Небезпека синдрому подразненого кишечника

 

Багато пацієнтів з синдромом подразненого кишечника не надають великого значення своїй хворобі і намагаються не звертати на неї уваги. Найчастіше вони навіть не звертаються до лікаря для підтвердження діагнозу і проходження курсу лікування. Пов’язано це з тим, що дане захворювання протікає без серйозних симптомів. У більшості випадків його прояви обмежуються періодичними розладами стільця (проноси або запори), скупченням газів в кишечнику, помірними болями в животі. Така мізерна симптоматика може з’являтися всього 1 – 2 рази на місяць і триватимуть лише кілька днів. У зв’язку з цим багато пацієнтів не сприймають синдром подразненого кишечника як небезпечне захворювання.

Дійсно, з точки зору медицини ця патологія має сприятливий прогноз. Справа в тому, що всі порушення в роботі кишечника зводяться, як правило, до функціональних розладів. Наприклад, асинхронне скорочення гладких м’язів в стінці органу, проблеми з іннервацією. В обох випадках страждає процес травлення, з’являються відповідні симптоми, але немає структурних порушень (змін у клітинному і тканинному складі). Тому вважається, що синдром подразненого кишечника не підвищує ймовірність розвитку, наприклад, раку кишечника. Тобто, цілком правомірно говорити, що це захворювання не так небезпечно, як багато інших.

Проте, дане захворювання не можна в повній мірі назвати безпечним. Сучасна медицина намагається розглядати патології з різних точок зору. Останні конференції по синдрому подразненого кишечника все ж виявили негативний вплив цієї хвороби.

Вважається, що синдром подразненого кишечника небезпечний з наступних причин:

 • Хвороба часто поєднується з психологічними і психічними порушеннями і може бути їх першим проявом. Вона сприяє розвитку депресії та інших проблем.
 • Хвороба сильно впливає на економіку. За підрахунками американських вчених, синдром подразненого кишечника змушує пацієнтів в середньому 2 – 3 дні на місяць не відвідувати роботу. З огляду на те, що даним захворюванням страждає в основному працездатне населення (від 20 до 45 років), а його поширеність сягає 10 – 15%, мова ідеї про мільйонні втрати для економіки в цілому.
 • Під виглядом синдрому подразненого кишечника можуть ховатися перші симптоми інших, більш небезпечних захворювань.

Останній пункт особливо важливий. Справа в тому, що порушення, характерні для даного захворювання, не специфічні. Вони говорять про проблеми з роботою кишечника, проте не вказують на її причину. Якщо пацієнт не звертається до лікаря для постановки діагнозу, а просто списує тимчасові порушення травлення на синдром подразненого кишечника, наслідки можуть бути дуже серйозними.

Симптоми, схожі з проявами синдрому подразненого кишечника, зустрічаються при наступних патологіях:

 • захворювання кишечника і органів малого тазу (в тому числі злоякісні);
 • запальні захворювання кишечника;
 • кишкові інфекції (бактеріальні та, рідше, вірусні);
 • паразитарні інфекції;
 • хронічні отруєння;
 • спайкова хвороба.

Якщо ці патології не діагностувати на ранній стадії і не почати необхідний курс лікування, це може створити загрозу для здоров’я і життя пацієнта. Саме тому, незважаючи на сприятливий прогноз при синдромі подразненого кишечника і відносно легкі прояви хвороби, все ж необхідно ставитися до неї серйозно. Слід обов’язково пройти обстеження у лікаря-гастроентеролога для виключення більш небезпечних діагнозів. Крім того, потрібно пам’ятати, що діагностичні критерії у синдрому подразненого кишечника дуже розпливчасті. Це підвищує ймовірність лікарської помилки. При видимому погіршенні стану (почастішання загострень) або появі нових симптомів (кров в стільці, помилкові позиви і ін.) Потрібно оповістити про це лікаря і при необхідності повторно пройти обстеження.

21.09.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(0 оцінок, в середньому: 0 з 5)