Хворобливе ущільнення в молочній залозі

 

Хворобливе ущільнення в молочних залозах є однією з найбільш частих причин звернення жінок до мамолога та гінеколога. Диференціальна діагностика даних об’ємних утворень особливо важлива, оскільки від їх природи безпосередньо залежить вид лікування і його результативність. Особливо важливо своєчасно діагностувати рак молочних залоз, що є другим по частоті після раку легенів.

Причини виникнення ущільнень у молочних залозах

Хворобливе ущільнення молочних залоз може бути ознакою:

 • раку;
 • гематоми;
 • абсцесу;
 • маститу;
 • хворобі Мондора;
 • фіброаденоми;
 • кісти молочної залози та ін.

[tip]

Зміст:

[/tip]


Болі при раку молочних залоз

 

Болі при раку молочних залоз спочатку можуть бути відсутні або бути дуже слабкими і незначними. На жаль, це призводить до звернення жінок до фахівця лише на пізніх стадіях захворювання, коли засоби лікування обмежені. Зазвичай рак починається з невеликого ущільнення, яке легко сплутати з фіброаденомою (доброякісною пухлиною). Характерну щільність і малорухливість дане ущільнення набуває вже на 3 – 4 стадіях раку, а спочатку воно є м’яким, рухливим, іноді навіть желеподібним.

У міру зростання пухлини відбувається її поширення на навколишні тканини і метастазування в регіонарні лімфатичні вузли. У 80% випадків метастазування відбувається в лімфатичні вузли пахвової западини, які можуть бути легко досліджені на дотик. Розростання пухлини на грудну стінку проявляється постійними болями. Болі в молочній залозі можуть бути присутніми і до її поширення на грудну стінку, проте вони, як правило, не постійні і безпосередньо пов’язані з місячними. Також під час місячних з соска може виділятися невелика кількість оранжево-червоного секрету. При поширенні пухлини на шкіру і поверхневі лімфатичні мережі, рак стає видно неозброєним оком у вигляді втягнення соска або зміни шкіри по типу апельсинової (лимонної) кірки (значно збільшені шкірні пори).

 

Болі в молочних залозах при гематомі

 

Причиною гематоми молочної залози зазвичай є травма. Імовірність її виникнення збільшується у пацієнтів, що приймають препарати гепарин, варфарин, тромбостоп або страждають захворюваннями, що супроводжуються зниженням згортання крові (гемофілія, цироз печінки), а також підвищеною крихкістю судин (авітамінози).

Болі в молочній залозі при гематомі відрізняються кількома особливостями. При сприятливому перебігу процесу загоєння пік хворобливості випадає на перші дні після формування гематоми. Згодом гематома поступово розсмоктується, і больові відчуття зменшуються. У перші години після її формування вони мають пульсуючий характер. Біль швидше тупа, ніж гостра, проте високої інтенсивності. Її локалізація чітко визначається місцем травми. При спробі натискання біль різко посилюється.

У певному відсотку випадків гематома може нагоїтись. Імовірність цього ускладнення збільшується зі збільшенням обсягу пошкоджених тканин, а також, якщо в організмі присутні вогнища хронічної інфекції (хронічний амигдалит, холецистит і ін.). Така гематома стає абсцесом або флегмоною, при цьому інтенсивність больового синдрому значно збільшується і набуває інші характеристики.

 

Болі в молочних залозах при абсцесі

 

Абсцес являє собою обмежене гнійне запалення. Самостійне його виникнення в молочних залозах є досить рідкісним явищем. Переважно абсцеси молочних залоз є вторинними, що розвиваються на тлі гематоми, фурункула, маститу і ін. Болі при даному захворюванні досить сильні, оскільки абсцес завжди напружений і чинить великий тиск на нервові закінчення, розташовані в його капсулі і в навколишніх здорових тканинах. Характер болю зазвичай гострий, пульсуючий. Навколо абсцесу завжди присутня зона запальної інфільтрації тканин, що часто перевищує розмірами сам абсцес. Шкіра над абсцесом напружена, блискуча, повнокровна і гаряча на дотик.

Крім місцевих симптомів практично завжди відзначається виражений синдром загальної інтоксикації, що проявляється ремітуючою лихоманкою (температура тіла більше 38 градусів з добовими коливаннями більш 2-х градусів), ознобом, стомлюваністю, вираженим занепадом сил і ін.

Розтин абсцесу приводить практично до моментального зникнення хворобливості і полегшення загального стану хворого. Для абсцесів молочних залоз характерна схильність до самостійного розкриття в просвіт молочних проток, при цьому з усть проток назовні може виділятися гній. З одного боку дана особливість призводить до полегшення стану хворого, проте з іншого боку веде до швидкого поширення інфекції на здорові тканини молочної залози і хронізації процесу.

 

Болі в молочних залозах при маститі

 

Маститом іменується будь-яке запалення молочної залози. На відміну від абсцесу, основною причиною маститу є застій секрету молочних залоз, поєднаний з попаданням в застійні маси патогенних мікроорганізмів. У переважній більшості випадків мастит викликається золотистим стафілококом. Шляхом попадання інфекції в молочну залозу найчастіше є тріщини соска при недотриманні достатнього рівня гігієни.

У зв’язку з вищезазначеними особливостями розвитку маститу найбільш висока частота даного захворювання серед жінок, що вигодовують дітей грудним молоком. Причому первістки жінки домінують серед усіх породіль. Дещо рідше мастит зустрічається у вагітних і значно рідше у інших представниць жіночої статі. Епізодично відзначаються випадки розвитку маститу у чоловіків. У більшості з них ця патологія розвивається на тлі травми, інфікування соска і ареоли. У педіатрії зустрічається також мастит новонароджених, що розвивається в перші кілька днів після пологів. Причиною розвитку такого маститу є надмірний вміст в крові дитини окситоцину і пролактину, який потрапив в його організм через плаценту ще утробі матері. Даний стан зазвичай проходить без лікування в міру розпаду вищезазначених гормонів.

Болі при маститі, як правило, високої інтенсивності, розпираючі. Молочна залоза або її частина набрякла, червона, пружна і гаряча на дотик. Дотик до неї викликає різке посилення болю. Поверхнева венозна мережа яскраво проступає через шкіру. Іноді при великому обсязі запалення тканини може відзначатися феномен флуктуації (перетікання) гною всередині залози.

 

Болі в молочних залозах при хворобі / синдромі Мондора

 

Хворобою або синдромом Мондора називається тромбофлебіт вен передньої і бічної грудної стінки. Причин, що призводять до розвитку даного стану, багато. Серед основних з них виділяють рак молочних залоз, часті травми і гнійні запальні процеси. Серед другорядних причин можуть відзначатися такі як ускладнення перенесених вірусних інфекцій і попередніх хірургічних втручань, генетична схильність, захворювання серцево-судинної системи та ін.

Болі при даному синдромі зазвичай є тупими, проте чітко локалізованими. Пальпаторно в глибині молочної залози визначається щільний болючий валик. У важких випадках відбувається закупорка вени і її нагноєння. Тканина навколо неї стає напруженою, гарячою на дотик, як при маститі. У місці запалення хвора може відчувати деяку пульсацію.

 

Болі в молочних залозах при фіброаденомі

 

Фіброаденомой називається доброякісне пухлинне утворення залозистої частини молочної залози. Воно найбільш характерно для жінок у віці від 20 до 40 років, однак зустрічаються дані ущільнення і в більш ранньому і пізньому віці. Переважною локалізацією є верхньо-зовнішній квадрант молочної залози. Однією з обов’язкових особливостей фіброаденоми є збільшення її розмірів і хворобливості за 8 – 10 днів до початку місячних і різке зникнення болю з їх настанням. Однак у пацієнток з нерегулярним менструальним циклом час виникнення болю, і їх інтенсивність може варіювати в залежності від гормонального фону. У рідкісних випадках болі при фіброаденомі молочної залози є постійними. Під час посилення болів вся залоза ущільнюється, а сама фіброаденома стає надзвичайно чутливою до дотику. Однак на відміну від гнійних захворювань зовнішні ознаки запалення над фіброаденомою практично ніколи не визначаються.

 

Болі при кісті молочної залози

 

Кіста молочної залози в більшості випадків є одним з ускладнень фіброзно-кістозної мастопатії. Дане утворення виникає у багатьох жінок в результаті численних циклів розростання і інволюції тканини молочної залози під час менструального циклу протягом життя. Зародження кісти відбувається, коли одна з проток молочної залози здавлюється сполучнотканинними перегородками, що формуються в рамках фіброзно-кістозної мастопатії. При цьому ацинуси (найменші структурні одиниці залози, здатні самостійно формувати секрет) продовжують працювати і накопичувати в собі рідину, збільшуючи тиск в своїй порожнині. Згодом через періодично зростаючий тиск, порожнина ацинуса збільшується і обростає сполучною тканиною.

В результаті перерахованих вище змін формується кіста з навколишньою капсулою. Оскільки кіста утворилася з ацинуса і зберегла здатність до формування секрету, вона залишається гормонально-залежною. Іншими словами, вона стає напруженою і болючою тільки перед місячними. У постклімактеричному періоді кіста може зберегтися, проте зазвичай вона дещо зменшується в розмірі і не турбує жінку.

Крім вищеописаних гормонально-залежних кіст, лікарі стикаються також з кістами, розвиток яких пов’язують з іншими змінами в організмі. Йдеться про паразитарні і так звані прості кісти. Динаміка їх зростання, не залежить від менструального циклу, а залежить від стану імунної системи або інших маловивчених чинників. Такі кісти, як правило, безболісні, навіть при пальпації в період перед настанням місячних.

23.04.2017
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(0 оцінок, в середньому: 0 з 5)