Фімоз. Симптоми у дорослих і дітей

Фімоз – стан, що характеризується вузькістю крайньої плоті, яка призводить до обмеження її рухливості. Таким чином, першим, а нерідко і єдиним, проявом фімозу є відсутність можливості оголити головку статевого члена в спокої або під час ерекції.

Крайньою плоттю або препуціумом у чоловіків називають шкірну складку, яка покриває головку статевого члена. Препуціум є спеціалізованою тканину, будова якої багато в чому нагадує будову повік очей і статевих губ у жінок.

Відразу слід зазначити, що фімоз є досить поширеним явищем і в багатьох випадках не доставляє пацієнтам особливого занепокоєння. Це пов’язано з тим, що головка і крайня плоть у період внутрішньоутробного розвитку формуються з однієї тканини. Розвиток зовнішніх статевих органів триває аж до закінчення статевого дозрівання, тому вроджений фізіологічний фімоз спостерігається більш ніж у 95% новонароджених немовлят чоловічої статі.

До початку другого року життя головка статевого члена відкривається лише у 20% немовлят, а до початку третього – у 50%. Як правило, мимовільне усунення фізіологічного фімозу відбувається в дошкільному віці (3-6 років).

Однак далеко не унікальні і випадки, коли головка статевого члена вперше відкривається вже в період статевого розвитку, завдяки підвищенню рівня статевих гормонів, які сприяють пом’якшенню і розтягування шкіри крайньої плоті.


[tip]

Зміст:

[/tip]


Симптоми патологічного фімозу у дорослих

У тих випадках, коли фімоз ще не викликає проблем з сечовипусканням, найбільш частими скаргами пацієнтів є виражені в більшій чи меншій мірі незручності під час сексуальних відносин, такі як:

 • болючість під час статевого акту (при фімозі першого-другого ступеня);
 • передчасне сім’явиверження;
 • зниження інтенсивності сексуальних відчуттів під час статевого акту;
 • зменшення потенції.

Крім того, багато чоловіків, які страждають фімозом, скаржаться на чисто психологічні проблеми, пов’язані з «неправильним» зовнішнім виглядом статевого члена. Нерідко у них розвиваються різного роду комплекси, так що доводиться проводити поєднане лікування в уролога і психотерапевта.

Разом з тим, не є рідкістю і випадки, коли чоловіки з вираженим фимозом не відчувають абсолютно ніяких проблем в сексуальному плані.

 

У чому небезпека безсимптомного фімозу у дорослих

Сьогодні можна зустріти протилежні точки зору, що стосуються лікарської тактики в тих випадках фімозу, які не супроводжуються появою будь-яких неприємних симптомів. Дійсно, чи варто виправляти «дефект», який у багатьох народів вважався ознакою краси?

На жаль, фімоз представляє істотну небезпеку для здоров’я дорослого чоловіка. Справа в тому, що клітини слизової оболонки внутрішнього листка препуціума виділяють спеціальний секрет, що має досить складний склад (жири, бактерицидні речовини, феромони (збуджуючі речовини) і ін.). Цей секрет є основною частиною смегми (в перекладі з грецького «шкірне сало»), до складу якої також входять відмерлі клітини епітелію і мікроорганізми.

Активність клітин залозистого епітелію крайньої плоті підвищується до періоду статевого дозрівання (максимум доводиться на вік 17-25 років) і прогресивно знижується у літніх чоловіків.
У нормі смегма захищає слизові оболонки головки статевого члена і внутрішню поверхню крайньої плоті від пересихання, а також виконує роль природного мастила під час статевого акту.

Однак секрет залоз слизової оболонки внутрішнього листка крайньої плоті є добрим життєвим Симптоми патологічного фімозу у дорослихсередовищем для багатьох хвороботворних мікроорганізмів. Тому застій смегми в препуциальному мішку може викликати розвиток інфекційно-запальних захворювань, таких як баланіт (запалення слизової оболонки головки статевого члена) і баланопостит (поєднане запалення слизових оболонок головки статевого члена і внутрішнього листка крайньої плоті).

Крім того, згідно з даними багатьох досліджень, при тривалому застої смегми в ній утворюються і накопичуються канцерогенні речовини, що сприяє розвитку онкологічних захворювань у чоловіків (папіломи головки статевого члена, рак статевого члена) і їх сексуальних партнерок (рак шийки матки).

У дитячому віці очищення препуціального мішка відбувається самостійно, оскільки кількість виділеної смегми невелика. Дорослим же чоловікам для запобігання розвитку ускладнень необхідно дотримуватися правил гігієни, тобто щодня здійснювати туалет, що полягає в обмиванні крайньої плоті і голівки статевого члена теплою водою з милом.

При фімозі дана процедура, як правило, ускладнена. Таким чином, звуження крайньої плоті у дорослих сприяє скупченню смегми в препуциальном мішку.

Навіть в тих випадках, коли фімоз не виявляється будь-якими неприємними симптомами, лікарі радять подбати про усунення патології, оскільки, крім небезпеки розвитку інфекційно-запальних і онкологічних захворювань, слід також враховувати можливість розвитку такого серйозного ускладнення як парафімоз.


Ускладнення фімозу у дорослих (парафімоз)

Під парафімозом мається на увазі ускладнення фімозу, коли виведена головка статевого члена виявляється обмеженою у зрушеній крайній плоті.

Опинившись в тугому кільці звуженої крайньої плоті головка набрякає, при цьому тиск кільця посилюється. Таким чином, створюється порочне коло: викликане сильним стисненням порушення кровообігу підсилює набряк головки, а набряк посилює тиск на головку кільця крайньої плоті.

У дорослих чоловіків і підлітків парафімоз найчастіше виникає під час статевого акту абУскладнення фімозу у дорослихо мастурбації. Слід зазначити, що таке ускладнення характерно тільки для фімозу першого-другого ступеня, оскільки більш важкі форми фімозу просто не допускають можливості оголення головки статевого члена
.

Клінічно парафімоз проявляється гострим болем, головка статевого члена набрякає і набуває синюшного відтінку. Згодом інтенсивність больового синдрому знижується внаслідок грубого порушення кровообігу. В деяких випадках вражена головка набуває фіолетовий або чорний колір.

Важке і тривале порушення кровообігу може привести до глибоких некрозів (омертвіння) тканин крайньої плоті і голівки статевого члена.

Тому парафімоз є вкрай небезпечним ускладненням, що вимагає негайної допомоги.

Перша допомога при парафімозі у чоловіків полягає в негайному зверненні за спеціалізованою медичною допомогою. На ранніх стадіях розвитку парафімозу лікарі можуть провести ручне вправлення головки статевого члена (дана маніпуляція дуже болюча, тому проводиться після введення наркотичних анальгетиків). У більш важких випадках вдаються до розсічення кільця крайньої плоті.


Фізіологічний фімоз у дітей

Перш за все, слід відзначити істотну особливість фізіологічного фімозу у немовлят: відсутність рухливості крайньої плоті пов’язано аж ніяк не з вузькістю її отвору.

У такому ніжному віці у більшості хлопчиків внутрішній листок крайньої плоті спаяний з голівкою статевого члена. Саме з цієї причини ні в якому разі не слід намагатися насильно оголити головку – це призведе до ерозії внутрішньої поверхні препуціальної порожнини, розвитку запального процесу і виникнення вторинного патологічного фімозу.

Відомий дитячий лікар Комаровський небезпідставно стверджує, що в 99 випадках з 100 ускладнення фізіологічного фімозу у дітей пов’язані з грубим і безграмотним втручанням, здійснюваними самими батьками за порадами родичів, сусідів і навіть, як це не сумно, лікарів.

Якщо хлопчика ніщо не турбує (немає проблем із сечовипусканням, болі, свербіння і т.п.) ніяких додаткових заходів по виправленню фімозу робити не варто. Необхідно лише щодня здійснювати звичайний туалет, промиваючи промежину і статеві органи водою. Мило найкраще використовувати не частіше ніж раз в три-чотири дні, не допускаючи його попадання в препуциальний мішок.Фізіологічний фімоз у дітей

Роз’єднання слизових оболонок головки статевого члена і внутрішнього листка крайньої плоті відбувається завдяки поступовому злущування клітин епітелію. Це досить повільний процес, який не слід штучно стимулювати.

Клітини епітелію що злущюються складають основу так званої дитячої смегми, яка накопичуючись, повільно просувається до виходу і виводиться у вигляді крупинок разом з сечею. На відміну від дорослої смегми, дитяча смегма не представляє небезпеки щодо розвитку інфекцій і онкологічних захворювань.

Фізіологічний дитячий фімоз сам по собі виконує важливу захисну функцію, він оберігає ніжний ще не сформований епітелій головки статевого члена і внутрішнього листка крайньої плоті від зовнішніх агресивних агентів.


Ускладнення фімозу у дітей

Ускладнення фімозу у дітей, що вимагають спеціалізованої медичної допомоги:

 • баланопостит;
 • парафимоз;
 • затримка сечі.

 

Баланіт, постит і баланопостит у дітей

Баланітом називають запалення головки статевого члена, поститом – запалення крайньої пУскладнення фімозу у дітейлоті.

Баланопостит – поєднане інфекційно-запальне ураження головки статевого члена і край
ньої плоті.

Названі захворювання у хлопчиків зустрічається в кілька разів частіше, ніж у дорослих чолові
ків. Остання обставина пов’язана саме з фізіологічними особливостями будови дитячого чоловічого статевого органу.

Крім фізіологічного фімозу важливими сприятливими факторами до розвитку запальни
х процесів в області головки статевого члена у дітей є:

 • цукровий діабет (високий вміст цукру в сечі сприяє розвитку інфекції в препуціальній порожнини);
 • ожиріння (порушення обмінних процесів, погіршення умов для проведення заходів особистої гігієни);
 • авітаміноз (зниження загальної опірності організму).

Як правило, гострий баланіт, постит або баланопостит починається несподівано на тлі повного здоров’я. При цьому в більшості випадків вдається визначити що послужило поштовхом до розвитку захворювання. Це може бути:

 • травма, отримана при грубій спробі оголити головку статевого члена;
 • гостра алергічна реакція (виділення харчових або лікарських алергенів з сечею або безпосередній контакт з алергеном (памперси, косметичні засоби, мило, пральний порошок і т.п.);
 • перегрівання;
 • сильне переохолодження, здатне викликати різке зниження імунітету;
 • зовнішня травма, в тому числі і незручним одягом (занадто вузькі трусики зі швом посередині, травмування змійкою і т.п.).

У дітей найбільш часто зустрічається поєднане запальне ураження головки статевого члена
і крайньої плоті.

Симптоми баланіту, поститу і баланопоститу досить характерні:

 • почервоніння і набряк в області крайньої плоті (постит);
 • через отвір можна розглянути гіперемійовану ділянку головки (баланіт);
 • біль, що підсилюється при сечовипусканні (подразнюючу дію сечі на запалену тканину головки і крайньої плоті);
 • свербіж і дискомфорт;
 • серозні або серозно-гнійні виділення.

Виразність зазначених симптомів, а також збільшення лімфовузлів, підвищення температури тіла, поява симптомів інтоксикації (слабкість, млявість, головний біль, втрата апетиту) служать показником тяжкості захворювання.

При підозрі на інфекційне запалення голівки статевого члена і / або крайньої плоті слід негайно звернутися до лікаря, який призначить необхідне лікування.

Як правило, в таких випадках рекомендують прийом антибактеріальних і протизапальних засобів, а також місцеву терапію (ванночки, промивання).

При рецидивах захворювання, а також у разі утворення вторинного фімозу може виникнути питання про оперативне лікування.

Парафімоз у дітей

У маленьких хлопчиків парафімоз найчастіше виникає в результаті насильницької спроби оголити головку статевого члена, розпочатої невмілими батьками в ході «виправлення» фізіологічного фімозу.

Клініка і ускладнення фімозу у хлопчиків такі ж, як і у дорослих чоловіків. Характерний дуже сильний больовий синдром, почервоніння і швидко прогресуючий набряк головки статевого члена. Несвоєчасна або неадекватна медична допомога можуть привести до непоправних наслідків у вигляді некрозу ділянок крайньої плоті і статевого члена.

Перша допомога при парафімозі у дітей

У мережі є багато порад по вправляння головки власними силами (прикладання холоду для зниження набряку, використання масла і т.п.). Безумовно, багато що залежить від тяжкості парафімоза (вираженість набряку і больового синдрому) і стану психіки дитини.

Але доцільніше подібним порадам не слідувати. Виправлення головки статевого члена при парафімозі – дуже болюча процедура, яка в медичних установах проводиться під анестезією (в педіатричній практиці використовують внутрішньовенний наркоз, що має на увазі короткочасне, але повне відключення свідомості).

Так що краще за все не витрачати дорогоцінний час і не знущатися над дитиною, а якомога швидше звернутися за медичною допомогою. Транспортування пацієнтів в таких випадках проводять в положенні лежачи на спині з розведеними ногами.

 

Труднощі при сечовипусканні

Труднощі при сечовипусканні виникають при дуже вузькому отворі крайньої плоті. У таких випадках спостерігається досить характерний симптом: роздування препуціального мішка сечею під час Труднощі сечовипускання при фімозісечовипускання. Цівка сечі стає тонкою і переривчастою, а іноді сеча виділяється по краплях.

Крім того, в таких випадках діти нерідко скаржаться на біль і відчуття дискомфорту під час відходження сечі. Вони починають уникати відвідування туалету, що призводить до розвитку вторинного енурезу (денного і нічного).
Труднощі сечовипускання у грудних дітей проявляються занепокоєнням, криком і сильним напруженням при сечовипусканні.

Даная патологія призводить до підвищення тиску в сечовивідних шляхах, що загрожує серйозними ускладненнями. Тому труднощі при сечовипусканні є показанням до екстреної ліквідації фімозу.

04.09.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(1 оцінка, в середньому: 5 з 5)