Як допомогти підлітку в конфліктній ситуації

Підлітковий вік – період з 10-ти до 17 років, який пов’язаний з дорослішанням, статевим дозріванням і переходом з дитинства у доросле життя. Зміни в організмі і психіці, зміна пріоритетів і життєвих цінностей викликають труднощі і у самого підлітка, і у його батьків.

З особливостями підліткового віку стикаються всі хлопчики і дівчатка (у дівчаток цей період починається на 1-2 роки раніше). Залежно від індивідуальних особливостей і виховання перехідний вік може протікати відносно гладко або супроводжуватися численними конфліктами. В останньому випадку говорять, що настала криза підліткового віку.

Криза підліткового віку – труднощі і конфлікти, що виникають в процесі становлення особистості підлітка і боротьби за незалежність. Криза виникає, коли підлітка обмежують в сім’ї або колективі, і йому доводиться відвойовувати свою самостійність, боротися за статус в групі.

Кризи «складного віку» можна уникнути, якщо ви і ваша дитина вмієте домовлятися і йти на компроміси. Бажано вибудувати з дитиною довірливі відносини, виховувати відповідальність за свої вчинки, навчити способам дорослої поведінки ще до настання підліткового віку. Але при бажанні обох сторін контакт можна налагодити в будь-якому віці. Для цього батькам необхідно проявляти повагу до підлітка, бути готовими йти на поступки, але твердо відстоювати кордони, які йому переходити заборонено.

Виховувати підлітка – нелегке завдання. Методи виховання, які добре діяли на дитину, тепер втрачають ефективність. Надмірна строгість провокує конфлікти і віддалення, підліток припиняє ділитися з батьками своїми переживаннями. Потурання бажанням підлітка і відсутність контролю також тягнуть за собою проблеми (прогули в школі, асоціальні компанії, споживання алкоголю і наркотиків).

Найкращий варіант – спілкуватися з підлітком доброзичливо і спокійно, як з дорослим. Завдання батьків любити і підтримувати дитину в цей складний для нього період. Одночасно ви повинні бути готові проявити терпіння і твердість, щоб категорично сказати «ні» там, де це потрібно. Помірна строгість дає підлітку відчуття безпеки.

 

Як допомогти підлітку в конфліктній ситуації

Підлітки дуже важко переносять конфлікти, будь-то розбіжності з однолітками, викладачами, батьками. Незважаючи на агресію і колючість, вони дуже вразливі. Серйозні конфлікти провокують стреси, неврози, депресії, а іноді і спроби суїциду. Виходячи з цього, близькі повинні знати, як допомогти підлітку, який переживає через конфліктну ситуацію.

 • Запропонуйте виговоритися і мовчки вислухайте. Приділіть синові або дочці стільки часу, скільки знадобитися. Дивіться в очі, а не слухайте на бігу. Проявляйте повагу, як до дорослого співрозмовника. Якщо дитина не отримає повагу і визнання від вас, то це віддалить вас один від одного.
 • Не вказуйте дитині на помилки. Швидше за все, підліток і так зрозумів, що був неправий, і тепер його терзають докори сумління. Ваше головне завдання – полегшити його стан і зміцнити віру в себе. Моралі відкладіть для іншої розмови в спокійній обстановці.
 • Проявляйте навички активного слухання. «Я бачу, ти засмучений. Мені шкода »», «Ти сердишся. У тебе є на це причина. Я б теж розсердилася ». Не варто говорити: «Це дрібниці. Не приймай близько до серця”. В цьому випадку у підлітка складеться враження, що його не розуміють, і він даремно витрачає час на розмову.
 • Не використовуйте інформацію, яку вам розповіла дитина, проти неї. Не пригадуєте при наступних конфліктах, як і не переказуйте іншим людям. В іншому випадку підліток перестане розкривати вам свої секрети.
 • Запитайте, що він думає з цього приводу і що збирається зробити. Можливо, на цьому етапі підліток усвідомлює, що проблема не настільки значуща, як здавалася спочатку. Це допоможе знайти вихід із становища.
 • Надавайте право вибору. Підліток повинен відчувати, що ви з ним радитесь і він має право вирішувати. При цьому пропонуйте такі варіанти, які прийнятні для всіх сторін.
 • Не нав’язуйте свою допомогу. Підліток не прийме такі поради. Навряд чи він зробить по-вашому, навіть якщо ви запропонуєте ідеальний варіант. Просто завірте, що ви в будь-якому випадку будете поруч і син або дочка завжди зможуть на вас розраховувати.
 • Ідіть на компроміс, пропонуйте взаємовигідні варіанти. Дайте зрозуміти, що взаємні поступки допоможуть знайти рішення, яке задовольнить обидві сторони конфлікту.
 • Вселяйте підлітку віру у власні сили. Хваліть за успіхи, помічайте гідності, переконуйте, що він кращий, що б не трапилося. Не вимагайте від нього бути ідеальним, це ще нікому не вдавалося. Навчіть його, що не страшно помилятися, важливо з кожної помилки винести урок і зробити висновок, щоб не допустити її повторення.
 • Навчіть не порівнювати себе з іншими. В оточенні підлітка завжди є хтось, що перевершує його по якихось параметрах. Це не повинно заганяти його в депресію. Поясніть, що кожна людина унікальна і має особливий набір якостей. Запитайте, що ваша дитина хоче в собі поліпшити. Разом складіть план, як цього досягти: тренування, репетитори, регулярні заняття. Запишіть план дій і запропонуйте підлітку самостійно досягти поставленої мети. Регулярно цікавтеся, як просуваються справи.
 • Запобігайте самопокарання. Постійно підтримуйте в підлітка віру в себе, переконуйте, що навіть якщо він зробив помилку, він все одно найкращий і все налагодиться.
 • Будьте привітні і поважні до його друзів. Цікавтеся про спільні інтереси, особливості характеру. Заохочуйте спілкування по телефону і в соціальних мережах. Дозволяйте приводити друзів в гості і не заважайте спілкуванню.
 • Розширте коло інтересів. Заохочуйте відвідувати гуртки та секції. Займаючись спортом чи мистецтвом підліток може самовиражатися. У нього з’являється ще одна сфера, де він може досягти успіху, а значить зміцнити самооцінку. Крім того це можливість спілкуватися. Важливо, щоб підліток займався тим, що йому дійсно подобається. Заохочуйте заняття спортом і будь-яку фізичну активність. Разом займайтеся спортом, придбайте абонемент в спортзал.
 • Мотивуйте хорошу поведінку. Хваліть, дякуйте, робіть невеликі презенти, щоб дитина бачила ваше добре ставлення. Особливу увагу звертайте, коли ваша дитина добровільно виконала обов’язки, які ви не делегували. Це прояв відповідальності і доброго ставлення до вас.
 • Обіймайте. Підліток потребує тілесного контакту так само, як і дитина. Перед тим як обійняти, запитаєте дозволу. Не сюсюкайте і не іронізуйте під час обіймів.

У тому випадку, якщо всі вжиті заходи не допомогли позбавити підлітка від стресу пов’язаного з конфліктом, то необхідно звернутися за професійною психологічною допомогою.
Наберіться терпіння. Пам’ятайте, що підлітковий період – явище тимчасове. Скоро ваша дитина знову почне проявляти до вас любов і повагу. Допоможіть їй пережити цей складний етап, будьте поруч і будьте готові допомогти.

21.01.2018
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(3 оцінки, в середньому: 5 з 5)