Деменція. Прояви, лiкування, профiлактика

Деменція (букв. переклад з латинського: dementia – «безумство») – набуте недоумство, стан, при якому виникають порушення в когнітивній (пізнавальній) сфері: забудькуватість, втрата знань і навичок, якими людина володіла ранiше, складності у придбанні нових.

Деменція – узагальнюючий термін. Не існує такого діагнозу. Це розлад, який може зустрічатися при різних захворюваннях.

Деменція в цифрах і фактах:

 • Згідно зі статистикою 2015 року, у світі проживає 47500000 хворих деменцією. Експерти вважають, що до 2050 року ця цифра збільшиться до 135 500 000, тобто приблизно в 3 рази.
 • Щорічно лікарі діагностують 7700000 нових випадків деменції.
 • Багато хворих не знають про свій діагноз.
 • Хвороба Альцгеймера – найпоширеніша форма деменції. Вона зустрічається у 80% пацієнтів.
 • Деменція (придбане слабоумство) і олігофренія (розумова відсталість у дітей) -два різних стани. Олігофренія являє собою споконвічне недорозвинення психічних функцій. При деменції вони були колись в нормі, але з часом почали розпадатися.
 • У народі деменція називають старечим маразмом.
 • Деменція – це патологія, а не ознака нормального процесу старіння.
 • У віці 65 років ризик захворювання деменцією становить 10%, він сильно підвищується після 85 років.
 • Термін «сенільна деменція» позначає старече недоумство.

[tip]

Зміст:

[/tip]


Причини деменції

 

Вже після 20 років головний мозок людини починає втрачати нервові клітини. Тому невеликі проблеми з короткостроковою пам’яттю для літніх людей цілком нормальні. Людина може забути, куди поклала ключі від автомобіля, як звуть людину, з якою його познайомили в гостях місяць тому.

Такі вікові зміни трапляються у всіх. Зазвичай вони не призводять до проблем у повсякденному житті. При деменції, розлади виражені набагато сильніше. Через них виникають проблеми і у самого хворого, і у людей, які перебувають з ним поруч.

В основі розвитку деменції лежить загибель клітин головного мозку. Її причини можуть бути різними.


 

 

Прояви деменції

Симптоми, при виникненні яких необхідно звернутися до лікаря:

Порушення пам’яті. Хворий не пам’ятає про те, що сталося нещодавно, відразу забуває ім’я людини, з яким його щойно познайомили, кілька разів перепитує одне й те саме, не пам’ятає, що зробив або сказав кілька хвилин тому.

Складнощі з виконанням простих, звичних завдань. Наприклад, домогосподарка, яка все життя займалася приготуванням їжі, більше не в змозі зварити обід, не може згадати, які потрібні інгредієнти, в якому порядку їх потрібно опускати в каструлю.деменцiя прояви

Проблеми в спілкуванні. Хворий забуває знайомі слова або вживає їх неправильно, відчуває складнощі з підбором потрібних слів під час розмови.

Порушення орієнтації на місцевості. Людина, що страждає деменцією, може піти в магазин за звичним маршрутом і не знайти зворотну дорогу додому.

Недалекоглядність. Наприклад, якщо залишити хворого посидіти з маленькою дитиною, то він може забути про це і піти з дому.

Порушення абстрактного мислення. Найяскравіше це проявляється під час роботи з цифрами, наприклад, при різних операціях з грошима.

Порушення розташування речей. Хворий часто кладе речі не на їх звичні місця – наприклад, може залишити ключі від автомобіля в холодильнику. Причому, постійно про це забуває.

Різкі зміни настрою. Багато людей, страждаючих деменцією, стають емоційно нестабільними.

Зміни особистості. Людина стає надмірно дратівливою, підозрілою, або починає постійно чогось боятися. Він стає до крайності упертим і практично не здатний змінити своєї думки. Все нове, незнайоме сприймає як те, що представляє загрозу.

Зміни поведінки. Багато хворих стають егоїстичними, грубими, безцеремонними. Вони скрізь ставлять на перший план свої інтереси. Можуть здійснювати дивакуваті вчинки. Нерідко виявляють підвищений інтерес до молодих людей протилежної статі.

Зниження ініціативи. Людина стає безініціативною, не проявляє інтересу до нових починань, пропозицій інших людей. Іноді хворий стає повністю байдужий до того, що відбувається навколо.


 

 

Лікування деменції

Лікування деменції залежить від її причин. При дегенеративних процесах в головному мозку нервові клітини гинуть і не можуть відновитися. Процес є незворотнім, захворювання постійно прогресує.

Тому при хворобі Альцгеймера та інших дегенеративних захворюваннях повне лікування неможливо – принаймні, сьогодні таких ліків не існує. Головне завдання лікаря – загальмувати патологічні процеси в головному мозку, не допустити подальшого наростадеменцiя лiкуванняння порушень в пізнавальній сфері.

Якщо процеси дегенерації в головному мозку не відбуваються, то симптоми деменції можуть бути оборотними. Наприклад, відновлення пізнавальної функції можливе після черепно-мозкових травм, гіповітамінозів.

Симптоми деменції рідко виникають раптово. У більшості випадків вони наростають поступово. Деменції протягом тривалого часу передують когнітивні порушення, які поки ще не можна назвати недоумством – вони виражені відносно слабко і не призводять до проблем у повсякденному житті. Але з часом вони наростають до ступеня деменції.

Якщо виявити ці порушення на ранніх стадіях і вжити відповідних заходів, то це допоможе відстрочити настання деменції, зменшити або запобігти зниженню працездатності, якості життя.


Профілактика деменції

Деменція може розвиватися в результаті різних причин, деякі з яких навіть не відомі науці. Не всі з них можуть бути усунені. Але існують фактори ризику, на які ви цілком можете вплинути.

Основні заходи з профілактики деменції:

 • Відмова від куріння і вживання алкоголю.
 • Здорове харчування. Корисні овочі, фрукти, горіхи, злаки, оливкова олія, нежирні сорти м’яса (куряча грудка, нежирна свинина, яловичина), риба, морепродукти. Варто уникати надмірного вживання тваринних жирів.
 • Боротьба з надмірною масою тіла. Намагайтеся стежити за своєю вагою, триматдеменцiя профiлактикаи її в нормі.
 • Помірна фізична активність. Фізичні вправи позитивно позначаються на стані серцево-судинної і нервової системи.
 • Намагайтеся займатися розумовою діяльністю. Наприклад, таке хобі, як гра в шахи, здатне знизити ризик деменції. Також корисно розгадувати кросворди, вирішувати різні головоломки.
 • Уникайте травм голови.
 • Уникайте інфекцій. Навесні необхідно дотримуватися рекомендації з профілактики кліщового енцефаліту, переносниками якого є кліщі.
 • Якщо вам більше 40 років – щорічно здавайте аналіз крові на цукор і холестерин. Це допоможе вчасно виявити цукровий діабет, атеросклероз, запобігти захворюванню на судинну деменцію та багато інших проблем зі здоров’ям.
 • Уникайте психоемоційної перевтоми, стресів. Намагайтеся повноцінно спати, відпочивати.
 • Контролюйте рівень артеріального тиску. Якщо вiн періодично підвищується – зверніться до лікаря.
 • При появі перших симптомів порушень з боку нервової системи відразу звертайтеся до невролога.
30.12.2015
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(2 оцінки, в середньому: 5 з 5)