Гіперкортицизм у дітей

Гіперкортицизм (синдром Кушинга) у дітей вважається досить рідкісним захворюванням. Його причиною в дитячому та підлітковому віці частіше стає гіперплазія (збільшення і підвищення активності) надниркових або неправильний прийом кортикостероїдних препаратів (медикаментозний гіперкортицизм). Хвороба Іценко-Кушинга, яка також є варіантом гіперкортицизму, в дитячому та підлітковому віці зустрічається дуже рідко.

Синдром Кушинга являє собою значне збільшення концентрації кортикостероїдних гормонів в крові. Ці гормони регулюють безліч обмінних процесів в організмі і можуть вплинути на роботу самих різних органів. У дитячому віці, коли багато тканин організму все ще знаходяться на стадії росту і розвитку, гіперкортицизм особливо небезпечний.

Найчастіше медикаментозним або хірургічним шляхом лікарям вдається знизити рівень кортикостероїдних гормонів. Однак якщо їх дія була досить довгою, можуть розвинутися деякі ускладнення і залишкові явища, які відіб’ються в майбутньому на здоров’я і життя в цілому. Саме тому вважається, що гіперкортицизм у дітей протікає важче, хоча статистично летальний результат у дітей та підлітків зустрічається рідше, ніж у дорослих.

 

Наслідками гіперкортицизму у дітей можуть бути наступні порушення:

Викривлення кісток. Гормоном, що створює основні проблеми в організмі при синдромі Кушинга, є кортизол. Під його впливом з кісток починає вимиватися кальцій (розвивається остеопороз). Через це кісткова тканина втрачає свою міцність. Вогнища зростання, які є в кістках у дітей та підлітків, зникають, а самі кістки стають більш крихкими. Першими страждають зазвичай плоскі кістки (кістки черепа, тазові кістки) і лише у важких випадках – трубчасті (кістки кінцівок). У розпал захворювання нерідкі випадки переломів кісток. Через погане засвоєння кальцію такі переломи заживають повільно, а кістки можуть зростися неправильно. Тому у людей, що страждали в дитинстві від гіперкортицизму, можуть виявлятися видимі косметичні дефекти, пов’язані з викривленням кісток.

Затримка росту. Затримка росту також пов’язана з остеопорозом, описаним вище. Проблема полягає в тому, що рости перестають не тільки плоскі і трубчасті кістки, але і хребці. Без термінового ефективного лікування вони можуть змінювати свою форму, стискатися, викликаючи болі, пов’язані з утиском спинномозкових нервів. Так як повноцінне лікування гіперкортицизму і нормалізація обмінних процесів в організмі зазвичай вимагає певного часу (місяці, іноді роки, залежно від причини, що викликала синдром Кушинга), діти починають сильно відставати в рості від однолітків.

Патологічне ожиріння. Під впливом кортизолу відбувається перерозподіл жирової клітковини в організмі. Дитина починає набирати вагу (незважаючи на відставання в рості). Ожиріння може залишитися після нормалізації рівня гормонів і представляти певні проблеми в майбутньому. М’язова тканина при цьому поступово атрофується, через що кінцівки стають трохи тонше.

Проблеми зі шкірою. Надлишок кортикостероїдів може викликати у підлітків сухість шкіри, її лущення, сприяти появі вугрової висипки. У важких випадках розвиваються і більш серйозні інфекційні процеси (піодермія та ін.). Як правило, ці захворювання не являють серйозної небезпеки для здоров’я або життя, але можуть відбитися на психологічному стані дитини і, тим більше, підлітка.

Психоемоційні розлади. Почасти їх появі сприяють косметичні дефекти, які супроводжують перебіг хвороби. З іншого боку, при гіперкортицизмі відбувається і прямий вплив гормонів на центральну нервову систему. У ряду хворих розвивається пригнічений стан, депресія, іноді й думки про суїцид (характернее для підлітків). У цих випадках втручання психолога в процес лікування недостатньо. Важливо знизити рівень гормонів, тому що без цього психологічна допомога не матиме належного ефекту.

Порушення статевого дозрівання. У пацієнтів з гіперкортицизмом часто починається надлишкове і раннє оволосіння. Причому волосся росте за чоловічим типом. При високій концентрації гормонів і відсутності лікування можливий розвиток гірсутизму. Цей синдром полягає в зростанні у дівчат волосся за чоловічим типом (на верхній губі, підборідді, грудях, спині). Може спостерігатися гіпертрофія (збільшення) статевих органів – клітора і статевого члена. При цьому саме статеве дозрівання нерідко затримується або, навпаки, прискорюється.

Такі явища як стероїдний діабет, уролітіаз (сечокам’яна хвороба) або виразка шлунка, викликана гіперкортицизмом, у дітей зустрічаються дещо рідше, ніж у дорослих.

Лікування дітей з гіперкортицизмом вимагає особливої уваги. Зазвичай ними займається педіатр-ендокринолог. Основні напрямки в лікуванні схожі з такими ж у дорослих. Однак слід надавати супутню психологічну підтримку. На тривалий термін обмежують заняття спортом і навантаження в цілому. Справа в тому, що вони підвищують ризик переломів або деформації кісток, сповільнюють ріст дитини. Своєчасна діагностика і втручання лікарів, а також правильно підібраний курс лікування можуть не допустити ускладнень або залишкових явищ у майбутньому.

26.01.2016
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(0 оцінок, в середньому: 0 з 5)