Чому болить живіт з правого боку?

Болі в животі з правого боку – одна з найпоширеніших скарг в медичній практиці. На жаль, біль є лише симптомом, який може бути викликаний самими різними патологічними процесами. Жоден лікар не може відразу сказати, отчого з’явилися больові відчуття у того чи іншого пацієнта. Для цього необхідно зібрати якомога більш детальну інформацію про його стан, проаналізувати характер болів і супутні симптоми.


[tip]

Зміст:

[/tip]


Сильний біль в животі з правого боку укладається у вельми поширене поняття в медицині – «гострий живіт». Це визначення відразу насторожує досвідчених фахівців, так як за болем у животі можуть стояти захворювання, що являють загрозу для життя пацієнта. Тому до діагностики та лікування пацієнтів з цим симптомом завжди підходять дуже серйозно. Зрозуміло, в більшості випадків біль виявляється минущим, викликаний фізіологічними причинами (здуття кишечника, щільний обід, запори). Проте навіть у цих випадках краще перестрахуватися і звернутися до лікаря, адже такі захворювання як холецистит або апендицит іноді теж можуть починатися з помірних болів, загострюються після їжі, а вже через кілька годин поставити під загрозу життя пацієнта.

У болі в животі з правого боку може бути різне походження. Джерело найчастіше розташовується в правій частині черевної порожнини, але іноді і в грудній клітці, в спині або в лівій частині живота. Це пояснюється особливостями проходження нервових волокон.


 

 

Чому болить живіт з правого боку у чоловіків?

Простатит може бути причиною болів в нижній правій частині живота у чоловіків. Це запальне захворювання (гостре або хронічне), яке характеризується запаленням тканин передміхурової залози. Найчастіше дане захворювання викликане патогенною або умовно патогенною мікрофлорою, що потрапила сюди по сечівнику.

Чому болить живіт з правого боку у чоловіків

Можливими збудниками є наступні мікроорганізми:

 • стафілокок;
 • гонокок;
 • хламідії;
 • клебсієли;
 • синьогнійна паличка;
 • кишкова паличка.

Біль найчастіше локалізується в нижній частині живота, але може поширюватися в бік, в промежину, в нижню частину попереку. Із супутніх симптомів можуть бути присутніми труднощі сечовипускання (через звуження сечівника на рівні простати) і порушення ерекції.

Пухлини простати найчастіше розвиваються на тлі хронічного простатиту або хронічних венеричних захворювань. Вони більш характерні для чоловіків старше 45 років. Розглядається також можлива роль харчування та деяких захворювань нирок. При пухлинах простати біль може бути дуже сильним. Його поширення в цілому відповідає болям при простатиті. Якщо він віддає в праву нижню частину живота, значить мова, швидше за все, йде про проростання пухлини вгору із запаленням ділянки очеревини. Тоді може розвинутися картина тазового перитоніту (пельвіоперітоніту). З специфічних симптомів у цьому випадку можна відзначити супутні порушення дефекації (якщо порушена і пряма кишка), кров у сечі.


 

 

Чому болить живіт з правого боку у жінок?

У жінок причини болю внизу праворуч більш різноманітні. Це пояснюється можливою вагітністю, а також залежністю менструального циклу від гормонального фону. Біль у животі у жінок нерідко буває тимчасовою, минущою, коли лікарям так і не вдається встановити причину болів. Однак звертатися до фахівця в кожному випадку все одно треба, тому що існує ризик вельми небезпечних патологій.

 

Найбільш небезпечними патологіями у жінок, що дають болі з правої сторони живота, є:

 • Позаматкова вагітність. При позаматковій вагітності запліднена яйцеклітина прикріплюється не в тілі матки, а в одній з маткових труб. У міру зростання плоду відбувається розтягування стінки органу, що супроводжується сильними болями. Без хірургічного лікування можливий розрив з розвитком перитоніту. Біль при цьому гостра, з’являється раптово. Праворуч вона локалізується, відповідно, при прикріпленні плода в правій матковій трубі. Позаматкова вагітність частіше виникає у жінок, які робили аборти, які страждають від синдрому Ашермана або спайкової хвороби органів малого таза.
 • Кіста яєчника. Кіста яєчника найчастіше формується з фолікула, попередника яйцеклітЧому болить живіт з правого боку у жінокини. Такі кісти можуть бути наповнені кров’ю або серозним вмістом і досягати кілька сантиметрів у діаметрі. Вони рідко викликають гострі інтенсивні болі в животі. Однак при розриві такої кісти в яєчнику праворуч (апоплексія яєчника), існує ризик розвитку перитоніту. У черевній порожнині на УЗД виявляється вільна рідина. Найчастіше розрив спровокований фізичним навантаженням, різкими рухами, тупою травмою живота.
 • Аднексит. Аднекситом називається запалення придатків матки, до яких відносяться маткові труби і яєчники. У першому випадку мова йде про сальпингіт, а в другому – про оофорит. Запальний процес може бути викликаний інфекцією, що піднялася з нижніх відділів сечостатевої системи. У ролі збудника виступають кишкові бактерії (кишкова паличка, клебсієла та ін.), Синьогнійна паличка, золотистий стафілокок, гонококи. Рідше запалення може бути викликано туберкульозом. Якщо запальний процес вражає придатки праворуч, то болі можуть імітувати біль при апендициті (приблизно однакова локалізація і інтенсивність). Остаточно встановити причину деколи можливо тільки шляхом хірургічного втручання.
 • Новоутворення матки. При деяких пухлинних захворюваннях матки біль також може поширюватися в праву нижню частину живота. Це може бути звичайний дискомфорт (при поліпах або міомі) або сильні болі з періодичними матковими кровотечами (при злоякісних новоутвореннях).

При підозрі на одне з перерахованих вище захворювань веденням пацієнтки займається лікар-гінеколог.


 

 

Чому болить живіт праворуч і нога?

Найчастіше подібне поєднання болю зустрічається при проблемах з хребтом або захворюваннях, що локалізуються в правій здухвинній ямці (у правій нижній частині живота). Поширення болю майже завжди відбувається вниз, тобто захворювання ніг рідко викликають болі в животі. При діагностиці такого больового синдрому потрібно звернути увагу на те, які ще симптоми присутні у пацієнта, а також на характер болів. Зазвичай болі посилюються або слабшають в залежності від будь-яких факторів (рух, навантаження, натискання на нижню частину живота). Майже завжди одночасна хворобливість правої ноги і правої частини живота є наслідком одного і того ж захворювання.

 

Можливими причинами такого поєднання болів в животі можуть бути наступні патології:

 • Апендицит. Апендицит є одним з найбільш поширених захворювань черевної порожнини. Запалення червоподібного відростка сліпої кишки викликає роздратування очеревини і появу болю в правій клубовій ямці. Якщо апендикс подовжений і спускається в порожнину малого тазу, то болі можуть віддавати (поширюватися) вниз, у тому числі в область стегна. Однак таке поєднання болю при апендициті відзначається досить рідко. Біль посилюється при натисканні на проекцію апендикса, іноді й при активному русі ногою (через напруження м’язів преса). Пасивні рухи ногою (коли м’язи не напружуються, а ногу рухають руками) не викликають посилення болю.
 • Пахова грижа. При паховій грижі болів зазвичай не буває. Вона являє собою вихід вмісту черевної порожнини через паховий канал вниз. Це може викликати відчуття дискомфорту, але рідко – біль. Однак непрооперована вчасно грижа може бути затиснута. При цьому паховий канал звужується, а петля кишечника, що знаходиться в ньому, не отримує артеріальної крові. Гострий біль може поширюватися на весь живіт, віддавати в ногу.
 • Захворювання хребта. При деяких захворюваннях хребта (спондилоартроз, травми, пухлини та ін.) Відбувається утиск і запалення нервових корінців. Нерви, що виходять на рівні попереку і крижів, утворюють нервовЧому болить живіт праворуч і ногае сплетення, з якого виходить сідничний нерв. По ньому біль може поширюватися по всій нозі, причому її посилення іноді відбувається в стані спокою. Також при цьому можуть спостерігатися більш слабкі болі в нижній частині живота, в паху, в спині (близько хребта праворуч на рівні попереку).
 • Захворювання сечостатевої системи. При деяких захворюваннях сечостатевої системи біль може поширюватися одночасно в праву частину живота і в ногу. У жінок це запальні патології в області матки і яєчників, у чоловіків – гострий простатит. Також в обох статей подібні болі можуть виникати при циститі – запаленні сечового міхура. У рідкісних випадках біль віддає в ногу і при захворюваннях нирок. Пояснюється це тим, що права нирка і сечовід лежать на клубовому м’язі, по якому біль і віддає в стегно.
 • Захворювання м’язів. Міозит або запалення м’язової тканини іноді виникає внаслідок аутоімунних або інфекційних процесів в організмі. У рідкісних випадках можливе поєднане ураження м’язів ноги і живота з правої сторони.
 • Запалення тазостегнового суглоба. При деяких захворюваннях може розвинутися артрит правого тазостегнового суглоба. Часто він є наслідком системних захворювань сполучної тканини або аутоімунних процесів. Іноді запалення розвивається після отриманої травми. У рідкісних випадках спостерігають септичний (інфекційний) некроз головки стегнової кістки. У всіх цих випадках біль може бути дуже сильною. Вона, як правило, посилюється при русі в суглобі, віддає більше в ногу і в пах, в меншій мірі – в нижню праву частину живота.

 

 

Чому болить в животі і в попереку?

Одночасна поява болів у животі з правої сторони і в попереку може бути викликано деякими патологіями хребта, м’язів черевної стінки, деяких органів або сечовидільної системи. Для визначення причини таких болів потрібно звернути увагу на те, де з’явився біль вперше. Найчастіше біль у попереку, або в животі є відбитою, що поширилася з іншого вогнища. Також необхідно виявити супутні симптоми, які будуть різними в разі ураження тієї чи іншої системи.

 

Болі в животі і попереку можуть бути викликані наступними групами захворювань:

 • Хвороби хребта. Біль з’являється внаслідок запалення (через обмеження або запальний процес) чутливих нервових корінців спинного мозку. Зазвичай вона гостріше праворуч від хребта і поширюється по боковій стінці в праву частину живота. Часто вона посилюється при нахилах і поворотах тулуба і заспокоюється в стані спокою.Чому болить в животі і в попереку
 • Захворювання м’язів. Розтягування м’язів можуть супроводжуватися болями, які відчуваються протягом всього м’язу, від хребта до прямого м’яза живота (м’яза черевного преса). Такі болі помірні за інтенсивністю, посилюються при напрузі м’яза. У рідкісних випадках біль у м’язі може бути викликана міозитом, запаленням м’язової тканини (на тлі інфекційних або аутоімунних захворювань). Тоді біль може бути більш сильним і носити постійний характер. В області спини він зазвичай відчувається дещо слабше.
 • Панкреатит. Для гострого панкреатиту (запалення підшлункової залози) характерні болі на рівні підребер’я. Епіцентр зазвичай розташовується в області епігастрію (проекція підшлункової залози), а звідти біль поширюється в обидві сторони живота і поперек. Біль може бути дуже гострим. Пацієнту може бути важко рухатися.
 • Жовчна коліка. При жовчнокам’яній хворобі скорочення гладких м’язів жовчного міхура може викликати дуже сильні болі. Їх епіцентр розташовується в правому підребер’ї, ближче до епігастрії, але поширюються такі болі в плече, в область серця, а іноді і в спину. Супутні болям нудота і блювота частіше говорять про проблеми з жовчним міхуром і підшлунковою залозою.
 • Хвороби органів сечовидільної системи. При різних патологіях нирок біль найчастіше локалізується в області попереку, збоку. Якщо запальний процес зачіпає сечовід або довколишню ділянку очеревини, біль може віддавати в область живота. Болі праворуч викликані, відповідно, ураженням правої нирки. Із супутніх симптомів, що говорять на користь ураження нирок, треба відзначити різноманітні порушення сечовипускання.

Таким чином, поєднання болю в правій частині живота і в попереку значно полегшує процес діагностики. Такі захворювання як виразка шлунка і дванадцятипалої кишки чи патології кишечника значно рідше викликають подібну комбінацію болів.


 

 

Чому болить внизу живота з правої сторони і температура?

Підвищення температури тіла є досить поширеним симптомом при самих різних захворюваннях. Механізм розвитку цього симптому досить складний. Має місце виділення в організмі або попадання в нього ззовні особливих токсичних речовин. Ці речовини запускають ланцюжок біохімічних реакцій, в результаті яких утворюються пірогени. Вони можуть впливати на центр терморегуляції в мозку, який і підвищує температуру. Відбувається це за рахунок розширення судин і посилення розпаду деяких хімічних сполук.

 

При болях у правій частині живота температура може бути викликана як локальною запальною реакцією без участі хвороботворних мікробів, так і інфекцією, що потрапила в організм ззовні. Ці два симптоми поєднуються при досить великій кількості різних патологій.

Можливими причинами болів у животі та підвищення температури є:

 • Апендицит. Температура зазвичай з’являється після початку болів і досягає 37 – 37,5 градусів. Без надання допомоги процес розвивається і температура зростає.Чому болить внизу живота з правої сторони і температура
 • Холецистит. Температура також піднімається в залежності від поширеності запального процесу.
 • Холангіт. При запаленні жовчовивідних проток з’являється характерна тріада симптомів – біль у правому підребер’ї ближче до середньої лінії живота, жовтяниця і хвилеподібно підвищується температура (до 39 градусів) з ознобом і рясним потовиділенням.
 • Перитоніт. Обширне запалення очеревини, викликане прободненням кишечника або іншого порожнього органа, що викликає сильні болі і підвищення температури до 38 – 39 градусів. Особливо висока температура при гнійних процесах (абсцеси).
 • Кишкові інфекції. Температура може досягати 38 – 39 градусів і більше, залежно від конкретного збудника. Вона також може підніматися і знижуватися хвилеподібно. У міру одужання температура знижується, а болі зникають. При глистових інфекціях температура теж може підвищуватися (зазвичай до 37 – 37,5 градусів), але її зниження не означає одужання.
 • Грижа. При грижі ні болів, ні температури немає. Однак несподівана поява цих симптомів у людини, яка знає, що у нього грижа, часто говорить про утиск і розвиток перитоніту.
 • Захворювання сечостатевої системи. Такі патології як пієлонефрит, цистит, аднексит, простатит також можуть викликати значне підвищення температури. Біль частіше буде локалізуватися в правій нижній частині живота.

В цілому різка поява болю в животі і підвищення температури найчастіше говорить про серйозну патологію, лікування якої не можна відкладати. Самолікування також може тільки погіршити стан хворого, бо різні захворювання вимагають різного підходу до їх лікування. Нерідко швидка поява даних симптомів говорить про патології, при яких необхідно термінове хірургічне втручання. Тому в подібних ситуаціях слід негайно викликати фахівця для постановки діагнозу і можливої госпіталізації хворого.

22.01.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(4 оцінки, в середньому: 5 з 5)