Болі в області ребер

 

Больові відчуття в ребрах можуть виникати з різних причин. Найбільш частою причиною таких болів є компресія або здавлювання міжреберних нервів. Отримана травма грудної клітини або грудного сегмента хребетного стовпа також досить часто супроводжуються больовим синдромом. Виражена біль в області ребер в деяких випадках може свідчити про злоякісне новоутворення (ракова пухлина).

Найбільш часті причини болю в області ребер наступні:

 • міжреберна невралгія;
 • герпес зостер;
 • перелом ребра.

Міжреберна невралгія

Міжреберна невралгія характеризується роздратуванням або здавленням міжреберних нервів. Біль найчастіше локалізується по ходу уражених нервів, але в деяких випадках може відображатися в поперек, в область лопаток або в грудину. Нерідко цю біль описують як гострий, пекучий і пронизливий. Напади больового синдрому, які супроводжують міжреберну невралгію, найбільш інтенсивні на вдиху. Інтенсивність больових відчуттів зростає при різких рухах, кашлі, чханні.

Варто відзначити, що крім болю в області ребер іноді можуть виникати спазми міжреберних м’язів. Шкірний покрив в міжребер’ї, як правило, набуває блідого або червоного відтіноку. У місці ураження самого нерва виявляють втрату чутливості і оніміння.

Міжреберні невралгії викликають такі стани і захворювання:біль в ребрах

 • тривале перебування в незручній позі;
 • фізичне перенапруження;
 • психоемоційне перенапруження (стрес);
 • переохолодження;
 • невдалий різкий рух;
 • травма грудної клітини;
 • остеохондроз грудного сегмента хребетного стовпа;
 • хвороба Бехтерева (неінфекційне запалення хребта);
 • плеврит (запалення листків плеври);
 • спінальна пухлина;

Герпес зостер

Оперізуючий лишай, викликаний герпесом зостер (Herpes zoster), проявляє себе одностороннім висипанням на шкірі і вираженим больовим синдромом в області ребер. Дане вірусне захворювання, як правило, виникає в зимовий або осінній період часу. Найчастіше хворіють люди похилого віку старше 60 – 65 років. У досить рідкісних випадках оперізувальний лишай може рецидивувати (виникати повторно).

Оперізуючий лишай викликаний вірусом герпесу, який також є збудником вітрянки (вітряна віспа). Після того як людина перехворіла вітрянкою, даний вірус концентрується в задніх рогах спинного мозку і переходить в латентний режим (ніяк себе не проявляє). Через десятки років герпес зостер здатний знову активізуватися, приводячи до виникнення оперізувального лишаю. Вихід з латентного стану можливий завдяки зниженню опірності імунної системи.

Наступні причини здатні спровокувати активізацію герпесу зостер:

 • стрес;
 • фізичне перенапруження;
 • ВІЛ інфекція;
 • прийом імунодепресантів (препарати, які пригнічують імунну систему);
 • доброякісні та злоякісні пухлини;
 • трансплантація органів.

Дана вірусна інфекція має тропізм (спорідненість) до нервової тканини і епітелію шкіри. Саме тому уражаються міжреберні нерви (нервові клітини, що входять до складу міжреберних нервів і їх відростки) і шкіра міжребер’я. Перед появою шкірної висипки нерідко виникає головний біль, м’язова слабкість, невелике підвищення температури тіла. Також на місці майбутніх висипань виникає біль, свербіж, печіння або поколювання. Через 24 – 72 години на шкірі декількох міжреберних просторів з’являються рожеві цятки, які протягом кількох годин трансформуються в невеликі бульбашки з прозорою рідиною. Температура тіла може підвищуватися до 38 – 38,5. У деяких випадках в патологічний процес може залучатися трійчастий нерв (головний нерв лиця і ротової порожнини). У цьому випадку дана патологія проявляється ураженням очей (пошкодження рогівки), вуха (зниження слуху аж до глухоти), а іноді паралічем мімічних м’язів обличчя. Варто зазначити, що для оперізуючого лишаю (оперізуючий герпес) характерно одностороннє ураження.

У пацієнтів з імунодефіцитом оперізуючий лишай здатний приводити до генералізованих висипань (по всій грудній клітці), а також викликати ураження спинного та головного мозку.


Перелом ребрабіль в ребрах при переломі

Перелом ребра є патологічним стан, при якому відбувається порушення цілісності кісткової або хрящової тканини ребер. Перелом ребер зустрічається найчастіше зі всіх пошкоджень грудної клітини. Як правило, перелом ребра виникає внаслідок падіння на виступаючі об’єкти, ударів або в результаті сильного здавлювання грудної клітини. Набагато рідше переломи ребер виникають внаслідок деяких інфекційних хвороб, остеопорозі (зменшення щільності кісткової тканини, що призводить до зниження міцності) або на тлі пухлинного процесу, який локалізується в грудній клітці. Саме через остеопороз переломи ребер у літніх людей зустрічаються дещо частіше.

Перелом ребер, як правило, супроводжується сильним болем, який посилюється під час виконання рухів, кашлю, розмови або при глибокому диханні. Шкіра грудної клітини стає блідою, виникає набряк м’яких тканин, іноді виявляють гематому (скупчення крові під шкірою). Якщо при переломі ребра була порушена цілісність шкіри, то при тому, можна виявити крепитацію повітря. Даний симптом нагадує поскрипування. Також виявляється деформація грудної клітки у вигляді сходинки.

Необхідно зауважити, що перелом лише одного ребра в більшості випадків не супроводжується якими-небудь ускладненнями (гемоторакс, пошкодження органів грудної порожнини, пневмоторакс та ін.).

10.06.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(0 оцінок, в середньому: 0 з 5)