Біль в потилиці

 

Потилицею називається задня частина голови, яка розташовується над шиєю. Бічними межами потилиці можна вважати соскоподібні відростки за вухами, а чіткої верхньої межі немає. Потилиця зазвичай видається назад у вигляді бугра. Її розміри можуть бути різними. Наприклад, у хворих з синдромом Дауна та рядом інших вроджених патологій потилиця не так сильно видається назад, і визначити місце її переходу в шию важче.


[tip]

Зміст:

[/tip]


 

 

Причини болю в потилиці

Біль в потилиці представляє собою відокремлений симптом, який може виникати внаслідок безлічі різних причин. У переважній більшості випадків цей розлад виникає через захворювання структур, що знаходяться в безпосередній анатомічній близькості до області потилиці, проте нерідко болі виникають і через патології, які охоплюють набагато більше органів і систем.

Необхідно розуміти, що для кожної хвороби, яка здатна викликати біль в потилиці, характерний і ряд інших проявів, які іноді можуть залишатися непоміченими або недооціненими (особливо на тлі досить інтенсивних болів). Тому при виникненні тривожних симптомів слід звернутися до лікаря, який на підставі лабораторних аналізів і даних, отриманих в ході бесіди, зможе зіставити факти і коректно визначити діагноз.

Багато захворювань, що викликають больовий синдром в області потилиці, являють собою патології, які при належному лікуванні досить легко усуваються. Однак деякі захворювання можуть становити певну загрозу здоров’ю і навіть життю хворого. Пов’язано це в першу чергу з досить великою кількістю життєво важливих мозкових, нервових і судинних структур, розташованих в області потилиці і верхній частині шиї.

Як було сказано вище, біль в потилиці може виникати при великій кількості патологій. Для кращого розуміння даного феномена можливі причини слід розділити на кілька груп залежно від уражених структур або основного механізму виникнення хвороби.

Виділяють наступні причини болю в потилиці:

Захворювання анатомічних структур області потилиці. При ураженні м’язів, кісток, сухожиль, верхній Причини болю в потилицічастині хребта і інших структур можуть виникати болі різної інтенсивності і тривалості.
Нейрогенні болі. Ураження нервів і нервових закінчень, розташованих в даній області, може спровокувати досить виражену клінічну картину. Лікування даного типу болів представляє певні труднощі.
Судинні болі. Патологічні зміни в судинах головного мозку, які можуть бути як постійними, так і періодичними (в залежності від ряду інших факторів), можуть викликати головні болі різної локалізації.
Травми. Травми потиличної області є досить очевидними і частими причинами виникнення болю.
Захворювання шкірних покривів. Інфекційні та травматичні ураження шкірних покривів можуть викликати досить сильний біль, який в залежності від природи патології може поєднуватися з безліччю інших симптомів.
Захворювання кісток черепа. Пухлини, інфекції і дегенеративні патології кісткової тканини здатні провокувати безліч неприємних симптомів.
Інфекційно-запальні захворювання. При багатьох інфекційно-запальних захворюваннях може виникнути ураження м’язів і шкіри області потилиці, що загрожує досить вираженими болями. Однак при ряді інфекцій може виникнути ураження мозкових оболонок (менінгіт), що буде супроводжуватися безліччю важких симптомів, серед яких можна виділити вкрай сильні болі в ділянці потилиці, які блокують рухи шиї.
Захворювання внутрішніх органів. При деяких патологіях внутрішніх органів може бути порушено постачання області потилиці кров’ю, киснем, поживними речовинами, а також може бути порушено крихку внутрішню рівновагу організму, що може спровокувати біль.
Психогенні болі в ділянці потилиці. Нерідко на тлі психоемоційного стресу больовий синдром може мати виключно психогенну природу, тобто не мати під собою ніякої органічної патології. При цьому в міру дозволу внутрішнього психічного конфлікту даний симптом відступає.
Зовнішні причини. До зовнішніх причин болю в потилиці можна віднести отруєння різними токсичними речовинами, переохолодження, надмірне фізичне навантаження та інші фактори, що впливають на організм ззовні.

Дана класифікація є умовною і покликана дещо полегшити сприйняття такої обширної теми як біль в потилиці. Необхідно розуміти, що в багатьох випадках цей симптом може бути спровокований патологією, яка задіює відразу кілька механізмів.


 

 

Як позбутися мігрені

При появі перших ознак наближення нападу мігрені необхідно перервати дію збуджуючих факторів. Цими дратівливими стимулами можуть бути гучні звуки, яскраве світло, діяльність, яка супроводжується надмірним фізичним або розумовим навантаженням. По можливості потрібно припинити роботу і створити умови, при яких можна буде залишатися в тиші кілька годин, і прийняти вчасно ліки. Дуже часто цих заходів достатньо, щоб вже через 2 години успішно впоратися з нападом і повернутися до своєї звичайної діяльності.

В даний час рекомендується використовувати стратифікований підхід в лікуванні мігрені. В основі цього методу лежить оцінка ступеня впливу мігрені на повсякденну активність і оцінювання ступеня тяжкості захворювання. Всі хворі поділяються на 4 групи, від I групи зі слабким по інтенсивності головним болем до IV групи з вираженою дезадаптацією в повсякденному житті і інтенсивним головним болем. Для кожної групи використовуються свої лікарські засоби.

Для хворих з легкою по вираженості мігренню зазвичай ефективні нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП) і парацетамол. Вони дають досить швидке і стійке усунення болю за умови, що усунені дратівливі зовнішні фактори, про які говорилося вище.

Найбільш часто в лікуванні легких форм мігрені застосовують такі препарати:

 • парацетамол таблетки по 500 мг (Панадол, Еффералган, Далерон);Як позбутися мігрені
 • ібупрофен таблетки 400 мг (Нурофен, Мить 400, Адвіл);
 • диклофенак таблетки, свічки по 50 мг, 100 мг (Вольтарен, Наклофен);
 • кеторолак таблетки по 10 мг (Кетанов, Кетолак);
 • напроксен таблетки 250 мг і по 550 мг (Налгезін, Напроксен).

При лікуванні нападів мігрені з помірною інтенсивністю також можуть бути використані препарати з групи нестероїдних протизапальних засобів. При відсутності ефекту вдаються до комбінованих препаратів, які містять НПЗП і кофеїн або кодеїн.

З них комбінованих засобів для лікування мігрені найбільш поширені такі препарати:

 • пенталгин;
 • солпадеін;
 • каффетін;
 • седалгин;
 • спазмовералгін.

У ситуаціях, коли мігрень супроводжується болями високої інтенсивності, використовуються препарати тріптанового ряду, а в деяких випадках і опіоїдні анальгетики.

З опіоїдних анальгетиків при лікуванні важких нападів мігрені використовуються такі препарати:

трамадол в таблетках по 50 або 100 мг, ін’єкційні форми 50 або 100 мг для внутрішньом’язового введення;
комбіновані препарати – трамадол з парацетамолом (Залдіар, Рамлепса), які дають відмінні результати для швидкого поліпшення стану хворого.

Тріптани – ця група лікарських засобів, яка вважається «золотим стандартом» у лікуванні мігренозних нападів. Препарати застосовуються для купірування нападу, для його профілактики, а також перешкоджають хронізації мігренозних болів.

З препаратів тріптанового ряду найбільш ефективні такі засоби:

 • суматриптан (Імігран, Трімігрен, Сумамігрен) – використовується у вигляді таблеток, свічок і спрею для носа;
 • елетриптан (Релпакс) таблетки 40 мг;
 • золмитриптан (Зоміг) таблетки 2,5 мг.

Розроблено такі правила для прийому цих препаратів. При наближенні нападу рекомендується випити 1 таблетку (мінімальна доза). Якщо біль пройшла повністю протягом 2 годин, можна повертатися до своєї повсякденної діяльності. Якщо біль зменшився через 2 години, але не зник повністю, рекомендується випити ще одну таблетку. При наступному нападі можна застосовувати відразу подвійну дозу медикаменту. У випадках, коли прийом препарату мігренозний напад не знімає, медикамент визнають неефективним і переходять на інші препарати з ряду триптанов або вибирають іншу фірму виробника. Є й протипоказання до використання триптанов. Вони не використовуються у дітей і пацієнтів, чий вік більше 65 років. Також протипоказаннями є високий артеріальний тиск, стенокардія, атеросклероз нижніх кінцівок, годування грудьми, вагітність.

Якщо сильний напад мігрені супроводжують блювота або нудота, рекомендується застосовувати такі засоби:

 • домперидон (Дамеліум, Мотиліум) таблетки 10 мг приймаються по 3 рази на добу;
 • метоклопрамід (Церукал) таблетки по 10 мг 3 рази на добу.

 

 

Болить потилиця і очі

У медичній практиці досить часто зустрічаються пацієнти, у яких є поєднання болю в потилиці і в очах (рідше тільки в одному оці). Механізм виникнення цих болів зазвичай зачіпає якусь систему (кровоносну або нервову). З анатомічної точки зору зв’язок між оком і потилицею наступний. Порожнина черепа сполучається з порожниною очниці через ряд отворів. За законом сполучених посудин збільшення тиску в одній порожнині зросте і тиск в інший. Відповідно, причинами таких болів зазвичай є захворювання, що впливають на внутрішньочерепний тиск.

Можливими причинами болів в потилиці і в очах є такі патології:

Гіпертонічний криз. Під час гіпертонічного кризу різко підвищується артеріальний тиск. Серед інших симптомів часто скаржаться на біль в голові і очах.
Мігрень. Пі мігрені біль виникає через порушення судинного тонусу мозку. Біль може локалізуватися в Болить потилиця і очірізних місцях (іноді і в області очей), тому поєднання потилиця-очі (або тільки одне око) також можливі.
Травма голови. Після травми голови, навіть якщо немає перелому або тріщини кісток черепа, може статися розрив дрібної судини. Тоді в порожнині черепа утворюється і поступово збільшується гематома – порожнина, заповнена кров’ю. Поступово кровотеча зупиняється, але гематома розсмоктується повільно. Весь цей час внутрішньочерепний тиск залишається підвищеним, викликаючи біль.
Новоутворення в порожнині черепа. При пухлинах черепа також збільшується внутрішньочерепний тиск. Чим більше пухлина в цих випадках, тим зазвичай сильніше біль.
Аневризми. Аневризма цє патологічне розширення судини, в якій застоюється кров. Зростаюча аневризма судини мозку, збільшуючись, тисне на нервову тканину. Зростає внутрішньочерепний тиск, який може передаватися і в очниці.

Також подібні болі можуть виникати при деяких інфекційних процесах. Наприклад, при попаданні збудників хвороби в кров, подразнюються мозкові оболонки, що може викликати комбінований біль в потилиці і в очах. Власне запалення оболонок мозку (наприклад, при менінгококовому менінгіті) також часто дає такі симптоми.


 

Болить потилиця і шия

Потилиця і шия є близько розташованими анатомічними областями, які мають багато спільних структур з анатомічної точки зору. Наприклад, обидві ці області забезпечуються кров’ю з басейну одних артерій (м’які тканини потилиці, що покривають череп), іннервуються корінцями спинномозкових нервів шийного відділу. Також під шкірою розташовуються м’язи, які беруть початок в області лопаток і шиї і кріпляться на потилиці. Таким чином, болі в цих областях зазвичай пов’язані із захворюваннями вищеперелічених анатомічних структур, загальних і для потилиці, і для шиї.

Подібне поєднання болю може бути викликано наступними патологіями:

 • фурункул або карбункул – запалення в м’яких тканинах зі скупченням гною викликає хворобливість у всій анатомічній області;
 • травми – при ударах, подряпинах або саднах (особливо якщо в шкірні ушкодження потрапила інфекція) болі можуть бути протягом усього періоду загоєння;
 • остеохондроз шийного відділу – відкладення солей між хребцями призводить до ущемлення Болить потилиця і шияспинномозкових нервів;
 • зміщення хребців шийного відділу або грижа міжхребцевих дисків – також викликає обмеження корінців;
 • епідеміологічна міалгія – болі в м’язах шиї після деяких перенесених інфекційних захворювань;
  міозит або фіброзит – запалення і поступова смерть м’язових клітин.

Також болі в шиї можуть бути викликані надмірним напруженням її м’язів. Даний симптом зустрічається при менінгіті (типовий для менінгококового менінгіту, але може бути і при інших бактеріальних менінгітах). Напруга м’язів шиї пов’язана з тим, що рухи головою викликають різке посилення болю.

В цілому можна зробити висновок, що поєднання болю в області шиї і потилиці майже завжди є наслідком локальних, а не системних патологічних процесів.


 

 

Болить потилиця і підвищена температура

Підвищення температури при болях в потилиці є вельми важливим симптомом в процесі діагностики. Справа в тому, що лихоманка найчастіше супроводжує інфекційні захворювання. Механізм її розвитку досить простий. У кров потрапляють чужорідні частинки, які запускають біохімічну реакцію. В результаті цієї реакції утворюються пірогени – речовини, здатні впливати на центр терморегуляції в мозку. В результаті піднімається температура тіла.

Найбільш часто причиною болів в потилиці і лихоманки стають такі захворювання:

 • грип;
 • бактеріальна пневмонія;
 • менінгококова інфекція;
 • ангіна;
 • кишкові інфекції (сальмонельоз, шигельоз);
 • кір;
 • інші бактеріальні або вірусні захворювання.

У цих випадках біль в потилиці зазвичай з’являється після підвищення температури. Специфічного пошкодження будь-яких анатомічних структур в області потилиці немає (крім випадків, коли інфекція призводить до менінгіту або болів в м’язах шиї). Нерідко після зниження температури слабшає і головний біль.

Однак існують і інші причини лихоманки і болю в потилиці. Однією з них є черепно-мозкова травма. Сильний удар може привести до забою мозку, струсу , тріщині або перелому потиличної кістки, тому біль – цілком очевидний симптом. Температура ж може піднятися в межах 37 – 38 градусів через прямий вплив на центр терморегуляції. Наприклад, при набряку або крововиливу в мозок нейрони (нервові клітини) цього центру можуть здавлюватися, що і призведе до підвищення температури. Така лихоманка зустрічається в медичній практиці досить рідко, але представляє серйозну проблему. Справа в тому, що в цих випадках більшість жарознижуючих засобів безсилі.

Іншою можливою причиною болів в потилиці і високої температури є локальні запальні процеси. Наприклад, фурункул в області потилиці або бешихове запалення викликають як локальний біль, так і підвищення температури.

У будь-якому випадку рекомендується збити температуру жарознижувальними засобами (парацетамол, німесіл, аспірин та ін.), якщо вона досягає 38,5 градусів. Також потрібно звернутися до лікаря для уточнення діагнозу. Найчастіше причина буде в інфекційному захворюванні.


 

Болить потилиця і відчуття тиску в голові

Почуття тиску в голові є суб’єктивним симптомом, і не всі пацієнти розуміють під ним одне і теж відчуття. Найчастіше даний симптом розвивається через підвищення внутрішньочерепного тиску або тиску в судинах. Патології, що викликають ці процеси, нерідко супроводжуються і болями в потиличній області.

Можливими причинами тиску в голові і болю в потилиці є:

Гіпертонічний криз. При гіпертонічному кризі тиск в артеріях стає більш 140/90 мм ртутного стовпа і більше. Це веде до гіперпродукції спинномозкової рідини, частково впливає на внутрішньочерепний тиск. Болі в потилиці і відчуття тиску в голові – лише деякі з можливих симптомів цього захворювання.Болить потилиця і відчуття тиску в голові
Внутрішньочерепний крововилив. Після отриманої травми голови або розриву аневризми артерії в черепі може утворитися гематома. Це патологічна порожнина, яка заповнюється кров’ю. Обсяг цього утворення зростає, а порожнина черепа має обмежені розміри. В результаті цього сильно підвищується внутрішньочерепний тиск.
Струс мозку. При струсі мозку має місце скупчення рідини в міжклітинному просторі, зміни судинного тонусу. До розсмоктування рідини тиск може залишатися підвищеним.
Запалення оболонок мозку. Запальний процес на рівні оболонок мозку часто викликає гіперпродукцію спинномозкової рідини. Крім того, має місце подразнення чутливих нервових закінчень.
Аневризма. Як і в разі гематоми, має місце утворення порожнини з кров’ю. Однак в даному випадку це випинання стінки судини або її розширення. Це відбувається через слабкість судинної стінки або різке підвищення артеріального тиску. Механізм розвитку болю такий же, як і при аневризмі.

У подібного поєднання симптомів можуть бути й інші причини. Для уточнення діагнозу необхідно звернутися до фахівця, який розбереться в ситуації і призначить ефективне лікування.


 

Болить потилиця і скроні

Потилична і скроневі області межують одна з одною, тому деякі патологічні процеси можуть зачіпати обидві ці зони. Якщо хворобливі відчуття односторонні, то, швидше за все, мова йде про поверхневий запальний процес. Якщо ж болять обидві скроні і потилиця, причина в захворюваннях анатомічних структур всередині черепа.

Біль в потилиці і скронях може бути викликана наступними патологіями:

Запалення м’яких тканин. Подряпини або садна в області потилиці можуть відкрити ворота інфекції. Тоді в товщі м’яких тканин розвивається запальний процес, який і є причиною болю. Біль локалізується при цьому тільки з одного боку.
Невралгія. Задні гілки лицьового нерва і малий потиличний нерв проходять біля кордону потиличної і скроневої області. Запалення цих нервів також може бути джерелом болю. У цьому випадку біль також буде одностороннім, так як двостороннє запалення цих нервів – дуже рідкісний збіг.
Менінгіт. При бактеріальному або вірусному менінгіті йде подразнення нервових закінчень в оболонках мозку. Біль може бути дуже сильним і захоплювати практично будь-які частини голови.
Мігрень. При мігрені біль з’являється через порушення тонусу судин. Також може локалізуватися в будь-якій області. Боліти може і потилиця, і одна або обидві скроні.
Хвороби м’язів. При деяких захворюваннях запальний або дегенеративний процес розвивається в тканині окремих м’язів. При міозиті або фіброзиті м’язів на поверхні черепа болі будуть, як правило, односторонні, а ось при епідемічній потиличній міалгії можуть захоплювати обидві скроні.
Хвороби кісток. Дегенеративні захворювання кісток черепа можуть викликати сильні болі, якщо зачіпається окістя. Як правило, патологічні процеси в кістках носять локальний характер, тому боліти може тільки одна сторона потилиці і одна скроня.

В цілому можна відзначити, що ізольований біль (тільки в потилиці) зустрічається досить рідко. У переважній більшості випадків у пацієнтів є й інші симптоми або скарги. Тільки оцінка всіх цих симптомів у комплексі дозволяє запідозрити правильний діагноз.

06.08.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(0 оцінок, в середньому: 0 з 5)