Чому болить коліно?

Коліно – це найбільший суглоб нашого тіла. Воно дозволяє нам рухатися не тільки вперед і назад, але і нахилятися, піднімати тяжкості або, наприклад, здійснювати різні танцювальні рухи. Саме коліна несуть на собі вагу тіла, коли ми стоїмо. Не дивно, що час від часу коліно болить навіть у здорових людей.

 

Що може боліти в колінному суглобі?

Джерелом болю в коліні можуть бути головки кісток, окістя, надколінок, а ось меніски і хрящі позбавлені больових рецепторів. Меніски і хрящі – це амортизатори руху. Завдяки їм, в здоровому суглобі, кістки витримують дистанцію під час руху і плавно ковзають в суглобовій порожнині. Якщо коліно болить, значить якась ділянка кістки не прикрита хрящем, і окістя реагує на це болем, змушуючи нас припинити рух.

Коліно може боліти і при абсолютно здорових внутрішньосуглобових тканинах, якщо джерело болю – пошкоджені м’язи, зв’язки і сухожилля. Цей комплект називають навколосуглобовим апаратом. Саме він приводить в рух суглоб.

Коліно болить в двох випадках – коли воно травмується ззовні і якщо тканини суглоба пошкоджуються зсередини. Зсередини суглоб пошкоджується частіше, але оскільки процес протікає повільно, ми рідко звертаємо увагу на перші симптоми.

Давайте розберемося, при яких хворобах можуть боліти коліна, а головне, як правильно зорієнтуватися і не нашкодити собі самолікуванням.

1. Посттравматичний біль

50% всіх травм опорно-рухового апарату припадають на пошкодження колінного суглоба. Звичайний забій в побуті стає початком серйозних змін в суглобі. Сам забій Ви можете і не згадати, але крововилив, який він викликав, запускає процес “очищення”, що дуже схожий на запалення. В ході запальної реакції руйнується хрящ або капсула суглоба, а потім тканини заміщуються рубцем. Через нерівності суглобових поверхонь з’являється біль при русі.

Правильний підхід при болю в коліні після травми – зробити рентген. Особливо це стосується людей похилого віку. Кров, що скупчилася лікар видалить з допомогою голки і звільнить суглоб від тиску. При розтягуванні суглоба потрібен спокій.

Важливо!

Поки Ви відчуваєте біль, Ви не можете рухатися і бережете суглоб. Але варто болю ослабнути, як Ви починаєте знову навантажувати коліно. Лікарі попереджають – поки суглоб повністю не відновився, навантаження на нього рівносильно ще однієї травми.

 

2. “Блокада суглоба”

Якщо біль виникає раптово і буквально змушує Вас завмерти на місці, ймовірно, у Вас в коліні з’явилася “суглобова миша”. Так називають обривки суглобових тканин, які через травми або деформації потрапили в порожнину суглоба.

Порожнина суглоба – закритий простір. З нього немає виходу, тому великі шматки тканини переміщається в суглобі, як ніби по ньому “бігає мишка”. Але періодично “миша” застряє між суглобовими поверхнями, тому виникає блокада. Неможливо передбачити, коли виникне блок, але пацієнти відзначають, що найчастіше “миша” блокується при підйомі по сходах.

Розсмоктатися самі можуть тільки дрібні частинки фібрину, які утворюються при крововиливі або запаленні. Велику “суглобову мишу” можливо видалити тільки за допомогою операції.

 

3. Артрити і артрози

Артрити – це зміни в суглобі через запальну реакцію. Найчастіше запалення вражає синовіальну оболонку, яка багата судинами. При запаленні оболонка сильно набрякає і починає виділяти запальну рідину.

Щоб не переплутати артрит з іншими патологіями, запам’ятайте його 5 типових ознак:

 • пульсуючий біль в спокої і при русі;
 • почервоніння шкіри;
 • припухлість суглоба;
 • гаряча шкіра навколо суглоба;
 • обмеження руху в коліні.

Знаючи ці ознаки, Ви легко відрізните артрит від артрозу.

Артроз – це незапальне ураження суглоба. При артрозі тканини поступово руйнуються за двома причинами – коліно відчуває навантаження, яке не може витримати, або через різні хвороби порушується структура хряща і він стає крихким.

На відміну від артриту, при артрозах рідини всередині суглоба не вистачає, тому коліно не набрякає, а “хрумтить”.

Артроз можна впізнати по “стартовим болям”, які з’являються на самому початку руху і проходять через 10 – 15 хвилин, якщо продовжувати рухатися.

Увага!

Лікування артриту і артрозу відрізняється. При артриті лікарі призначають антибіотики, протизапальні препарати або імунодепресанти. При артрозах допомагає фізіотерапія та препарати, що прискорюють загоєння і заміщають внутрішньосуглобову рідина.

 

4. “Коліно бігуна”

Бігати треба правильно, інакше Ви ризикуєте отримати професійну травму футболістів і бігунів під назвою “коліно бігуна”. При цьому синдромі біль відчувається з зовнішньої сторони коліна. Причина болю в коліні – це тертя надколінника і кістки стегна. Біль виникає, коли Ви бігаєте, крутите педалі на велосипеді або тренажері, танцюєте або піднімаєтеся в гору.

Щоб з’ясувати, чому у бігунів страждає колінна чашечка, вчені в США досліджували 1600 курсантів одного військово-морського училища. Виявилося, що справа не тільки в великому навантаженні курсантів, а й в слабкості м’язів стегна. Через слабкі м’язи коліно недостатньо згинається при бігу, і стегнова кістка контактує з надколінником в повному обсязі. В результаті навантаження на колінну чашечку розподіляється нерівномірно, і хрящ надколінка поступово стирається.

Щоб у Вас не виникло “коліно бігуна”, скористайтеся наступними порадами:

 • Тренуйтеся під контролем професійного тренера.
 • Перед пробіжкою обов’язково зробіть невелику розминку – розтягніть м’язи стегна.
 • Вибирайте взуття, яке амортизує рухи.
 • Не бігайте на далекі дистанції, якщо взуття незручне або не відповідає підйому Вашої стопи.
 • Намагайтеся бігати по прямій місцевості. Уникайте бігу в гори.
 • Збільшуйте дистанцію поступово.
 • Не влаштовуйте біг з перешкодами. Хрящ надколінка пошкоджується швидше, якщо Ви постійно змінюєте напрям при бігу.

5. Плоскостопість

При плоскостопості зв’язки стопи від народження занадто слабкі і не можуть натягнути м’язи так, щоб нога стояла прямо на твердій поверхні. Але щоб якось підтримати рівновагу тіла, стегно злегка повертається всередину. Оскільки суглобові поверхні змінюють своє звичне положення, рухи в колінному суглобі відбуваються неправильно, і всі тканини швидко зношуються.

Для плоскостопості характерний “каскад перевантаження” – спочатку болить стопа, потім коліно, потім тазостегновий суглоб, а потім починає боліти і викривлятися хребет.

Щоб зняти біль в коліні, потрібно вибрати спеціальне взуття та виконувати вправи, які зміцнюють м’язи стопи.

 

6. Ожиріння

У вертикальному положенні стегнова кістка тисне на меніски всією вагою Вашого тіла. Здоровий меніск може витримати 65 – 70 кг. Якщо це Ваша вагова категорія, то колінний хрящ не зітре сильно і швидко відновиться після відпочинку. Але з кожним зайвим кілограмом хрящ зношується швидше, ніж він може відновитися. Якщо Ви наберете 5 кг, ризик пошкодити коліно збільшиться на 36%. Якщо у Вас 10 кг зайвої ваги, ризик подвоюється.

Щоб позбутися від болю в коліні, необхідно скинути зайві кілограми. Але ні в якому разі не сідайте на “голодну дієту”, інакше суглоб не отримає харчування і пошкодиться ще сильніше.

 

7. Кіста Бейкера

Кіста Бейкера – це, наповнене безбарвною рідиною утворення в підколінній ямці. Кіста утворюється в двох випадках – якщо запалюється синовіальна оболонка і коли травмується коліно.

Маленька кіста не викликає занепокоєння, але коли вона збільшується настільки, що її можна промацати, коліно болить. Неприємні відчуття виникають позаду коліна. Іноді разом з болем з’являється оніміння на задній поверхні гомілки, особливо після тривалої ходьби або підйому по сходах.

У рідкісних випадках кіста зникає самостійно, але зазвичай потрібна допомога фахівця. Операція – не єдине вирішення проблеми. З кістою цілком можна впоратися за допомогою фізіотерапії або дренування – видалення рідини з допомогою голки.

8. Алергія

З’їли щось екзотичне всього тиждень тому або почали лікування новими препаратами, а зараз раптом опухли і болять коліна? Ймовірно, у Вас алергічний артрит.

Під час алергічної реакції в організмі утворюються імунні комплекси. Вони складаються з антитіл і пов’язаних з ними алергенів – речовин, на які у Вас алергія. Імунні комплекси розносяться з током крові і потрапляють в оболонки, в тому числі і в синовіальну оболонку суглоба. У ній багато імунних клітин, які постійно очищають синовіальну рідину. Але якщо імунна клітина зустрічається з імунним комплексом, відбувається її активація, вона виділяє речовини, що запускають алергію прямо в суглобі.

Хороша новина в тому, що алергічний артрит проходить безслідно, якщо Ви знаєте, на що у Вас алергія і більше не вживаєте цю їжу  або конкретні ліки для лікування.

 

9. Хламідіоз

Після лікування сечостатевої інфекції у деяких людей в організмі залишаються частинки збудників – хламідій. Вони не можуть викликати інфекцію, але представляють для організму чужорідний білок. Потрапляючи в порожнину суглоба, білки хламідій запускають запальну реакцію.

Не поспішайте використовувати ті ж препарати, якими Вас лікували від хламідій. Як правило, до моменту розвитку артриту самого збудника в організмі вже немає, але імунна система ще не знає про це і вирішує підстрахуватися, щоб уберегти Вас від інфекції.

Якщо у Вас був хламідіоз, досить здати аналіз крові на антитіла до збудника, щоб з’ясувати чи пов’язаний біль в коліні з перенесеною інфекцією.

У 70-ти% випадків такий артрит проходить без наслідків і всього у 30-ти% хворих переходить в хронічну форму. Справитися з хворобою Вам допоможе ревматолог або імунолог.

 

10. Цукровий діабет

Біль в коліні може бути першим симптомом нестачі інсуліну. Цей гормон необхідний не тільки для засвоєння глюкози. Інсулін – це потужний стимулятор росту хряща і кісток. Без нього хрящ відновлюється набагато повільніше, особливо на тлі високого рівня цукру.

11. Гормональний дисбаланс

Якщо у Вас болять коліна, перевірте рівень наступних гормонів:

 • Тироксин. При дефіциті гормону щитовидної залози в суглобових тканинах виникає слизовий набряк. Коліно набухає і з’являється відчуття скутості. Якщо ж гормону занадто багато, кісткові поверхні колінного суглоба швидко руйнуються.
 • Соматотропний гормон. Це гормон росту. Через його надлишок змінюється структура хряща, синовіальної оболонки, сухожиль і кісток колінного суглоба. Замість пружних волокон в них накопичується багато колагену. Занадто товстий хрящ зменшує розмір суглобової щілини, в порожнині суглоба накопичується рідина. В результаті виникає скутість під час руху і біль.
 • Кортизол. Гормон “стресу” кортизол прискорює процеси руйнування тканин і гальмує утворення нових клітин. Кістки швидко позбавляються мінеральних речовин, а ходьба викликає біль в коліні.

Важливо!

При порушенні гормонального фону необхідно звернутися до ендокринолога. Поки рівень гормонів ненормалізується, ніякі популярні засоби від артриту Вам не допоможуть.

 

12. Клімакс

Жіночий статевий гормон естроген захищає коліна від “старості” декількома способами. По-перше, гормон гальмує запалення, по-друге, забезпечує еластичність зв’язок і допомагає зберігати воду всередині суглоба. Нарешті, естроген не допускає, щоб жінка набрала зайві кілограми. Після менопаузи жіночі коліна залишаються без гормональної підтримки, і навіть ходьба на каблуках може травмувати колінний суглоб.

Якщо немає серйозних проблем з артеріальним тиском, гінеколог призначить гормональну замісну терапію. Її мета – відновити дефіцит естрогенів.

 

13. Порушення кишкової мікрофлори

Здорова мікрофлора захищає наші коліна трьома способами – вона регулює загальний імунітет, попереджає попадання шкідливих бактерій в кров і, найголовніше, виділяє речовини, що живлять зв’язки, м’язи і хрящі.

Цікавий експеримент провели китайські вчені. Вони викликали у мишей артрит, а потім дали їм в їжу бутират. Бутират – це речовина, яка створює корисні для нас бактерії кишечника. Мишачі суглоби відреагували на бутират, і запалення припинилося. Вчені вважають, що бутират допоміг імунним клітинам синовіальної оболонки суглоба виділити протизапальні речовини.

14. Неправильне харчування

Суглобам шкідлива їжа, що викликає оксидативний стрес. Суть цього стресу в тому, що деякі продукти змушують організм виробляти багато речовин, що стимулюють запалення. Куди б ці речовини не потрапили, там почнеться руйнування тканин. При такому “настрої” організму звичайний біг підтюпцем вранці може стати початком пошкодження колінного хряща.

Ось список продуктів, які можуть посилити біль в коліні:

 • Перегріті жири. Наприклад, рослинна олія, на якій Ви готуєте свою улюблену хрустку картоплю або апетитні пиріжки, рибні та курячі палички, при перегріванні перетворюється в потужний окислювач. Через нього запалення в суглобі протікає інтенсивніше.
 • Цукор. Глюкозі радіють не тільки ласуни, а й шкідливі бактерії, які інфікують суглоб. Цукор потрібно вживати в міру. Пам’ятайте, що цукор перетворюється в жир, а жир – це навантаження на Ваші коліна.
 • Глютен. Хліб, каші зі злаків, пиво і вафлі – все це джерела глютену. Надмірне вживання цих продуктів може викликати біль в колінах. У людей з чутливістю до глютену кишечник починає, як би, “протікати” і пропускає всі токсини і бактерії в кров. Якщо у Вас хронічний артрит, виключіть продукти з глютеном, щоб зменшити біль у колінах.
27.05.2020
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(2 оцінки, в середньому: 5 з 5)