Діагностика гідроцефалії

 

Гідроцефалія, або водянка головного мозку – це захворювання, при якому в шлуночках (внутрішніх порожнинах) головного мозку і під мозковими оболонками накопичується надмірна кількість спинномозкової рідини.

Залежно від причин, виділяють два різновиди гідроцефалії у дітей:

 • Закрита. Відбувається блокада, в результаті якої порушується відтік спинномозкової рідини до місця, де вона всмоктується. Цей стан можна порівняти з перетиснутим садовим шлангом. Вище місця блоку тиск спинномозкової рідини підвищується.
 • Відкрита (сполучена). При цій формі гідроцефалії спинномозкова рідина циркулює вільно, але вона не всмоктується або всмоктується менш інтенсивно, ніж повинна.

У дітей частіше зустрічається закрита форма гідроцефалії. Зазвичай вона протікає важче відкритої, супроводжується більш сильним підвищенням внутрішньочерепного тиску.

Види гідроцефалії, в залежності від часу виникнення:

 • вроджена
 • придбана

Види гідроцефалії в залежності від перебігу:

 • Гостра. Водянка головного мозку і підвищення внутрішньочерепного тиску наростають дуже швидко. Це більше характерно для закритої гідроцефалії. Стан дитини різко погіршується, потрібна термінова медична допомога.
 • Хронічна. Підвищення внутрішньочерепного тиску наростає поступово. Це більш характерно для сполученої гідроцефалії.

Види гідроцефалії в залежності від локалізації водянки:

 • Зовнішня – спинномозкова рідина накопичується переважно навколо головного мозку, під його оболонками.
 • Внутрішня – спинномозкова рідина накопичується всередині шлуночків мозку.

Види гідроцефалії в залежності від вираженості порушень, до яких вона призводить:

 • Компенсована – гідроцефалія є, але вона не проявляється ніякими симптомами, стан дитини практично не порушений, спостерігається нормальний розвиток.
 • Декомпенсована – водянка головного мозку призводить до виражених порушень.

 

Діагностика водянки головного мозку у плода до народження

Найчастіше гідроцефалію у дитини виявляють, коли вона ще перебуває в утробі матері, під час планового УЗД. На екрані апарату видно розширені шлуночки головного мозку, скупчення рідини в них. Іноді розміри голови починають збільшуватися ще до народження. Це ускладнює пологи.

Діагностика водянки головного мозку після народження дитини

Кожну дитину з народження періодично оглядає педіатр. Найчастіше саме цей лікар вперше виявляє ознаки гідроцефалії і призначає подальше обстеження.

Діагностика гідроцефалії:

 • Огляд дитини і бесіда з батьками. Лікар може помітити надмірне збільшення голови дитини, інші зовнішні ознаки.

Питання, які можуть бути задані батькам:

-чи є які-небудь скарги?

-як дитина їсть / спить?

-які зміни у вазі за останній тиждень / місяць?

-чи часто трапляються відрижки, наскільки вони рясні?

 • Вимірювання окружності голови. Воно повинно проводитися регулярно. При виявленні відхилень призначається подальше обстеження.
 • Нейросонографія – ультразвукове дослідження черепа. Кістки черепа погано пропускають ультразвук, тому дослідження можна проводити тільки у дітей молодшого віку, у яких не заросло велике тім’ячко. Дослідження дозволяє оглянути внутрішньочерепні структури і виявити гідроцефалію.
 • Комп’ютерна томографія (КТ) та магнітно-резонансна томографія (МРТ). Це більш точні дослідження. За допомогою комп’ютерної томографії можна не тільки виявити гідроцефалію, а й встановити її причину. Сучасні апарати для МРТ дозволяють оцінити рух спинномозкової рідини. Для того щоб отримати точні результати, необхідно, щоб під час дослідження дитина була нерухомою. Дітям молодшого віку часто доводиться давати легкий наркоз.

 

Лікування гідроцефалії у дітей

Основний метод лікування гідроцефалії у дітей – хірургічний. Існують медикаментозні препарати, які допомагають зменшити водянку головного мозку, знизити внутрішньочерепний тиск, поліпшити стан хворого, але вони діють тимчасово.

Консервативну терапію застосовують при компенсованих формах захворювання, коли в порожнині черепа накопичується невелика зайва кількість рідини, внутрішньочерепний тиск підвищений незначно, відсутні або слабо виражені симптоми. Такі діти знаходяться під наглядом невролога.

Який лікар займається лікуванням гідроцефалії?

Вперше ознаки водянки головного мозку виявляє, як правило, лікар-педіатр. Він направляє дитину на консультацію, обстеження і лікування до інших фахівців:

 • нейрохірург;
 • дитячий хірург;
 • невролог;
 • офтальмолог: при гідроцефалії нерідко відбувається здавлення і порушення функції зорового нерва, зниження зору, аж до повної сліпоти.

 

Сучасні методики дозволяють успішно боротися з відкритою і закритою гідроцефалією у дітей. При своєчасному лікуванні хвора дитина має всі шанси стати нормальним, повноцінним членом суспільства.

28.02.2018
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(1 оцінка, в середньому: 5 з 5)