Лікування аневризми аорти

 

Лікуванням аневризми аорти займається кардіолог і судинний хірург. Після проведених обстежень лікар визначить точну локалізацію, ступінь, розміри аневризми. Це вплине на вибір тактики лікування і майбутній прогноз життя для пацієнта. В основному, лікування аневризми аорти хірургічне. Але операція – це складне лікування, яке має багато ризиків і ускладнень. Тому її проводять лише в разі прямих показань.

Якщо показань до хірургічного лікування немає, то лікар вибирає вичікувальну тактику і медикаментозне лікування. Вичікувальна тактика полягає в постійному спостереженні пацієнта з аневризмою аорти невеликих розмірів. Раз на півроку пацієнту обов’язково проводять діагностичні обстеження, щоб стежити за змінами аорти в динаміці.

 

Підтримуюче медикаментозне лікування спрямоване на усунення причин аневризми і підтримку супутніх захворювань в стадії компенсації, тобто мінімального негативного впливу патології на організм. Також медикаментозне лікування спрямоване на зменшення впливу деформуючої сили на стінки аорти шляхом зниження артеріального тиску і скорочувальної функції серця.

Метою підтримуючої медикаментозної терапії є:

 • Контроль артеріального тиску. Оптимальні значення артеріального тиску для пацієнтів з супутніми цукровим діабетом і хронічною хворобою нирок – 130/80 міліметрів ртутного стовпа. Для інших допускається 140/90 міліметрів ртутного стовпа. Застосовуються блокатори α-рецепторів – празозин, урапіділ, фентоламін, блокатори β-рецепторів – бісопролол, метопролол, небіволол, інгібітори ангіотензинперетворюючого ферменту (АПФ) – каптоприл, еналаприл, лізиноприл.
 • Зменшення скоротливої ​​здатності серця. Застосовують препарати з групи блокаторів β-рецепторів (атенолол, пропранолол), які зменшують скоротність міокарда, його потребу в кисні і частоту серцевих скорочень.
 • Нормалізація рівня ліпідів. Дисліпідемія (порушення обміну ліпідів) призводить до атеросклерозу – відкладення холестерину і ліпопротеїдів (комплексів білків і жирів) на стінці судини. Для нормалізації рівня ліпідів застосовують препарати групи статинів (симвастатин, розувастатин, аторвастатин).

Пацієнтам з аневризмою аорти також слід змінити звичний спосіб життя. Потрібно відмовитися від куріння, так як воно провокує прискорення розширення аневризми аорти. Слід уникати інтенсивних фізичних навантажень, стресу і травм.


 

 

Коли необхідна операція з приводу аневризми аорти?

 

Хірургічне лікування ділять на планове і екстрене. Планове хірургічне втручання проводять при збільшенні розмірів аневризми аорти, при порушенні кровообігу, при виражених симптомах. Підготовка пацієнта до операції може зайняти від декількох днів до місяця. Зазвичай на планову операцію потрапляють пацієнти, які тривалий час перебували під наглядом лікаря, періодично проходили обстеження і медикаментозне лікування.

Екстрена операція проводиться за життєвими показаннями, незалежно від супутніх захворювань і стану пацієнта. Показаннями є загроза розриву або розшарування аорти, а також розрив аневризми. Підготовка до операції проводиться максимально швидко. Це можуть бути необхідні інструментальні обстеження, аналіз крові, визначення групи крові, що проводяться безпосередньо в операційній.

Перед операцією пацієнтові проведуть необхідні інструментальні обстеження і лабораторні аналізи. Буде проведена консультація анестезіолога, кардіолога, кардіохірурга, судинного хірурга, а також інших фахівців в разі супутніх захворювань. Анестезіолог підбере тип анестезії в залежності від виду операції. Після хірургічного втручання пацієнта чекає тривалий відновлювальний період і зміна способу життя. Він буде перебувати на обліку у кардіолога і періодично проходити інструментальні обстеження.

Показаннями до хірургічного лікування аневризми аорти є:

 • розширення грудного відділу аорти більше 5 сантиметрів (в нормі діаметр не перевищує 3 сантиметрів), так як ризик розшарування або розриву аорти значно підвищується при її діаметрі більше 6 сантиметрів для висхідного відділу аорти і більше 7 сантиметрів для низхідного відділу аорти;
 • розширення грудного відділу аорти до 5 сантиметрів у пацієнтів з синдромом Марфана (ризик розриву аорти з діаметром до 6 сантиметрів у таких пацієнтів в 4 рази вище) і іншими генетичними захворюваннями, що провокують розвиток аневризми;
 • розшарування аневризми аорти (є основною причиною смертності та інвалідності пацієнтів);
  швидкий темп зростання аневризми (більше 3 міліметрів на рік);
 • хворі з випадками розриву аневризми аорти у родичів;
 • яскраво виражені симптоми аневризми аорти;
 • високий ризик розриву аневризми.

Протипоказаннями для хірургічного лікування аневризми аорти (виняток становлять стани із загрозою життя) є:

 • інфаркт міокарда (менше 3 місяців);
 • важка легенева недостатність;
 • ниркова, печінкова недостатність;
 • злоякісні новоутворення останньої стадії;
 • гостре порушення мозкового кровообігу (ішемічний, геморагічний інсульт);
 • гострі інфекційні захворювання;
 • хронічні захворювання в стадії загострення;
 • запальні процеси.

Для проведення хірургічного втручання необхідно компенсувати стан пацієнта. Ослаблений імунітет, недостатність органів і серйозні супутні захворювання можуть привести до серйозних ускладнень і летального результату.

Хірургічні операції при аневризмі аорти діляться на:

 • відкриті – протезування аорти;
 • ендоваскулярні (внутрішньосудинні) – установка стент-графтов (циліндричного металевого каркаса);
 • гібридні – поєднані операції.

 

Протезування аорти – це хірургічне втручання, при якому січуть пошкоджену ділянку аорти і замінюють її синтетичним протезом. Відноситься до відкритих операцій. Для доступу до аорти проводять розтин грудної клітини – торакотомію, розріз черевної стінки – лапаротомію або поєднання торакотомії і лапаротомії.

Ендоваскулярна операція полягає у введенні спеціального каркаса – ендопротеза або стент-графтов в просвіт ураженої ділянки аорти. Він дозволяє зміцнити стінку аорти і зробити її більш стійкою до впливу зовнішніх факторів (підвищеного артеріального тиску). Мішок аневризми залишають, але операція перешкоджає його подальшому зростанню.

Гібридна операція є сучасним методом хірургічного лікування аневризм. Застосовується вона при ураженні декількох судин. Її суть полягає в одномоментному стентуванні однієї судини і шунтування іншої.

 

06.05.2017
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(2 оцінки, в середньому: 5 з 5)