Фімоз. Методи лікування

Доволі часто, разом з хірургічними методами лікування фімозу, сьогодні застосовують консервативні методики, серед яких:

 • поступове щоденне ручне розтягнення крайньої плоті;
 • використання спеціальних пристосувань, що розтягують крайню плоть;
 • медикаментозне лікування фімозу із застосуванням мазей.

Деякі фахівці вважають таке консервативне лікування досить сумнівним способом і відкладанням неминучої операції на завтрашній день.

Такому зневажливому ставленню чимало посприяв той факт, що багато пацієнтів самостійно без консультацій з професіоналами займаються самолікуванням і нерідко припускаються грубих помилок, що призводить до серйозних ускладнень (парафімоз, інфекційно-запальні захворювання крайньої плоті).

До того ж, часто не враховується, що абсолютним протипоказанням до використання консервативних методів є рубцеві форми фімозу. Справа в тому, що рубцева тканина не розтягується, тому всі спроби домогтися усунення фімозу заздалегідь приречені на провал.

Тим часом, є дані про результативність консервативних методів у багатьох пацієнтів навіть з другим-третім ступенем вродженого фімозу.

Важливим позитивним моментом всіх нехірургічних методів лікування фімозу є «природність» їх впливу, оскільки вони фактично повторюють механізм фізіологічної самоусунення вікового фімозу.

Крім того, консервативні методи лікування фімозу дозволяють в повній мірі зберегти безумовно важливі функції крайньої плоті і уникнути неприємних побічних ефектів і ускладнень.

Таким чином, при відсутності протипоказань, консервативні методи цілком можуть бути використані в якості корисної альтернативи. Зрозуміло, лікування повинно проводитися після консультації у фахівця і під наглядом лікаря.

Однак в тих випадках, коли необхідно добитися швидкого і радикального усунення фімозу за медичними (наприклад, при фімозі четвертого ступеня) показаннями, краще віддати перевагу хірургічному втручанню.


[tip]

Зміст:

-Усунення фімозу безкровним методом
-Хірургічні втручання при фімозі
-Кругове висічення крайньої плоті при фімозі
-Операції з пластики крайньої плоті при патологічному фімозі
-Лікування фімозу лазером

[/tip]


 

Консервативне лікування фімозу

Методи натягу

Методи натягу увійшли в практику в останні роки минулого століття, коли були проведені оригінальні статистичні дослідження, які показали, що ризик розвитку вродженого фімозу залежить від способу мастурбації.

В результаті була висунута гіпотеза про можливість ліквідації вродженого фімозу методом поступового розтягування крайньої плоті і розроблені спеціальні методики консервативного усунення патології.

Загальними правилами даних методик є:

 • обов’язкове попереднє консультування у професіонала і подальше медичне спостереження;
 • поступовість розтягування (ні в якому разі не слід допускати больових відчуттів);
 • регулярність маніпуляцій.

Метод оголення головки при мастурбації став одним з перших розроблених консервативних способів лікування вродженого фімозу. Даний метод полягає в щоденних заняттях з оголення головки пеніса, які повинні проводиться не менше 10-15 хвилин в день.

Є дані, що домогтися усунення фімозу першого-другого ступеня за допомогою вправ по оголенню головки можна вже за три-чотири тижні.

Метод розтягування крайньої плоті полягає в щоденному натягу крайньої плоті на голівку пеніса під час ранкового душа, а також після сечовипускання до появи больових відчуттів.Консервативне лікування фімозу

Даний метод нерідко застосовують при затримці самоусунення фімозу в дитячому віці. У таких випадках він досить ефективний, проте тривалість курсу лікування багато в чому залежить від типу фімозу і може досягати 3-4 місяців при гіпертрофічному (хоботковому) фімозі.

Метод пальцевого розтягування полягає в обережному введенні в препуціальну порожнину пальців і поступового їх розведення.

За деякими даними ефективність описаних вище методів при вродженому фімозі досягає 75%.


 

Лікування фімозу мазями

Медикаментозне лікування фімозу є комбінацією описаних вище методів натягу із застосуванням мазей, що містять кортикостероїдні препарати.

Рекомендовані для лікування фімозу мазі накладаються безпосередньо на головку статевого члена і крайню плоть, і надають наступні дії:

 • розм’якшення і підвищення еластичності крайньої плоті;
 • зменшення вираженості запальних реакцій (лікарські препарати даної групи називають стероїдними протизапальними засобами).

Доведено, що поєднання використання кортикостероїдних мазей з методами натягу дозволяє домогтися більш швидкого ефекту, сприяє швидкому загоєнню мікротріщин і оберігає від неприємних больових відчуттів.

Особливо показана медикаментозна терапія дітям і підліткам (рекомендовано Американською асоціацією педіатрів), оскільки саме в цьому віці найбільше шансів домогтися усунення вродженого фімозу Лікування фімозу мазямиконсервативними методами.

Разом з тим, слід враховувати, що подібні мазі показані далеко не всім. Так, наприклад, протипоказанням до місцевого використання кортикостероїдних препаратів є наявність бактеріальної, вірусної або грибкової інфекції – як гострої, так і хронічної.

Тривале застосування препаратів здатне викликати неприємні побічні ефекти (витончення шкіри, гіперпігментація, порушення будови поверхневих судин), а при безконтрольному використанні можливі прояви системної дії кортикостероїдів, що загрожує небезпечними ускладненнями.

Тому застосовувати мазі з кортикостероїдами можна тільки після ретельного обстеження і консультації з фахівцем, що має достатній досвід лікування вродженого фімозу даним методом.

Зрозуміло, необхідний індивідуальний підбір препарату і дози лікарської речовини, а також постійний лікарський контроль результатів терапії.


 

Народні способи лікування фімозу

Відразу слід зазначити, що народна медицина, так само як і гомеопатія, абсолютно безсила в боротьбі зі звуженням крайньої плоті.

Однак деякі улюблені засоби народних цілителів широко використовуються як допоміжний засіб. Йдеться про відвари трав, що мають протизапальну, бактерицидну і пом’якшувальну дію, таких як:

 • ромашка;
 • календула;
 • череда.

Відвари готують по стандартному рецепту, який можна прочитати на упаковці придбаної в аптеці медичної сировини, і використовують для ванн, що проводяться перед маніпуляціями розтягування крайньої плоті.

Розпарювання шкіри крайньої плоті у ванні з відваром збору лікарських трав протягом 15-20 хвилин сприяє ефективному, безболісному і безпечному розтягуванню.

Особливо рекомендовано проведення такого роду попередніх процедур дітям і підліткам.

В ході лікування фімозу можна чергувати відвари різних лікарських трав або ж використовувати для відвару збір лікарських рослин.

Єдиним протипоказанням до використання народної медицини як допоміжного засобу при лікуванні фімозу може бути індивідуальна непереносимість або алергія (зустрічаються вкрай рідко).


 

Хірургічне лікування фімозу

Усунення фімозу безкровним методом

Дана хірургічна маніпуляція найчастіше використовується у дітей, її незаперечною перевагою є мінімальне втручання і збереження функцій крайньої плоті.

Спочатку в препуціальную порожнину вводять спеціальний зонд, яким розділяють спайки, що утворилися між головкою статевого члена і внутрішнім листком крайньої плоті. Для цього зонд обережно просувають всередину до вінцевої борозни і здійснюють повільні рухи за годинниковою стрілкою.

Потім розширюють отвір крайньої плоті за допомогою затиску Пеана: кінці затиску вводять в отвір і розводять бранши.

Нерідко двох-трьох таких маніпуляцій буває досить для повного усунення фімозу. У тих випадках, коли позитивної динаміки не спостерігається, показано більш інвазивне хірургічне втручання.
Після сеансів безкровного усунення фімозу необхідно дотримуватися всіх рекомендацій хірурга, щоб не допустити зрощення слизових оболонок крайньої плоті і голівки статевого члена.

Протягом місяця показані протирецидивні заходи: щоденне ручне розкриття крайньої плоті і промивання препуціальної порожнини слабким розчином марганцівки. Якщо дана маніпуляція занадто болюча чи неприємна дитині, можна її здійснювати один раз в два-три дні, але не рідше.

 

Хірургічні втручання при фімозі

На сьогоднішній день розроблено досить велику кількість методик хірургічної корекції патологічного фімозу. Вибір методу проведення операції залежить від віку пацієнта, типу фімозу (атрофічний або гіпертрофічний, вроджений або рубцевий), ступеня вираженості патології, а також від кваліфікації оперуючого хірурга і можливостей клініки, в яку звернулися за допомогою.

Оперативні втручання при фімозі найчастіше проводять під місцевою анестезією, показанням до застосування загального наркозу може бути:

 • занадто юний вік пацієнта;
 • підвищена емоційна лабільність;
 • індивідуальна непереносимість засобів, використовуваних для місцевої анестезії;
 • особисте бажання пацієнта.

Всі хірургічні маніпуляції, що проводяться при фімозі, є операціями одного дня і не вимагають тривалого перебування пацієнта в стаціонарі. Ускладнення зустрічаються вкрай рідко.Хірургічні втручання при фімозі

Після операції з усунення фімозу протягом кількох днів можливі неприємні відчуття в області операційної рани, однак, як правило, вдається обійтися без додаткового прийому знеболюючих засобів.

У тих випадках, коли є необхідність зняття швів, цю маніпуляцію роблять через 7-10 днів після оперативного втручання. До зняття швів необхідно через день здійснювати перев’язки і стежити за тим, щоб на післяопераційну рану не потрапляла сеча.

Як правило, вже через два тижні після проведення операції пацієнт може займатися сексом. До цього терміну бажано носити тугу білизну, що забезпечує додаткову підтримку статевого члена.

 

Кругове висічення крайньої плоті при фімозі

Кругове висічення крайньої плоті, яке в медицині частіше називають циркумцизією, а «в миру» – обрізанням, є найбільш поширеною операцією щодо усунення патологічного фімозу.

Важливими позитивними моментами даного оперативного втручання є швидкість усунення всіх неприємних симптомів і відсутність рецидивів (це єдине хірургічне втручання при фімозі, яке забезпечує 100% ефективність).Кругове висічення крайньої плоті

Єдиний, але істотний недолік методу – повне усунення крайньої плоті, а, отже, і безповоротна втрата всіх виконуваних нею функцій. Однак слід врахувати, що мільйони чоловіків у світі щорічно здійснюють обрізання з релігійних мотивів і анітрохи при цьому не страждають.

Циркумцизія є безальтернативним методом для рубцового фімозу, а також при четвертому ступені фімозу, парафімозі і рецидивуючих баланопоститах (операцію проводять після ліквідації гострого процесу).

 

Операції з пластики крайньої плоті при патологічному фімозі

Альтернативою циркумцизії є пластичні операції, спрямовані на усунення фімозу в поєднанні з частковим збереженням крайньої плоті.

Так при препуціопластиці, на відміну від кругового висічення крайньої плоті, крайня плоть повністю не видаляється, оскільки здійснюють значно менший розріз.

Інший поширений спосіб пластики крайньої плоті носить назву метод Шлоффера. В ході операції хірург робить не прямий, а зигзагоподібний розріз, а потім зшиває краї таким чином, щоб значно розширити отвір, зберігши крайню плоть.

Крім того, досить широко використовуються методи пластики крайньої плоті по Розеру, спіральна пластика крайньої плоті і ін.

До загальних недоліків такого роду операцій можна віднести більш тривалий відновлювальний період, можливість виникнення рецидивів і відносно короткий перелік показань. Так, наприклад, операції з частковим збереженням крайньої плоті неможливо провести пацієнтам з важкими рубцевими формами фімозу.

 

Лікування фімозу лазером

Лікування фімозу лазером, цє проведення такого оперативного втручання, коли замість скальпеля хірурга використовується енергія лазерного променя.

За допомогою лазера можна проводити як операції по круговому видаленню крайньої плоті (лазерне обрізання), так і пластичні операції, що зберігають крайню плоть.Лікування фімозу лазером

Лазерна хірургія відрізняється високою точністю проведення розрізів, так що пошкодження навколишніх тканин мінімальне.

Крім того, лазерні промені розрізають тканину, одночасно припікаючи судини, і мають бактерицидну дію.
Таким чином, лазерна хірургія має наступні переваги:

 • безпеку (відсутній ризик розвитку кровотечі та інфікування операційної рани);
 • менш виражений больовий синдром;
 • короткий відновний період.

Операції з лазерної корекції патологічного фімозу, як правило, проводяться під місцевою анестезією.

У порівнянні зі звичайним хірургічним втручанням післяопераційний період при лазерній корекції фімозу проходить більш комфортно (практично відсутній набряк тканин, немає необхідності в перев’язках, зняття швів і т.п.) і триває всього три-чотири дні. Однак лікарі не радять починати статеве життя раніше ніж через два тижні після проведення операції.

04.09.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(0 оцінок, в середньому: 0 з 5)