Симптоми алергії на домашніх тварин

Алергія є патологічним станом, що характеризується підвищеною інтенсивністю імунної відповіді на речовину, яка в нормі імунну відповідь не викликає і є нешкідливою для організму. Частота алергічних захворювань повсюдно зростає, що імовірно пов’язано з забрудненням атмосфери, їжі, води, стресами і т. п. Передбачається, що до 2050-го року кожна восьма людина на планеті буде страждати, як мінімум, від одного алергічного захворювання.

Алергія на кішок і собак є поширеним видом алергії і зустрічається повсюдно. Для даної алергії зазвичай не характерна сезонність, як для алергії, наприклад, на пилок, однак іноді симптоми можуть посилюватися в період линьки тварини. Дане захворювання може уразити людину в будь-якому віці. Відомі навіть кілька випадків спадкової передачі цієї недуги в декількох поколіннях, при цьому дитина вже народжувався з схильністю до алергії.

 

 

Симптоми алергії на кішок і собак

 

Основними речовинами, що викликають алергію на кішок і собак, є шерсть і виділення тварин, а основним шляхом поширення алергену є повітряно-пиловий шлях. Тому саме дихальна система найчастіше стає місцем першого контакту алергену з організмом, а симптоми ураження дихальних шляхів превалюють над симптомами ураження інших систем під час рецидиву алергічної реакції. Друге місце в списку симптомів алергії на кішок і собак, згідно зі статистичними даними, належить шкірним ураженням і ураженням травної системи.

 

 

Симптоми ураження дихальної системи

Ураження дихальної системи під час алергічної реакції на тварин відбувається, якщо алерген потрапляє на слизову дихальних шляхів. Залежно від того, де відбувся контакт, кількості алергену, що вступив в реакцію і рівня чутливості організму до цієї речовини, розрізняють кілька симптомів ураження дихальних шляхів і ступенів їх вираженості.

Симптомами ураження дихальної системи є:

 • закладеність носа;
 • кашель;
 • осиплість голосу;
 • закладеність вух;
 • задишка;
 • ціаноз.

Закладеність носа
Даний симптом є проявом алергічного риніту і зустрічається приблизно в трьох з чотирьох випадків алергії на кішок і собак. При гострому перебігу розвивається набряк слизової носоглотки і утруднення дихання через ніс. При хронічному перебігу розвивається розростання лімфоїдної тканини піднебінних мигдалин і слизової оболонки навколоносових пазух і дихальних ходів. Розростання мигдалин загрожує частими ангінами і ревматичними хворобами, а розростання слизової призводить до утворення аденоїдів і поліпів, що вимагають видалення хірургічним шляхом.

Кашель
Кашель є ознакою подразнення рецепторів області гортані і трахей. При алергії роздратування викликано набряком даних тканин і місцевою запальною реакцією. За характером кашель може бути сухим і вологим. Сухий кашель розвивається в перші хвилини і години після виникнення алергічної реакції. Найчастіше він буває дуже болісним і вимагає прийому препаратів з місцевою знеболюючою дією. Через приєднання до алергічного процесу мікробів розвивається гнійне запалення, що характеризується вологим кашлем. Існує специфічний вид кашлю, який має назву гавкаючого кашлю. Він є наслідком поширення набряку на голосову щілину. Появи гавкаючого кашлю є тривожною ознакою, оскільки це загрожує закриттям дихальних шляхів з витікаючими з цього тяжкими наслідками.

Осиплість голосу
Голос є результатом вібрації голосових зв’язок при проходженні через них повітряного потоку. Алергічний набряк голосових зв’язок призводить до порушення їх форми. Зміна форми відбивається на частоті і амплітуді вібрації, що сприймається оточуючими і самим пацієнтом як осиплість голосу. Осиплість голосу часто супроводжується вже згаданим вище гавкаючим кашлем, тому також вимагає термінового медикаментозного втручання, особливо з огляду на той факт, що алергія часто має гострий і непередбачуваний перебіг.

Закладеність вух
Даний симптом далеко не завжди визначається при алергічному ураженні дихальних шляхів, оскільки він вимагає поширення набряку на євстахієві труби. При набряку євстахієвих труб відбувається нагнітання тиску в порожнині середнього вуха і випинання барабанної перетинки назовні. Резонаторна функція барабанної перетинки порушується, що хворим сприймається як зниження слуху і почуття закладеності вух. Важливо пам’ятати, що різкі перепади тиску в умовах набряку євстахієвих труб можуть привести до розриву барабанної перетинки і повної втрати слуху. На даний момент існують деякі спроби хірургічного відновлення цілісності барабанної перетинки, але їх результативність, на жаль, залишає бажати кращого.

Задишка
При алергії можуть розвинутися три види задишки – інспіраторна, експіраторна і змішана.

Інспіраторна задишка виникає при ураженні набряком верхніх дихальних шляхів з залученням голосових зв’язок або піднебінних мигдалин. При даному типі задишки виникають труднощі при спробі вдихнути повітря. Відповідно вдих буде довгий, гучний і натужний, а видих легкий і звичайної тривалості.

Експіраторна задишка розвивається під час нападу бронхіальної астми як прояв алергічної реакції. Механізм її виникнення пов’язаний зі спазмом дрібних бронхіол. У легені повітря проходить безперешкодно, а виходить з утрудненням. Саме з цієї причини більшість хронічних хворих на бронхіальну астму під час нападу приймають спеціальне положення, при якому видих полегшується. Дане положення передбачає упор прямими руками в підвіконня, стіл, спинку стільця або ліжка. При цьому відбувається фіксація плечового пояса і виникає можливість задіяння додаткової мускулатури, що підсилює виведення повітря з легенів. При даному типі задишки вдих короткий, а видих довгий і галасливий, іноді чутний навіть на великій відстані.

Змішана задишка розвивається досить рідко, оскільки вимагає поєднання певних умов. Безпосередньою причиною є набряк легенів, а чинників, що призводять до цього, кілька. Набряк може розвинутися в результаті гострого респіраторного дистрес-синдрому, викликаного алергічною реакцією. Даний синдром виникає з безлічі причин, але загальної їх рисою є масивне пошкодження легеневої тканини і спровокована цим важка дихальна недостатність. В іншому випадку набряк легенів може бути причиною застою в малому колі кровообігу через розвиток гострої серцевої недостатності. При такому типі задишки дихання поверхневе, часте, з коротким вдихом і видихом.

Ціаноз
Ціаноз з давньогрецької мови перекладається як темно-синій. У медицині цей термін позначає посиніння шкірних і слизових покривів як прояв гіпоксії (кисневе голодування тканин).

Клінічно розташування набряку і його інтенсивність може свідчити про ступінь ураження дихальної системи. Ціаноз носогубного трикутника свідчить про легку гіпоксію. Акроцианоз (ціаноз кінцівок) передбачає ураження середнього ступеня тяжкості. Ціаноз тулуба, і особливо грудної клітини, свідчить про важке кисневе голодування.

 

 

Симптоми ураження шкіри

 

Шкірні прояви алергії на кішок і собак також зустрічаються досить часто. Їх поява викликана попаданням алергену на слабо захищену шкіру (сухість, лущення, подразнення). У цьому випадку перші симптоми з’являться точно в місці контакту з алергеном. У разі, коли шкірні прояви алергії локалізовані на поверхні всього тіла, передбачається, що вже відбулося проникнення алергену в кров за допомогою іншої системи і його поширення по всьому організму.

Симптомами ураження шкіри є:

 • висип;
 • свербіж;
 • ангіоневротичний набряк.

Висип
Висип при алергії на домашніх тварин може бути як локалізованим в одному місці, так і поширеним по всьому тілу. Висип проявляється у вигляді вогнищ, коли місцем проникнення алергену в організм є певна ділянка шкіри. В цьому випадку висип являє собою невеликі цятки червоного кольору діаметром в декілька міліметрів. Спочатку плями не виступають над поверхнею шкіри. Через деякий час (від декількох хвилин до однієї години) плями починають підніматися над поверхнею шкіри, рости і об’єднуватися. Пізніше в осередку алергічної реакції накопичується рідина і утворюються пухирі. Зазвичай далі висип не прогресує, але при низькому рівні гігієни пухирі можуть перерости у флегмону (розлите гнійне запалення).

Сверблячка
Сверблячка зазвичай супроводжує висип і збігається з його локалізацією. Інтенсивність сверблячки також змінюється разом зі зміною виду висипки. Важливо відзначити, що свербіж може бути симптомом іншого захворювання. При деяких видах жовтяниці свербіж може починатися як до зміни кольору шкіри і слизових, так і після цього. При корості свербіж дуже сильний в області міжпальцевих складок, статевих органів і періанальної зони, зате ніколи не буває на голові і зазвичай не супроводжується висипом. Іноді сверблячка може бути одним із симптомів гострого алкогольного психозу, в народі іменується білою гарячкою.

Ангіоневротичний набряк
Ангіоневротичний набряк багатьом відомий під авторською назвою – набряк Квінке. За статистикою його переносить хоча б один раз в житті кожен десятий – дванадцятий чоловік на планеті. Даний набряк характеризується виключно алергічною природою і вражає в основному ділянки тіла багаті пухкою сполучною тканиною. Основними мішенями набряку Квінке є повіки, губи, щоки, вушні раковини, статеві губи і мошонка. Як правило, набряк спускається згори вниз.
При пальпації набряк є теплим і щільним. Після натискання на нього пальцем ямки не залишається. Виявляється гостро або поступово в залежності від інтенсивності протікання алергічної реакції.

 

 

Симптоми ураження травної системи

 

Ураження шлунково-кишкового тракту розвивається при ковтанні алергену разом з їжею. За статистикою, кишкові прояви алергії на домашніх тварин в більшості випадків спостерігаються у дітей до трьох років. Діти досліджують навколишній світ за допомогою незнайомих і часто брудних предметів, які “тягнуть до рота”. На цих предметах разом з пилом присутні і частки тканин кішок і собак, що викликають алергічну реакцію. Дорослі, навпаки, дотримуються норми гігієни і обробляють продукти харчування перед вживанням, видаляючи таким чином алергени з їх поверхні.

Симптомами ураження травної системи є:

 • біль в животі;
 • блювота;
 • діарея.

Біль в животі
Даний симптом може стати проявом місцевого запалення слизової кишечника або шлунка. Кишечник уражається при контакті з алергеном. Шлунок уражається ні безпосередньо алергеном, а в результаті надмірного викиду гістаміну в кров. Гістамін провокує збільшення кислотності шлункового соку, що призводить до роз’їдання слизової оболонки шлунка і появи болів.

Блювота
Даний симптом зустрічається при алергії частіше у дітей з причини неповного дозрівання нервової системи. Блювота проявляється через кілька хвилин після проковтування алергену і продовжується тривалий час. Під час перших 2-х – 3-х позовів спостерігається блювота недавно з’їденою їжею, а потім тільки слизом і жовчю. Тривалі позиви до блювоти є вкрай болючим явищем і можуть призводити до гострих гастритів і відкриття виразок. Для запобігання даних ускладнень рекомендується раннє застосування антигістамінних препаратів і прокінетиків.

Діарея
Основними пацієнтами, що страждають на діарею як прояв алергічної реакції, є діти. Діарея в даному випадку частіше носить ознаки гострого ентероколіту. Вона розвивається через кілька годин після потрапляння алергену в травний тракт. Частота стільця досягає 20 разів на добу. Стілець рідкий, водянистий, з гнилим запахом, зі слизом і іноді з прожилками крові. Часто в періанальній зоні виникає роздратування, викликане поширенням алергії з товстого кишечника на шкіру промежини.

 

12.05.2017
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(1 оцінка, в середньому: 5 з 5)