Гикавка при вагітності

 

В організмі вагітної жінки відбувається безліч змін. Нервова система стає більш чутливою і збудливою завдяки великій концентрації гормонів, а зростаючий плід підпирає внутрішні органи. Все це може спровокувати гикавку при вагітності.

Поспішаймо заспокоїти майбутніх мам – гикавка в вашому стані абсолютно безпечна. Вона не шкодить ні вам, ні малюкові. До того ж і ваша майбутня дитина регулярно гикає. Робить вона це, починаючи з 6 тижня, але ви відчуєте ритмічні поштовхи тільки на 26-28 тижні вагітності. Гикавка для плода і масаж внутрішніх органів, і зарядка для м’язів, і профілактика застою рідини в легенях – в загальному, суцільна користь. Але бувають і менш приємні випадки. Малюк може відчувати кисневе голодування. В цьому випадку гикавка результат збудження дихального центру. Тому якщо ви сумніваєтеся, то розкажіть про ваші страхи гінекологу. Кардіотокографія, УЗД, прослуховування серцебиття плоду і підрахунок його рухів розкажуть про стан малюка.


 

 

Причини і механізм виникнення гикавки при вагітності

 

Викликати гикавку у вагітної жінки може безліч причин

 • Переохолодження. Коли температура знижується, то ваше тіло рефлекторно намагається зберегти тепло навколо малюка і внутрішніх органів. А м’язи при цьому скорочуються. Таке скорочення діафрагми призводить до симуляції нервових закінчень діафрагмального нерва. Це збудження передається в стовбур мозку. Там формується команда розслабити діафрагму і організм робить це за допомогою гикавки.
 • Переповнення шлунка. Майбутні мами часто їдять за двох, щоб забезпечити зростаючі потреби організму. При цьому шлунок збільшується в розмірах більше ніж звичайно. Він тисне знизу на діафрагму, перетискаючи блукаючий нерв і заважаючи легеням повноцінно розслаблятися. Усунути це організм намагається за допомогою різких і ритмічних скорочень діафрагми.
 • Вживання газованих напоїв. Бульбашки вуглекислого газу виділяються з рідини і збираються в верхній частині шлунка. Газовий міхур роздуває шлунок. При цьому дратуються волокна блукаючого нерва, які проходять по його поверхні. У відповідь мозок викликає гикавку, щоб звільнити шлунок від повітряного міхура. Тому гикавка припиняється після відрижки.
 • Роздратування стравоходу. Подразнювати стінки стравоходу може погано пережована їжа, гарячі, холодні або гострі страви. Також роздратування викликає вміст шлунка, змішаний з травним соком, який піднімається вгору під час відрижки. В цьому випадку ви відчуваєте печію. Блукаючий нерв, який обплітає стравохід, дуже чутливий до таких подразників.
 • Великий плід. На третьому триместрі вагітності ваш малюк стає досить великим, і матка займає багато місця в животі. Решта внутрішніх органів зміщуються вгору, ближче до легень. При цьому зростає тиск на діафрагму. Закінчення диафрагмального нерва перетискаються і передають сигнали про дискомфорт в «центр управління діафрагмою», який змушує вас гикати.
 • Переживання. Стреси, тривоги, і переживання невіддільні від вагітності, така особливість роботи нервової системи в цей період. Але такі навантаження заважають мозку правильно управляти внутрішніми органами. Діафрагма, замість того, щоб здійснювати плавні дихальні рухи починає скорочуватися швидко.

У дуже рідкісних випадках гикавка у вагітних жінок може бути симптомом хвороби.

 • Патології нервової системи: струс мозку, менінгіт, енцефаліт, пухлини. Грижі шийного відділу хребта. Такі захворювання порушують роботу дихального центру і можуть викликати тривалі напади гикавки.
 • Хвороби органів дихання: ларингіт, бронхіт, пневмонія. Коли блукаючий і діафрагмальний нерви проходять через ділянки запалення вони стискаються і дратуються. Це призводить до спотворення сигналів, що надходять з мозку.
 • Хвороби органів травлення: запалення слизової оболонки стравоходу і шлунка. Виразкова хвороба, камені в жовчовивідних шляхах. Такі патології дратують чутливі закінчення нервів, активуючи гикавку.
 • Захворювання серцево-судинної системи: інфаркт, міокардит. У важких випадках набряк і запалення передається з серця на блукаючий нерв. Порушуючи іннервацію діафрагми.

 

 

Лікування гикавки у вагітних

 

Лікування гикавки у вагітних зводиться до використання рефлексотерапії та народних методів. Застосування ліків в період виношування дитини небажано, тому без призначення лікаря не вживайте ніяких препаратів.

Чого не треба робити при гикавці під час вагітності?

 • Не потрібно лякати вагітну жінку. Цей сумнівний спосіб боротьби з гикавкою може стати причиною мимовільного переривання вагітності, простіше кажучи, викидня.
 • Не захоплюйтеся фізичними вправами. Вправи для пресу і віджимання допомагають забути про гикавку, але в вашому положенні не варто робити силові вправи.
 • Затримка дихання особливо протипоказана тим жінкам, у яких є загроза передчасного переривання вагітності. Затримуючи подих, ви напружуєте м’язи преса і підвищуєте тонус матки. А багаторазова затримка дихання знижує рівень кисню в крові, і малюк може відчувати кисневе голодування.
 • Не переїдайте і не вживайте газовані напої. Це правило допомагає запобігти появі гикавки.
 • Відмовтеся від алкоголю. Навіть слабоалкогольні напої можуть завдати шкоди плоду і викликати інтоксикацію, яка вважається однією з причин гикавки.

 

Що треба робити при гикавці під час вагітності?

 • Випийте чашку чаю. Він повинен бути в міру теплим і солодким. Повільне питво маленькими ковтками добре діє на блукаючий нерв, тісно прилягає до стравоходу. Якщо ви приготуєте чай з ромашки, м’яти або меліси, то такий напій допоможе заспокоїти нерви і розслабити гладкі м’язи. Підходить для лікування гикавки після стресу.
 • Випийте води. Затримайте дихання і випийте 12 невеликих ковтків води за раз. Зазнавши нестачу кисню, дихальний центр швидко візьме під контроль роботу діафрагми. А пиття води допомагає налагодити функцію блукаючого нерва. Якщо додати у воду кілька кубиків льоду, то холодна вода буде стимулювати температурні рецептори глотки і стравоходу, що теж позитивно позначається на роботі блукаючого нерва. Цей спосіб допомагає впоратися з гикавкою, викликаною роздратуванням нервових волокон.
 • Накрийте стакан тканинною серветкою. Спробуйте пити воду через тканину. Для цього доведеться докласти зусиль. Такий відволікаючий маневр допомагає розірвати проходження сигналу по рефлекторній дузі.
 • Заспівайте ритмічну веселу пісеньку. Спів виконує відразу кілька завдань: нормалізує дихання і заспокоює. До того ж малюкові приємно чути ваш голос.
 • Цукровий пісок або рафінад. Розсмоктуйте цукор, не запиваючи. Солодкий смак і тверді кристалики цукру дратують рецептори в роті і допомагають нейтралізувати роздратування на нижніх ділянках блукаючого нерва.
 • Їжте невеликими порціями. Дробове харчування допомагає уникнути переповнення шлунка і його тиску на діафрагму.
05.10.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(2 оцінки, в середньому: 5 з 5)