Фактори ризику ішемічної хвороби серця

Зовнішні фактори ризику ішемічної хвороби серця

 

Нераціональне харчування, що веде до ожиріння. Даний фактор призводить до підвищення загальної маси тіла, відповідно підвищується і об’єм циркулюючої крові, тому серце змушене працювати в посиленому режимі. Так само нераціональне харчування може бути причиною атеросклерозу. Відкладення жирів в стінці судини з формуванням холестеринових бляшок в просвіті коронарної судини створює перешкоду для крові, приводячи до зниження швидкості доставки до серцевого м’яза кисню і поживних речовин.

Знижене фізичне навантаження. Може призводити до надлишкової маси тіла. Вище вже розглянуто механізм пошкоджуючої дії надлишкової маси тіла на серцевий м’яз. Однак зниження фізичного навантаження таїть у собі й іншу небезпеку – немає тренування серцевого м’яза, яке дозволило б серцю працювати в різних режимах навантаження. При цьому самі м’язові волокна втрачають здатність до підвищення працездатності, пропускна здатність судин серця не змінюється, провідна система серця не має можливості відпрацювання адекватної зміни ритму роботи серця.

Психоемоційне напруження. Ви помічали, що при психоемоційному напруженні, стресі серце починає частіше битися, погіршується загальне самопочуття. Що відбувається? Викид адреналіну і гормонів надниркових призводять до активізації роботи серця і звуження судин. А це подвійне навантаження на серце – мало того, що серце змушують працювати в посиленому режимі, так ще й звужені судини підвищують системний артеріальний тиск, що призводить до того, що для викиду крові в аорту серцю доводиться долати ще й додатково цей зростаючий тиск у судинній системі.

Шкідливі звички. Алкоголізм, тютюнопаління, застосування наркотичних препаратів. Ці шкідливі звички призводять до того, що серцю доводиться працювати в умовах токсичного впливу прийнятих шкідливих речовин. До того ж тютюнопаління, алкоголь і наркотичні речовини сприяють штучному почастішанню серцебиття, що призводить до прискореного зносу серцевого м’яза.

 


 

 

 

Внутрішні фактори ризику ішемічної хвороби серця

 

Гіпертонічна хвороба (підвищений артеріальний тиск) в рази підвищує ймовірність розвитку ішемічної хвороби серця. Причиною тому є те, що при гіпертонії серце працює при підвищеному навантаженні (доводиться долати підвищений тиск в аорті), порушується кровообіг в самому серці. Різкі перепади артеріального тиску можуть призвести до інфаркту або стенокардії.

Порушення жирового обміну. Справа в тому, що більша частина холестерину виробляється в нашому організмі, тому порушення процесів формування жирів і їх метаболізму в організмі може призводити до атеросклерозу і порушення кровообігу в серцевому м’язі.

Порушення вуглеводного обміну. Найчастіше проявляється метаболічним синдромом або цукровим діабетом. При тривалому підвищенні рівня цукру в крові уражаються найдрібніші судини, їх стінка потовщується, що призводить до того, що крізь неї утруднюється перехід кисню і поживних речовин до м’язових клітин. При цьому розвивається ішемія (невідповідність потреб і доставки до тканин кисню).

Вроджені або набуті вади серця. Часто вади серця змушують працювати серцевий м’яз в посиленому режимі, що вимагає постійного припливу великої кількості крові.
Прояви ішемічної хвороби серця (ІХС): стенокардія, інфаркт міокарда, серцева недостатність, аритмія.

23.01.2016
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(1 оцінка, в середньому: 5 з 5)