Симптоми тахікардії

У більшості випадків тахікардія сама по собі є симптомом і у пацієнтів викликає лише ряд зовнішніх проявів, за якими її можна розпізнати. Тільки у людей з важкими супутніми захворюваннями або серйозною патологічною тахікардією можуть розвинутися серйозні порушення. Крім того, існує ряд симптомів, які найчастіше супроводжують напади тахікардії.

Власне почастішання частоти серцевих скорочень може проявлятися наступним чином:

 • посилене серцебиття;
 • почастішання пульсу;
 • пульсація сонної артерії;
 • задишка при фізичному навантаженні;
 • запаморочення;
 • почуття тривоги;
 • болі в області серця.

 

Посилене серцебиття

Посилене серцебиття, яке відчуває сам пацієнт, спостерігається майже у всіх людей з тахікардією. Це пояснюється аномальною активністю серцевого м’яза і нерівномірним потоком крові. Даний симптом також називають пальпітацією, а типовою скаргою при зверненні до лікаря є «відчуття серця». У здорових людей серцеві скорочення не відчуваються в стані спокою. Якщо даний симптом з’являється після фізичного навантаження, куріння або інших факторів, що провокують тахікардію, то ні подальша діагностика, ні лікування зазвичай не проводиться, а незвичне відчуття зникає через деякий час.

 

 

Почастішання пульсу

Почастішання пульсу є прямим наслідком збільшення ЧСС шлуночків. При надшлуночковій тахікардії цей симптом зазвичай відсутнiй. Справа в тому, що саме при скороченні міокарда шлуночків відбувається різкий викид крові в аорту. Поштовх цей передається в рідкому середовищі (крові) по всіх судинах. Чим крупніше калібр артерії і чим ближче до поверхні вона розташована, тим легше відчути ці поштовхи. Пульс зазвичай перевіряється на променевій артерії в області зап’ястя.

 

Пульсація сонної артерії

Механізм появи пульсації сонної артерії схожий з таким у почастішання пульсу на руці. Виявити цей симптом найлегше на рівні кута нижньої щелепи (посередині між мочкою вуха і підборіддям) або збоку від кадика під кивательним м’язом. У цих місцях пульс прощупується практично у всіх живих людей. Враховуючи, що тахікардія нерідко викликає підвищення артеріального тиску, вiдчути пульс можна і в інших місцях, де він не завжди виявляється в нормі.

При підвищенні артеріального тиску на тлі тахікардії пульс у деяких пацієнтів вдається вiдчути в наступних місцях:

 • на внутрішній поверхні у верхній третині стегна, в трикутнику між м’язами;
 • в підколінної ямки на кордоні стегна і гомілки;
 • позаду щиколоток з боків від ахіллового сухожилля;
 • в пахвовій западині.

 

Задишка при фізичному навантаженні

Задишка при фізичному навантаженні є фізіологічним явищем і проявляється у здорових людей. При патологіях серця сильний напад тахікардії і задишка можуть з’явитися навіть при невеликих фізичних навантаженнях. Це пояснюється порушенням насосної функції серця і застоєм крові в малому колі кровообігу. Такий застій заважає газообміну в легенях і збиває нормальний ритм дихання.

 

Запаморочення

Запаморочення може виникнути при нестачі кисню тканинам мозку. Найчастіше це спостерігається при сильному прискоренні ритму скорочення шлуночків. При надшлуночкових тахікардіях даний симптом не характерний.

 

Почуття тривоги

Почуття тривоги при тахікардії у людей виникає інстинктивно. Сукупність інших проявів тахікардії вказує їм, що з серцем не все гаразд. Це викликає тривогу й навіть страх раптової смерті, який вважається навіть окремим симптомом, характерним для серцевих патологій.

 

 

Болі в області серця

При відсутності супутніх патологій болі в області серця при тахікардії з’являються досить рідко. В основному вони викликані нападом ішемії. Цей термін означає брак кисню. Першим при прискореннi ЧСС страждає сам серцевий м’яз. Працюючи в посиленому режимі, вiн споживає більше кисню, але через безладнi скорочення і порушення насосної функції, вiн не отримує потрібну його кількість.

Більш серйозні прояви тахікардії з’являються при наявності гострих і хронічних захворювань серця. По суті, механізм їх появи залишається тим же, що і у вищеописаних випадках. Різниця полягає лише у формі та інтенсивності прояву симптомів.

При наявності хвороб серця або з вираженою шлуночковою тахікардією у пацієнтів можуть спостерігатися такі симптоми:

 • Потемніння в очах і непритомність. Дані симптоми говорять про серйозне кисневє голодування мозку на тлі порушення насосної функції серця.
 • Гострі болі в грудях. Через брак кисню серцевий м’яз поступово гине. Тривалий напад тахікардії може навіть викликати інфаркт міокарда. Особливо високий ризик такого ускладнення у людей з атеросклерозом коронарних артерій (відкладення холестерину в судинах, що живлять міокард).
 • Набряки ніг. Набряки нижніх кінцівок можуть з’являтися при тривалому приступі тахікардії (кілька годин, днів). Серце не справляється з обсягом крові і виникає застій у венозній системі. Підвищення тиску і переповнення судин веде до того, що рідина покидає судинне русло, просочуючись через стінки в навколишні тканини. Через дії сили тяжіння набряки з’являються в основному на ногах.
 • Сухий кашель. Кашель з’являється через застій крові в малому колі кровообігу. Переповнення легких кров’ю спочатку порушує газообмін, а потім веде до появи рефлекторного кашлю.
 • Підвищення артеріального тиску. Цей симптом з’являється, якщо серце незначно учащає свій ритм, а його насосна функція зберігається. Найчастіше це спостерігається при фізіологічних тахікардіях або у людей з хронічно підвищеним артеріальним тиском. Прискорена ЧСС веде до посиленого надходження крові у велике коло кровообігу і, як наслідок, до появи даного симптому.

Вищеперелічені серйозні прояви тахікардії мають місце у людей з вродженими або набутими вадами клапанів, атеросклерозом, хронічною гіпертензією (наприклад, на тлі хвороби нирок). У цих випадках серцева недостатність розвивається швидше і проявляється більш виражено, ніж у здорових людей.

Крім того, при тахікардії можуть спостерігатися наступні супутні симптоми, які не є її проявом або наслідком:

 • підвищення температури тіла;
 • головні і м’язові болі;
 • пітливість і м’язове тремтіння;
 • збліднення шкірних покривів;
 • порушення дихання;
 • підвищена стомлюваність;
 • гострі болі (будь-якої локалізації);
 • блювота і діарея.

Ці симптоми характерні для хвороб, які найчастіше викликають тахікардію. Вони не є її прямим проявом або слідством, але часто спостерігаються як прояв загальних причин основного захворювання.

19.12.2015
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(1 оцінка, в середньому: 5 з 5)