення подібних реакцій, підтримки постійної температури тіла і накопичення високоенергетичних хімічних зв’язків необхідне надходження кисню. Пацієнти з анемією його не отримують. Через це вони погано адаптуються до холоду, швидко мерзнуть. Для компенсації енергетичних витрат організм спалює запаси глікогену і жирів. Тому люди з хронічно зниженим гемоглобіном можуть поступово худнути і відчувати проблеми з набором маси.

Першою скаргою на прийомі у лікаря може бути швидке замерзання кінчиків пальців (ніг і рук), носа, вух. У цих областях кровообіг найбільш повільний, з-за чого вони швидше замерзають навіть у здорової людини. У пацієнтів же з анемією, кисню туди надходить зовсім мало. При тривалому перебуванні на холоді у них підвищений ризик обмороження різного ступеня тяжкості.

 
Порушення сну

Порушення сну, так само, як і запаморочення, виникає через недостатнє постачання киснем мозку. Цей симптом низького гемоглобіну спостерігається не так часто і більш характерний для пацієнтів з вираженою анемією. Хворий найчастіше скаржиться, що незважаючи на слабкість, втому і апатію, він увечері довго не може заснути, а сон в цілому неглибокий, тривожний.

 
Хейліт

Хейлітом називається специфічне ураження губ. Найчастіше воно проявляється сухістю і появою тріщин в куточках губ. У більш важкому випадку сухість, блідість і лущення спостерігається на всій їх поверхні. У хейліта в цілому може бути багато причин. Однією з них є саме анемія (частіше сполучена з нестачею вітамінів групи В). Хейліт в цьому випадку слід розцінювати радше не як симптом, а як ускладнення або самостійне захворювання.

 
Задишка

Задишка з’являється при серйозному зниженні рівня гемоглобіну в крові. Цей симптом проявляється порушенням ритму дихання. Воно стає поверхневим, прискореним. Пацієнт відчуває нестачу кисню і не може нормально глибоко вдихнути. Як правило, задишка з’являється у вигляді нападів після фізичного навантаження. При низькому гемоглобіні цей симптом виникає як компенсаторний механізм. Дихальний центр в мозку отримує інформацію, що в крові знижений вміст кисню. Це веде до почастішання дихання (і появи задишки) навіть при нормальній роботі легенів і серця. Пацієнти, у яких на фоні низького гемоглобіну виникають напади задишки, вважаються дуже важкими. Вони підлягають терміновій госпіталізації для швидкого відновлення рівня гемоглобіну.


Порушення роботи серця

Порушення роботи серця, як і задишка, говорять про важку анемію і серйозному зниженні рівня гемоглобіну в крові. Поряд з легенями серце також модифікує свою роботу, щоб компенсувати низький рівень кисню в крові. Це проявляється в прискоренні серцебиття, більш сильних серцевих скорочень, які може відчувати сам пацієнт. Проблема полягає в тому, що сам серцевий м’яз (міокард), посилено перекачуючи кров, починає споживати більше кисню. Через це виникають перебої ритму, відчуття дискомфорту або навіть біль за грудиною. При обстеженні серцевий поштовх зазвичай посилений, а межі серця розширені.

В цілому всі перераховані вище симптоми об’єднують в поняття «анемічна гіпоксія». Воно визначає саме недостатнє постачання різних тканин киснем на тлі зниженого гемоглобіну. Тяжкість проявів цього стану безпосередньо залежить від тяжкості анемії. Більш низький гемоглобін викликає більш серйозні симптоми.

Однак у багатьох пацієнтів при незначній анемії будь-які симптоми низького гемоглобіну можуть бути відсутні зовсім. Пацієнти з анемією часом живуть роками, не підозрюючи про наявність у них будь-яких проблем зі здоров’ям. Знижений гемоглобін виявляється випадково при профілактичній здачі крові або проведенні аналізу з приводу іншого захворювання. Це пояснюється тим, що організм має багато механізмів для компенсації анемії. Поки вони нормально працюють, хвороба може протікати безсимптомно. Потенціал організму для компенсації анемії у всіх людей різний. Через це деякі люди майже не відчувають дискомфорту при рівні гемоглобіну навіть нижче 80 г / л (норма становить 120 – 140 г / л для жінок і 130 – 160 г / л для чоловіків). У той же час на стані інших серйозно відбивається зниження цього показника вже до 100 – 110 г / л.

Крім перерахованих вище симптомів у деяких хворих можуть з’являтися і інші скарги. Найчастіше це прояви основного захворювання, яке і викликало анемію. Ці симптоми не є прямим наслідком зниженого гемоглобіну, але часто спостерігаються у хворих з даною проблемою. Такі симптоми можуть бути різними, в залежності від самого основного захворювання. Наприклад, при В12 дефіцитній анемії іноді спостерігається локальна втрата чутливості шкіри, при гемолітичних анеміях шкіра може набувати жовтуватий відтінок, а при захворюванні залізодефіцитна анемія хворі часом страждають нічним нетриманням сечі. Такі симптоми є більш цінними в плані постановки діагнозу. Справа в тому, що симптоми, загальні для всіх анемій, мають низьку специфічність. Ті ж запаморочення, слабкість або блідість шкіри дуже часто зустрічаються при інших захворюваннях, ніяк не пов’язаних з роботою кровотворної системи і рівнем гемоглобіну.

05.11.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(1 оцінка, в середньому: 5 з 5)