Чи можна завагітніти при ендометріозі?

 

Завагітніти при ендометріозі можливо далеко не завжди, що пов’язано з особливостями перебігу захворювання і розвитком ускладнень. Більше половини жінок, які страждають на цю недугу, стикаються з цією проблемою.

Для настання вагітності має відбутися зачаття (тобто злиття жіночої і чоловічої статевих клітин). Жіноча статева клітина (яйцеклітина) дозріває в яєчниках, після чого виділяється в маткові труби, де знаходиться протягом декількох днів. Щоб її запліднити, сперматозоїд (чоловіча статева клітина) повинен пройти через шийку матки, порожнину матки і потрапити в маткову трубу. Після злиття яйцеклітини і сперматозоїда утворюється нова клітина – зигота, яка надходить в порожнину матки і прикріплюється до ендометрію (слизової оболонки матки). Таким чином починається розвиток плоду в жіночому організмі.

Ендометріоз характеризується появою клітин ендометрія (слизової оболонки матки) в різних органах і тканинах, де в нормі він не зустрічається. Уражатися може практично будь-яка тканина або будь-який орган (матка і яєчники, органи малого тазу, грудної та черевної порожнини і так далі). Тканина ендометрію здавлює уражений орган, пошкоджуючи його. Крім того, клітини ендометрія поза слизової оболонки матки сприймаються як «чужі», в результаті чого в уражених органах розвивається запальний процес, що характеризується розширенням кровоносних судин і набряком тканин.

Якщо ендометріозом вражені органи малого тазу (матка і маткові труби, яєчники), ускладнення можуть порушити процес зачаття на різних рівнях, що призведе до безпліддя.

Причиною безпліддя при ендометріозі може бути:

  • порушення прохідності маткових труб;
  • утворення спайок;
  • зміна ендометрія;
  • ендометріоїдні кісти яєчників.

Порушення прохідності маткових труб
Під час першої фази менструального циклу (в перші 14 днів після чергової менструації) відбувається посилене розростання тканини ендометрія під дією жіночих статевих гормонів (естрогенів). Подібні зміни зачіпають не тільки слизову оболонку матки, але і клітини ендометрію в осередках ендометріозу. Якщо при цьому вражені маткові труби, то може статися повне перекриття їх просвіту, в результаті чого сперматозоїди не зможуть досягти яйцеклітини і зачаття стане неможливим.

Утворення спайок
Іншою причиною безпліддя може бути утворення спайок в малому тазу. У відповідь на появу клітин ендометрія в різних тканинах розвивається запальний процес. У вогнище запалення мігрують особливі клітини – фібробласти, які беруть участь в утворенні фібрину (білка плазми крові) і колагенових волокон. З цих двох компонентів утворюються спайки – сполучнотканинні тяжі, які можуть здавлювати маткові труби ззовні, порушуючи їх прохідність.

Зміна ендометрія
Якщо ендометріозом уражається м’язовий шар матки, маткові труби або шийка матки, то запальні зміни перешкоджають нормальному прикріпленню зиготи.

Ендометріоїдні кісти яєчників
Кіста являє собою замкнуту порожнину, заповнену рідиною (зазвичай кровянистого характеру). Під час менструації відбувається відторгнення нормальної тканини ендометрія в порожнині матки, в результаті чого з пошкоджених судин виливається невелика кількість крові. У вогнищах ендометріозу спостерігаються такі ж явища, проте кров може залишатися в самому ураженому органі, в результаті чого формується кіста.

У міру прогресування захворювання кіста може збільшуватися, можуть з’являтися нові кісти, що значно зменшує кількість функціональної тканини яєчників. Крім того, стає неможливим процес нормального дозрівання яйцеклітини і виходу її в маткові труби, в результаті чого розвивається безплідність.

01.09.2016
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(0 оцінок, в середньому: 0 з 5)