Перелом ребер. Симптоми та прояви

Перелом ребер – це патологічний стан, при якому під дією зовнішньої сили, інтенсивність якої перевершує міцність і еластичність ребер, виникає порушення їх лінійної цілісності. У більшості випадків дана патологія розвивається при травмах грудної клітки і нерідко вона поєднується з пошкодженням інших органів, в тому числі і життєво важливих – серця і легенів. У травматологічній практиці переломи ребер зустрічаються досить часто. За деякими даними ця недуга розвивається майже в 70% випадків закритих травм грудної клітки. У багатьох випадках симптоми перелому ребер вказують на наявність пошкоджень внутрішніх органів.
Найчастіше зустрічаються переломи IV – VII ребер, так як вони, на відміну від ребер, розташованих вище, не захищені масивним шаром грудних м’язів, а на відміну від ребер, розташованих нижче, є менш еластичними.

У більшості випадків перелом ребер виникає в результаті впливу зовнішнього травматичного фактора, під дією якого ребра ламаються, прогинаючись всередину грудної клітини. Це призводить до того, що дана патологія часто поєднується з пошкодженням парієтальної плеври і тканин легенів, які травмуються гострими кінцями кісткових уламків. Нерідко при здавленні грудної клітини важким предметом або автомобілем виникають двосторонні або множинні переломи ребер, які можуть поєднуватися з контузією або розривом легенів, стравоходу, серця і великих кровоносних судин (в тому числі і аорти).

Перелом ребер є патологією, яка може становити значну небезпеку для людини, але яка в більшості випадків протікає досить легко. При односторонньому переломі одного – двох ребер потерпілому, якщо не виникло внутрішньої кровотечі, і якщо кісткові уламки не спричинили пошкодження внутрішніх органів, серйозна небезпека не загрожує. У той же час при двосторонньому переломі великої кількості ребер або при переломі кількох ребер в двох місцях з одного боку виникає серйозне порушення дихання, і може розвинутися дихальна недостатність. Таким чином, тяжкість потерпілого залежить від типу перелому і від ступеня залучення в патологію внутрішніх органів.


 

 

Симптоми перелому ребер

 

Симптоматика при переломі ребер залежить від кількості пошкоджених ребер, від ступеня ураження внутрішніх органів, а також від супутніх патологій. У більшості випадків при легкому травматизмі, що супроводжується переломом одного – двох ребер, і при збереженомій свідомості хворого ознаки даної патології цілком специфічні і дозволяють легко її розпізнати.перелом ребер ознаки

Для перелому одного – двох ребер без пошкодження внутрішніх органів характерні наступні прояви:
Біль в місці перелому. Біль в місці перелому виникає внаслідок подразнення нервових закінчень отломками ребер, через розрив міжреберних м’язів, а також через подразнення пристінкової плеври, яка містить велику кількість больових рецепторів. У спокої біль тупий, ниючий, а під час вдиху або при кашлі – різко посилюється, стає гострим. Помічено, що при локалізації перелому в задній частині ребер інтенсивність больових відчуттів менше, так як в даній області ребра при русі мають меншу амплітуду, а як наслідок – виникає менше зміщення кісткових уламків.

Часте поверхневе дихання. Через біль глибокий вдих стає неможливим, тому людина змушена дихати поверхнево і часто. Дихальна недостатність розвивається тільки при пошкодженні більш великої ділянки грудної клітини або при ударі легенів або серця.

Симптом «обірваного вдиху». При спробі глибоко вдихнути (навіть повільно) в певний момент через сильний і різкий біль вдих припиняється, як би обриваючись.

Специфічне положення тіла. Потерпілий приймає таке положення, при якому рухи в ураженій половині грудної клітини і, відповідно, в місці перелому є мінімальними. Це досягається або завдяки нахилу в уражену сторону, або шляхом стиснення грудної клітки руками. Дане положення дозволяє значно зменшити амплітуду дихальних рухів з боку перелому, а як наслідок – знизити інтенсивність больового відчуття під час вдиху.

Таким чином, при переломі одного, двох, і навіть трьох ребер не виникає серйозного порушення дихальної функції, так як функціональна цілісність грудної клітини зберігається. Однак унаслідок сильного больового відчуття і фізичного дискомфорту потерпілий відчуває значні страждання. До всього перерахованого можуть додатися і психологічні переживання, так як деяке обмеження дихальних рухів, неможливість зробити повноцінний вдих, а також сильний біль можу спровокувати почуття страху і навіть панічний напад.

Крім суб’єктивних симптомів перелому ребер, дана патологія нерідко супроводжується рядом об’єктивних ознак, які можуть бути виявлені і оцінені лікарем або іншою людиною.прояви перелому ребер

Об’єктивні прояви перелому ребер:
Набряк і припухлість в області перелому. В області перелому утворюється скупчення крові (гематома), виникає реактивна запальна реакція, що супроводжується набряком навколишніх тканин, а як наслідок – припуханням даної області.

Деформація грудної клітки. При переломі кількох ребер уважний огляд дозволяє виявити легку деформацію грудної клітини в області перелому і з ураженої сторони. Спостерігається стирання контурів міжреберних проміжків (які помітні тільки в астенічних і худих людей), уражена половина грудної клітки на рівні зламаних ребер дещо зменшується в об’ємі (за рахунок укорочення ребер при зміщенні кісткових уламків).

Крепітація. Крепітація є одним зі специфічних симптомів перелому кісток. Являє собою специфічний звук або тактильне відчуття, яке виникає при зміщенні кісткових уламків один щодо одного. При переломі ребер крепітацію не слід виявляти навмисно, так як при цьому можна значно змістити кісткові уламки і пошкодити внутрішні органи.

Садна або пошкодження шкіри в області перелому. У деяких випадках в області перелому можуть бути виявлені садна або синці, які розвинулися внаслідок пошкодження поверхневих м’яких тканин.

Відкриті рани в області грудної клітини. При великій інтенсивності шкідливого чинника або при впливі загостреного об’єкту в області грудної клітини можуть бути виявлені ознаки відкритої рани (кровотеча, зяяння країв рани).

Підшкірна емфізема. У деяких випадках при пошкодженні трахеї і бронхів повітря накопичується в порожнині середостіння, звідки проникає під шкіру шиї і пояси верхньої кінцівки. Проявляється це деяким збільшенням даних областей в обсязі, стиранням шкірного рельєфу, своєрідним відчуттям при натисканні (особливий звук або тактильне відчуття, схоже з хрускотом снігу).

При переломі нижніх ребер, які не беруть участі у формуванні жорсткого каркаса грудної клітини необхідного для дихання, може бути виявлена біль в області перелому, яка може поширюватися вниз в сторону живота, тим самим імітуючи ураження одного з органів черевної порожнини.

При переломі більшої кількості ребер (зазвичай більше шести) виникає важке порушення дихальної функції, що супроводжується значним почастішанням дихання (більше 30 дихальних рухів в хвилину), завдяки чому вдих стає поверхневим і нездатним підтримувати адекватний газообмін. В результаті виникає кисневе голодування, яке проявляється посинінням губ, шкіри обличчя, пальців рук, потьмарення свідомості, втратою орієнтації. У деяких випадках може бути виявлено залучення додаткової мускулатури в дихальний акт (м’язи шиї і плечового пояса при вдиху, м’язи черевного преса при видиху).

Деформація грудної клітки з переломом великої кількості ребер більш виражена. Однак слід мати на увазі, що візуально виявлена деформація може бути спровокована не тільки зміщенням кісткових уламків, але також і збільшенням обсягу м’яких тканин за рахунок крововиливу і набряку.

Вкрай важкий перебіг перелому ребер, при якому утворюється «реброва панель». Дана ситуація розвивається при переломі кількох сусідніх ребер з одного боку в двох місцях. В результаті з’являється ізольована ділянка, не пов’язана з рештою грудної клітки. В результаті під час дихання дана «панель» здійснює парадоксальні рухи – на вдиху, коли вся грудна клітка розширюється, вона «провалюється», а на видиху, коли грудна клітка зменшується в об’ємі, вона «випинається». Пов’язана подібна поведінка зі зміною тиску в грудній порожнині, який коливається завдяки зміні обсягу грудної клітини. Так як реброва панель не пов’язана з іншою частиною грудної клітки, вона реагує на зміни тиску по-своєму – при його збільшенні вона прагне назовні, а при його зниженні – всередину. Все це призводить до зниження різниці між внутрішньогрудним і атмосферним тиском, а як наслідок – до порушення дихальної функції.

Двосторонній перелом ребер, який зазвичай розвивається внаслідок здавлення, в ще більшому ступені порушує цілісність грудної клітини і, відповідно, перешкоджає фізіологічному процесу дихання. При переломі всього декількох ребер потерпілий ще може підтримувати обмін газів самостійно, однак при переломі 5 – 6 і більше ребер самостійне дихання стає практично неможливим. Слід зазначити, що таке масштабне і тяжке ушкодження грудної клітини майже завжди супроводжується забоєм або розривом легенів і серця.

31.05.2016
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(0 оцінок, в середньому: 0 з 5)