Чи передається алергія у спадок?

 

В даний час вважається, що особливості імунної системи, що призводять до розвитку алергічних реакцій, обумовлені генетично. Це означає, що у певних людей є особливі білки, рецептори або інші молекули (точніше – надлишок певних клітин або молекул), що відповідають за розвиток імунних реакцій. Як і всі речовини в організмі, ці молекули є продуктом реалізації генетичної інформації з хромосом. Таким чином, певна схильність до алергії дійсно може передаватися у спадок.

Численні дослідження, проведені по всьому світу, показують на практиці важливість спадкових факторів. У батьків з алергією на що-небудь дуже високий шанс появи дитини зі схожими особливостями імунної системи. Правда, потрібно відзначити, що далеко не завжди спостерігається відповідність алергенів. Іншими словами, і батьки, і діти будуть страждати на алергію, але у одного з батьків вона може бути, наприклад, на пилок, а у дитини – алергія на білок коров’ячого молока. Спадкова передача гіперчутливості до якогось одного речовини в декількох поколіннях зустрічається досить рідко. Це пояснюється тим, що крім генетичної схильності значну роль відіграють й інші фактори.

До появи алергії можуть привертати такі чинники:

  • штучне (не грудне) вигодовування в дитячому віці;
  • ранній контакт в дитинстві з сильними алергенами;
  • частий контакт з сильними хімічними подразниками (сильні миючі засоби, токсини на виробництві та ін.);
  • життя в розвинених країнах (статистично показано, що уродженці країн «третього світу» значно рідше страждають від алергії і аутоімунних захворювань);
  • наявність ендокринних захворювань.

Під дією цих зовнішніх факторів алергія може з’явитися навіть у людей, які не мають спадкової схильності, наприклад, алергія при вагітності. У людей же з вродженими дефектами імунної системи вони приведуть до більш сильних і частих проявів хвороби.

Незважаючи на те, що на появу алергії впливають спадкові чинники, передбачити її заздалегідь практично неможливо. Нерідко у батьків з алергією народжуються діти без даного захворювання. В даний час не існує спеціальних генетичних тестів, здатних визначити, чи передалася хвороба у спадок. Однак існують рекомендації, які веліли, як вчинити в разі алергії у дитини.

Якщо у дитини з’являються ознаки алергії на що-небудь, і його батьки також страждають від цього захворювання, до ситуації слід підійти з усією серйозністю. Справа в тому, що у дитини може бути гіперчутливість до цілого ряду різних речовин. Крім того, існує ризик надзвичайно сильної відповіді імунної системи – анафілактичного шоку, що створює загрозу для життя. Тому при перших підозрах на алергію слід звернутися до лікаря-алерголога. Він може провести спеціальні тести з найбільш поширеними алергенами. Це дозволить своєчасно виявити гіперчутливість дитини до певних речовин і уникнути контакту з ними в майбутньому та визначити скільки триває алергія.

 

25.04.2017
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(1 оцінка, в середньому: 5 з 5)