Алергія при вагітності

 

Алергічні реакції у вагітних жінок зустрічаються досить часто. В принципі, алергія рідко проявляється в перший раз після зачаття. Зазвичай жінки вже знають про свою проблему і повідомляють про це лікаря. За умови своєчасного втручання діагностика і лікування алергічних реакцій в період вагітності повністю безпечні і для матері, і для плоду. Більш того, якщо у матері є алергія на будь-які препарати, які застосовуються для усунення серйозних проблем, лікування цілком може бути продовжено. Просто в курс додадуть ліки, що усувають прояви такої алергії. В кожному окремому випадку лікарі визначають окремо, яким чином вести пацієнтку. Єдиних стандартів не існує через велике розмаїття форм алергії і різного стану пацієнток.

 

 
У вагітних жінок алергія може набувати таких форм:

 • Бронхіальна астма. Дане захворювання може мати алергічну природу. Воно, як правило, зустрічається при вдиханні алергену, але може бути і наслідком шкірного або харчового контакту. Причиною хвороби і основною проблемою є спазм гладких м’язів в стінках бронхіол (дрібні повітроносні шляхи в легенях). Через це виникають труднощі дихання, які у важких випадках можуть закінчитися смертю пацієнтки. У разі вагітності тривала затримка дихання також небезпечна для плоду.
 • Кропив’янка. Являє шкірну алергічну реакцію. Найчастіше вона проявляється у вагітних в останньому триместрі. На животі, рідше на кінцівках з’являються сверблячі висипання, які завдають безліч незручностей. Дана форма алергії зазвичай легко знімається антигістамінними препаратами і не становить серйозної загрози для матері або плода.
 • Ангіоневротичний набряк (набряк Квінке). Виникає в основному у жінок зі спадковою схильністю до даного захворювання. Набряк може локалізуватися практично в будь-якій частині тіла, де є багато підшкірної клітковини. Найбільш небезпечний набряк в області верхніх дихальних шляхів, так як він може привести до зупинки дихання і пошкодження плоду. В цілому дана форма алергії у вагітних зустрічається досить рідко.
 • Риніт. Алергічний риніт є вельми поширеною проблемою у вагітних. Особливо часто ця форма зустрічається в II – III триместрі. Риніт викликаний попаданням алергену на слизову оболонку носа. Внаслідок цього відбувається її набряк, починається вихід рідини з розширених капілярів, з’являються виділення з носа. Паралельно виникають труднощі з диханням.

 
Таким чином, деякі форми алергії у вагітних можуть бути небезпечні для плода. Саме тому рекомендується при перших проявах хвороби звернутися до лікаря за медичною допомогою. Якщо вагітна знає про наявність у неї алергії, то можливо профілактичне призначення певних препаратів, щоб не допустити загострення хвороби. Зрозуміло, необхідно всіляко уникати контакту з відомими алергенами. Якщо ж контакт все-таки відбувся, основна увага приділяється адекватному і швидкому медикаментозному лікуванню.

 

 
Варіанти медикаментозного лікування загострень при різних формах алергії у вагітних:

 • Бронхіальна астма. Інгаляційні форми беклометазону, адреналіну, тербуталина, теофіліну. При тяжкому перебігу хвороби – преднізон (спочатку щодня, а після зняття основних симптомів – через день), метилпреднізолон подовженої (пролонгованої) дії.
 • Риніт. Дифенгидрамін (димедрол), хлорфенірамін, беклометазон інтраназально (беконазе і його аналоги).
 • Бактеріальні ускладнення риніту, синуситу, бронхіту (в тому числі гнійні форми). Антибіотики для лікування бактеріальних ускладнень – ампіцилін, амоксицилін, еритроміцин, цефаклор. В ідеалі робиться антибіотикограма для вибору найбільш ефективного препарату і найбільш ефективного курсу. Однак антибіотики починають давати ще до отримання її результатів (потім при необхідності препарат змінюють). Локально показаний беклометазон (беконазе) для усунення алергічної реакції.
 • Ангіоневротичний набряк. Підшкірно адреналін (терміново), відновлення прохідності дихальних шляхів, якщо спостерігається набряк слизової оболонки горла.
 • Кропив’янка. Дифенгидрамін, хлорфенірамін, трипеленамін. У більш важких випадках – ефедрин та тербуталін. При тривалому перебігу можливе призначення преднізону.

 
Дуже важливим моментом при веденні вагітних з алергією є безпосередньо пологи. Справа в тому, що для успішного проведення даної процедури (або кесаревого розтину, якщо він запланований в конкретному випадку) знадобиться введення великої кількості препаратів (в тому числі анестезія за потребою). Тому важливо повідомити анестезіолога про попередній прийом препаратів проти алергії. Це дозволить оптимально підібрати препарати і дози, усунувши загрозу побічних реакцій і ускладнень.

Найбільш важка з варіантів алергічних реакцій – анафілаксія. Вона проявляється серйозними порушеннями кровообігу. Через швидке розширення капілярів знижується артеріальний тиск. Одночасно з цим можуть відбутися порушення дихання. При цьому створюється серйозна загроза для плода, так як він не отримує достатньої кількості крові і, відповідно, кисню. За статистикою найчастіше анафілаксія у вагітних викликана введенням будь-якого фармакологічного препарату. Це цілком закономірно, так як на різних етапах ведення вагітності жінка отримує значну кількість різних медикаментів.

Анафілаксія у вагітних найчастіше викликана наступними медикаментами:

 • пеніцилін;
 • окситоцин;
 • фентаніл;
 • декстран;
 • цефотетан;
 • фитоменадион.

Лікування анафілактичного шоку у вагітних практично не відрізняється від такого в інших пацієнтів. Для відновлення кровотоку і швидкого усунення загрози необхідно ввести адреналін. Він звузить капіляри, розширить бронхіоли і підніме тиск. Якщо анафілаксія трапилася в третьому триместрі, слід враховувати можливість кесаревого розтину. Це дозволить уникнути небезпеки для плода.

28.11.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(2 оцінки, в середньому: 5 з 5)