Наслідки остеомієліту

Наслідки остеомієліту умовно поділяються на місцеві та загальні.

 

Місцевими наслідками остеомієліту є:

 • патологічний перелом;
 • патологічний вивих;
 • псевдосуглоб;
 • анкілоз;
 • контрактура;
 • деформація ураженої кістки;
 • порушення росту кістки;
 • аррозівна кровотеча.

 

Патологічний перелом
Патологічним називається перелом кістки в зоні, ураженій патологічним процесом, що виникає при впливі сили, зазвичай не викликає деформації. Це пояснюється руйнівним впливом захворювання на кісткову тканину, що призводить до порушення її структури та зменшення міцності, в результаті чого перелом може виникнути при мінімальних фізичних навантаженнях або навіть без них.

Характерною особливістю патологічних переломів є порушення процесів утворення кісткової мозолі і зрощення уламків, що обумовлено прогресуванням патологічного процесу, що став причиною перелому.

 

Патологічний вивих
Даний стан характеризується порушенням зчленування суглобових поверхонь кісток, яке відбувається в результаті прогресування хронічного остеомієліту в області суглоба. Характерною особливістю також є виникнення вивиху без будь-якого фізичного впливу.

Патологічний вивих може розвинутися в результаті руйнування остеомієлітом епіфізів кісток або при поширенні гнійного процесу на зв’язковий апарат суглоба з подальшим його руйнуванням. В обох випадках відзначається розбіжність суглобових поверхонь кісток, визначаються патологічні рухи вивихнутої кістки.

 

Псевдосуглоб
Дане ускладнення характеризується порушенням процесу зрощення кісткових уламків після перелому. У результаті прогресування гнійно-запального процесу в зоні перелому порушуються процеси окостеніння відламків, в результаті чого вони з’єднуються не кістковим мозолем, а пухкою сполучною тканиною, яка не може забезпечити щільною їх фіксації один щодо одного.

Клінічно даний стан проявляється наявністю хворобливості і ненормальною рухливості в зоні перелому, визначеною за закінченні подвійного терміну, необхідного для утворення повноцінної кісткової мозолі.

 

 

Анкілоз
Характеризується повною втратою рухливості в суглобі в результаті щільного зрощення суглобових поверхонь кісток. Даний стан може розвинутися при тривалому прогресуванні гнійно-запального процесу в суглобовій порожнині, часто в поєднанні з тривалою іммобілізацією (відсутністю рухів) в результаті патологічного перелому.

Між суглобовими поверхнями кісток може утворюватися фіброзна тканина – в цьому випадку руху в суглобі сильно ускладнені, але зберігаються в невеликому обсязі. При утворенні між суглобовими поверхнями кісткової тканини будь-які рухи стають неможливими.

 

Контрактура
Під контрактурою мається на увазі виражене обмеження рухів у суглобі, обумовлене ураженням зв’язкового апарату, сухожиль, м’язів або шкіри над поверхнею суглоба. Причиною цього може стати поширення гнійно-запального процесу на навколишні суглобу м’які тканини, що призводить до їх руйнування і утворення щільних, нерозтяжних рубців, які і обмежують обсяг рухів.

 

Деформація ураженої кістки
При інтенсивному гнійно-запальному процесі може відбуватися руйнування як самої кістки, так і оточуючих її тканин (м’язів, зв’язок, капсули суглобів). Результатом цього процесу є порушення форми ураженої кістки, зменшення її розмірів і, отже, повна втрата здатності здійснювати рухи.

 

Порушення росту ураженої кістки
Зростання трубчастих кісток у довжину триває до 22 – 24 років і відбувається головним чином у зоні між епіфізом і діафізом, де найдовше зберігається хрящова тканина. Наслідком остеомієліту може стати руйнування даної ділянки, при якому він піддається розплавленню і / або передчасного окостеніння, в результаті чого припиняється збільшення довжини трубчастих кісток і зростання кінцівки, в якій знаходиться уражена кістка.

 

Аррозівний крововилив
Це явище розвивається при ураженні гнійно-некротичним процесом кровоносної судини, внаслідок чого відбувається руйнування його стінки і крововилив в довколишні тканини – в м’язи, в порожнину суглоба. Процеси згортання крові в області запального процесу порушені, тому аррозівні крововиливи рясні і тривалі.

При ушкодженні вен підвищується ймовірність потрапляння збудника інфекції в кровоносне русло з подальшою циркуляцією його в крові і появою вторинних вогнищ інфекції у віддалених органах.

 

 

Загальними наслідками остеомієліту є:

 • пневмонія;
 • бактеріальний ендокардит;
 • ниркова недостатність;
 • печінкова недостатність.

 

Пневмонія
Розвиток інфекційного процесу в легенях можливий при гематогенному (з током крові) занесенні інфекції з віддаленого вогнища остеомієліту, а також контактним шляхом при розташуванні гнійно-запального процесу в кістках грудної клітини (в ребрах, в тілах хребців).

 

Бактеріальний ендокардит
Запалення внутрішньої оболонки серця (ендокарда), викликане впровадженням у неї патогенних мікроорганізмів, що потрапили в кровотік з віддаленого вогнища остеомієліту. Для проникнення інфекції в ендокард необхідна відносно тривала циркуляція бактерій в крові, так що розвиток бактеріального ендокардиту більш характерно для хронічного остеомієліту.

 

 

 

Ниркова недостатність
Розвивається в результаті циркуляції в крові бактерій, їх токсинів або токсичних продуктів обміну, що утворюються в результаті гнійно-некротичного руйнування органів у вогнищі остеомієліту. Всі перераховані фактори, проходячи через ниркову тканину, частково затримуються в ній, надаючи місцеву шкідливу дію.

При пошкодженні більше 75% ниркової тканини нирки перестають справлятися зі своєю функцією (утворення і виведення сечі), в результаті чого в організмі починають накопичуватися продукти обміну, які в нормі виводилися нирками (сечова кислота, сечовина), що чинить додатковий негативний вплив на загальний стан організму.

 

Печінкова недостатність
Розвивається в результаті гематогенного поширення інфекції в тканину печінки, що супроводжується пошкодженням її структури і порушенням функцій. Найбільш значущими клінічними проявами даного стану є жовтяниця, асцит (скупчення рідини в області живота), набряки, порушення свідомості (печінкова енцефалопатія).

26.01.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(0 оцінок, в середньому: 0 з 5)