Симптоми невропатії

Невропатією (або нейропатією) називають незапальне ураження нервів, що відноситься до захворювань нервової системи. При невропатії можуть уражатися як периферичні, так і черепно-мозкові нерви. Невропатія, що супроводжується ураженням одночасно декількох нервів, називається поліневропатією. Частота народження невропатії залежить від захворювання, в кадрі якого вона розвивається. Так, діабетична поліневропатія розвивається більш ніж в 50 відсотках випадків наявності цукрового діабету. Безсимптомна алкогольна нейропатія при хронічному алкоголізмі відзначається в 9 випадків з 10. У той же час клінічно виражена алкогольна поліневропатія з мозочковими розладами за різними даними відзначається в 75 – 80 відсотках випадків.

Різні види спадкових невропатій зустрічаються з частотою від 2 до 5 відсотків. При вузликовому периартеріїті поліневропатії відзначаються в половині всіх випадків. При синдромі Шегрена невропатії відзначаються в 10 – 30 відсотках випадків. При склеродермії невропатії відзначаються в одній третині випадків. При цьому у 7 пацієнтів з 10 розвивається невропатія трійчастого нерва. Множинні невропатії при алергічному ангііті розвиваються в 95 відсотках випадків. Різні види невропатій при системному червоному вовчаку відзначаються у 25 відсотків хворих.

Згідно з середньостатистичними даними невропатія лицьового нерва спостерігається у 2 – 3 відсотків дорослого населення. У одного з десяти невропатія рецидивує (загострюється повторно після проведеного лікування). Частота невропатіі трійчастого нерва становить один випадок на 10 – 15 тисяч населення.

При множинних травмах, опіках, краш-синдромах пошкодження нервів розвивається практично завжди. Найчастіше спостерігаються посттравматичні невропатії верхніх і нижніх кінцівок. Більш ніж у половині випадків ці невропатії розвиваються на рівні передпліччя і кисті. В однієї п’ятої випадків спостерігається поєднаний травматизм декількох нервів. На частку невропатії плечового сплетення припадає 5 відсотків.

Дефіцит вітаміну В12 супроводжується невропатією в 100 відсотках випадків. При нестачі інших вітамінів з групи В невропатія також зустрічається в 90 – 99 відсотках випадків.


[tip]

Зміст:

[/tip]


 

 

Симптоми невропатії

Симптоми невропатії дуже різноманітні і залежать від того, який нерв був вражений. Прийнято розрізняти краніальну і периферичну невропатію. При краніальній уражаються черепно-мозкові нерви, будь-яка з 12 пар. Тут виділяють зорову невропатію (з ураженням зорових нервів), слухову, лицьову і так далі.
При периферичній невропатії уражаються нервові закінчення і сплетення кінцівок. Даний тип невропатії характерний для алкогольної, діабетичної, травматичної невропатії.

Також симптоми невропатії залежать від типу волокон, з яких складено нерв. Якщо уражаються моторні волокна, то розвиваються рухові розлади у вигляді слабкості в м’язах, порушення ходи. При легких і помірних формах невропатій спостерігаються парези, при тяжкій – паралічі, які характеризуються повною втратою рухової активності. При цьому після певного часу майже завжди розвивається атрофія відповідних м’язів. Так, якщо вражаються нерви гомілки, то розвивається атрофія м’язів гомілки; якщо нерви обличчя, то атрофуються мімічні і жувальні м’язи.

Якщо уражаються сенсорні волокна, то розвиваються порушення чутливості. Ці розлади проявляються в зниженні або підвищенні чутливості, а також різними парестезіями (відчуттям холоду, тепла, повзання мурашок).

Порушення роботи залоз зовнішньої секреції (наприклад, слинних) обумовлюється пошкодженням вегетативних волокон, які також йдуть в складі різних нервів або ж представлені самостійними нервами.


 

Симптоми невропатії лицьового нерва

 

Оскільки лицевий нерв має в своєму складі смакові, секреторні і рухові волокна, то клініка його ураження дуже різноманітна і залежить від місця його пошкодження.

Симптомами невропатії лицьового нерва є:Симптоми невропатії лицьового нерва

 • асиметрія обличчя;
 • розлади слуху;
 • відсутність смакових відчуттів, сухість у роті.

На самому початку захворювання може відзначатися больовий синдром. Відзначаються різні парестезії у вигляді оніміння, поколювання в області вуха, вилиці, очей і чола на стороні ураження. Ця симптоматика не є довгою і триває від одного до двох днів, після чого наступають симптоми невропатії лицьового нерва, пов’язані з порушенням його функції.

Асиметрія обличчя
Є основним симптомом невропатії лицьового нерва. Вона розвивається через ураження рухових волокон в складі лицьового нерва і, як наслідок, парезу мімічних м’язів. Асиметрія проявляється при односторонньому ураженні нерва. У разі якщо нерв був вражений з обох сторін, то парез або параліч м’язів обличчя спостерігається з обох сторін.

При цьому симптомі половина обличчя на стороні ураження залишається нерухомою. Найкраще це помітно, коли людина проявляє емоції. У спокої ж це може бути і непомітно. Шкіра на поверхні чола, а саме над надбрівною поверхнею, не збирається в складки. Пацієнт не може рухати бровами, особливо це помітно при спробі його здивувати. Носогубна складка на боці ураження згладжена, а куточок рота припущено. Хворий не в змозі закрити повністю око, внаслідок чого воно завжди залишається відкритим. Через це слізна рідина з ока постійно витікає. Створюється враження, що людина постійно плаче. Цей симптом невропатії веде до такого ускладнення як ксерофтальмія. Воно характеризується сухою рогівкою і кон’юнктивою ока. Око при цьому виглядає червоним, запаленим. Пацієнта мучить відчуття чужорідного тіла в оці, печіння.

При прийнятті їжі пацієнт з паралічем мімічних м’язів зазнає труднощів. Рідка їжа постійно витікає, а тверда застряє за щокою і її необхідно витягувати звідти язиком. Певні труднощі виникають і при розмові.

Розлади слуху
При невропатії лицьового нерва може спостерігатися як зниження слуху, аж до глухоти, так і його посилення (гіперакузія). Перший варіант спостерігається, якщо лицевий нерв був пошкоджений в піраміді скроневої кістки після відходження від нього великого кам’янистого нерва. Також може виникати синдром внутрішнього слухового проходу, для якого характерне зниження слуху, шум у вусі і параліч лицьової мускулатури.

Гіперакузія (хвороблива чутливість до звуків, особливо до низьких тонів) спостерігається при ураженні лицьового нерва до відходження від нього великого кам’янистого нерва.

Відсутність смакових відчуттів, сухість у роті
При ураженні смакових і секреторних волокон, які йдуть в складі лицьового нерва, у пацієнта спостерігається розлади смаку. Втрата смакових відчуттів спостерігається не на всій поверхні язика, а лише на його передніх двох третинах. Це пояснюється тим що, лицевий нерв забезпечує смакову іннервацію двох передніх третин язика, а задня третина забезпечується язикоглотковим нервом.

Також у пацієнта спостерігається сухість у роті або ж ксеростомія. Цей симптом обумовлений розладом роботи слинних залоз, які іннервуються лицьовим нервом. Оскільки волокна лицьового нерва забезпечують іннервацію підщелепної і під’язикової слинної залози, то при його невропатії спостерігається дисфункція цих залоз.

Якщо ж в патологічний процес втягується корінець лицьового нерва, то одночасно спостерігається ураження трійчастого, відвідного і слухового нервів. В цьому випадку до симптомів невропатії лицьового нерва приєднуються і симптоми невропатії відповідних нервів.


 

Симптоми невропатії трійчастого нерва

Трійчастий нерв аналогічно лицьовому нерву є змішаним. У його складі йдуть чутливі і рухові волокна. Чутливі волокна йдуть у складі верхньої і середньої гілки, а рухові – в складі нижньої. Тому симптоми невропатії трійчастого нерва також будуть залежати від місця ураження.

Симптомами невропатії трійчастого нерва є:

 • порушення чутливості шкіри обличчя;
 • параліч жувальних м’язів;
 • лицьова біль.

 

Порушення чутливості шкіри обличчя
Порушення чутливості буде виражатися в її зниженні або ж повної втрати. Також можуть виникати різні парестезії у вигляді повзання мурашок, відчуття холоду, поколювання. Локалізація цих симптомів буде залежати від того, як гілка трійчастого нерва була вражена. Так, при пошкодженні очноямкової гілки трійчастого нерва розлади чутливості спостерігаються в області верхньої повіки, очі, спинки носа. Якщо порушена верхнещелепна гілка, то чутливість як поверхнева, так і глибока, порушується в зоні повіки і зовнішнього краю ока, верхньої частини щоки і губи. Також при цьому порушується чутливість зубів, розташованих на верхній щелепі.

При ураженні частини третьої гілки трійчастого нерва зниження або збільшення чутливості діагностується в області підборіддя, нижньої губи, нижньої щелепи, ясен і зубів. Якщо ж спостерігається ураження вузла трійчастого нерва, то в клінічній картині невропатії присутнє порушення чутливості в області всіх трьох гілок нерва.

Параліч жувальних м’язів
Цей симптом спостерігається при ураженні рухових волокон нижньощелепної гілки. Параліч жувальних Симптоми невропатії трійчастого нервам’язів проявляється їх слабкістю і афункціональностью. При цьому спостерігається ослаблений прикус на стороні ураження. Візуально параліч м’язів проявляється в асиметрії овалу обличчя – м’язовий тонус ослаблений, а скронева ямка на стороні ураження западає. Іноді нижня щелепа може відхилятися від серединної лінії і трохи відвисати. При двосторонній невропатії при повному паралічі жувальних м’язів нижня щелепа може повністю відвисати.

Лицьова біль
Больовий симптом при невропатії трійчастого нерва є провідним. Лицьова біль при цій патології ще називається невралгією трійчастого нерва або ж лицьовим тиком.

Біль при невропатії непостійна, а нападоподібна. Для невралгії трійчастого нерва характерні короткочасні (від декількох секунд до хвилини) напади прострілюючих болів. У 95 відсотках випадку вони локалізуються в зоні іннервації другої і третьої гілки, тобто в області зовнішнього кута ока, нижньої повіки, щоки, щелепи (разом з зубами). Біль завжди одностороння і вкрай рідко може віддавати в протилежну сторону обличчя. Основною характеристикою болів при цьому є їх сила. Болі бувають настільки сильними, що людина завмирає на час нападу. У важких випадках може розвиватися больовий шок. Іноді напад болю може викликати спазм лицьової мускулатури – лицьовий тик. Жахливий біль супроводжується онімінням обличчя або ж іншими парестезіями (мурашками, холодом).

Якщо ж окрема була пошкоджена якась із гілок трійчастого нерва, то біль може бути ниючим.

Напад болю може спровокувати будь-який, навіть незначний дотик до обличчя, розмова, жування, гоління. При часто повторюваних нападах слизова очей стає набряклою, червоною, зіниці майже завжди розширені.


 

Симптоми невропатії ліктьового нерва

При невропатії ліктьового нерва спостерігаються рухові розлади і розлади чутливості. Ліктьовий нерв виходить з плечового сплетення і іннервує ліктьовий згинач кисті, безіменний палець і мізинець.

Симптомами невропатії ліктьового нерва є:

 • порушення чутливості в області відповідних пальців і піднесення мізинця;
 • порушення функції згинання кисті;
 • порушення розведення пальців;
 • атрофії м’язів передпліччя;
 • розвиток контрактур.

 

На початкових етапах невропатії ліктьового нерва з’являються відчуття оніміння, повзання мурашок в області мізинця і безіменного пальця, а також по ліктьовому краю передпліччя. Поступово приєднується біль. Найчастіше ниючий біль змушує пацієнта тримати руку в зігнутому в лікті положенні. Далі Симптоми невропатії ліктьового нерварозвивається слабкість і атрофія м’язів кисті. Хворому стає важко виконувати певні фізичні навантаження (наприклад, взяти чайник, нести сумку). Атрофія м’язів проявляється згладжуванням піднесення мізинця і м’язів по ходу ліктьового краю передпліччя. Також атрофуються дрібні міжфалангові і міжкісткові м’язи. Все це веде до зниження сили в руках.

При довгостроковій невропатії розвиваються контрактури. Контрактурою називається стійке обмеження рухливості суглоба. При невропатії ліктьового нерва зустрічається контрактура Фолькмана або ж контрактура в вигляді «пазуристої лапи». Для неї характерні кігтеподібні положення пальців, зігнутий суглоб зап’ястка, згинання дистальних суглобів пальців. Таке положення кисті обумовлено атрофією міжкісткових і червоподібних м’язів.

Зниження чутливості закінчується повною її втратою на мізинці, безіменному пальці і ліктьовому краї долоні.

07.09.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(2 оцінки, в середньому: 5 з 5)