Причини підвищення еритроцитів і гемоглобіну

 

Підвищення еритроцитів в абсолютній більшості випадків викликає підвищення рівня гемоглобіну в крові. Вся справа в тому, що еритроцити і гемоглобін нерозривно пов’язані один з одним. Головною функцією еритроцитів, по суті є перенесення молекул гемоглобіну, пов’язаного з киснем, для потреб різних клітин організму. Саме тому збільшення еритроцитів, також викликає і збільшення гемоглобіну.

 

 

Виділяють наступні найбільш часті причини підвищення еритроцитів і гемоглобіну:

 • Заняття професійним спортом. Було відмічено, що у осіб, які займаються атлетикою (особливо важкою атлетикою) кількість еритроцитів, а також рівень гемоглобіну дещо вищий, ніж у інших людей. Вся справа в тому, що на тлі постійних фізичних навантажень м’язові тканини потребують більшої кількості кисню. Білком, який транспортує кисень до клітин організму, є гемоглобін. Саме тому в кров’яному руслі підвищується гемоглобін, а також еритроцити, які переносять його. Варто відзначити, що важка фізична праця (вантажники, шахтарі, працівники різних цехів) також призводить до збільшення кількості гемоглобіну і червоних кров’яних тілець.
 • Тривале перебування в гірській місцевості. У жителів гір, а також мандрівників і альпіністів в крові нерідко виявляється підвищений вміст гемоглобіну і збільшення еритроцитів. Це пов’язано з тим, що повітря в горах менш насичене киснем, що призводить до кисневого голодування. Збільшення червоних кров’яних тілець і гемоглобіну дозволяє в деякій мірі поліпшити утилізацію кисню і компенсувати гіпоксію (кисневе голодування) на тканинному рівні.
 • Часті стресові ситуації можуть приводити до підвищення червоних кров’яних тілець і гемоглобіну. Справа в тому, що при стресі організм мобілізує всі свої резервні функції. Однією з адаптаційних реакцій є підвищення гемоглобіну та еритроцитів. Це необхідно для поліпшення перенесення кисню від легенів до тканин організму. Варто зауважити, що хоча стрес і може викликати підвищення гемоглобіну та еритроцитів, але зазвичай дані зміни носять несуттєвий характер.
 • Серцева недостатність. Під цим поняттям розуміють такий патологічний стан, при якому робота серцевого м’яза порушена по будь-якій причині (токсичне ушкодження міокарда, запальний процес, порушення збудливості і провідності міокарда). Серцева недостатність характеризується нездатністю серцевого м’яза перекачувати кров до тканин в достатньому обсязі. В результаті даного патологічного стану клітини недоотримують кисень, глюкозу та інші необхідні речовини. Так як кисневе голодування вкрай несприятливо впливає на всі життєво важливі органи, то у відповідь на це нирками виробляється особливий гормон еритропоетин. Даний гормон впливає на кістковий мозок і активує його роботу по утворенню нових клітин крові. В кінцевому рахунку, в кров потрапляє велика кількість молодих форм еритроцитів, які в подальшому дозрівають і виконують функцію з транспортування до тканин вкрай необхідного кисню.
 • Недостатність дихальної системи призводить до того, що легені погано засвоюють кисень. У свою чергу, це викликає зниження вмісту кисню в артеріальній крові (гіпоксемія). На тлі цих змін активізуються нирки, які викидають в кров гормон еритропоетин. Головною функцією еритропоетину є підвищення еритроцитів і гемоглобіну за рахунок стимуляції роботи кісткового мозку.
 • Стеноз ниркової артерії – звуження просвіту судин нирок. На тлі стенозу артерії нирки спостерігається значне зниження надходження до тканин нирки артеріальної крові. Нирки є чутливими до кисневого голодування і у відповідь на це виробляють еритропоетин. Еритропоетин є гормоном, який стимулює функцію кровотворення кісткового мозку. В кінцевому рахунку, кістковий мозок починає посилено синтезувати нові клітини-попередники еритроцитів. Крім того, еритропоетин сприяє підвищенню рівня гемоглобіну в крові.
13.12.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(1 оцінка, в середньому: 5 з 5)