Психопатії та їх прояви

 

Психопатії – вроджені чи набуті в ранньому дитинстві особливості особистісного складу, які проявляються в загальній дисгармонічності і нестійкості психічних процесів, що ведуть до поступової соціальної дезадаптації.

На відміну від всіляких акцентуацій характеру, які мають характер між нормою і патологією, психопатії є наслідком болісно зміненої особистості.

Психопатичні особистості часто володіють високим інтелектом. Видозмінена вища нервова діяльність проявляється неузгодженістю процесів гальмування і збудження, зміною чільної сигнальної системи. Взаємозв’язок цих процесів обумовлює той чи інший вид психопатії.

Психопатія зазвичай маніфестує в той момент, коли вроджені дефекти реагування зустрічаються з несприятливими умовами і обставинами навколишнього світу. Настає декомпенсація гармонійної особистості, починає проявлятися дисгармонія. На тлі високого інтелекту емоційно-вольова сфера набуває патологічних рис.

Незважаючи на соціальну дезадаптацію, особистісний дефект психопата є оборотним. Для цього потрібні сприятливі умови життя і сімейний мікроклімат.

 

Причини психопатій

Існує досить багато факторів, що провокують прояв цього особистісного розладу. Але можна виділити дві головні причини, які надають найбільш сильний вплив на виникнення захворювання:

 • вроджені особливості;
 • взаємодія індивідуума і навколишнього соціуму.


Вченими прийнято виділяти кілька груп психопатій по переважаючим факторам:

 • ядерні психопатії;
 • органічні психопатії;
 • крайові типи психопатій.

Ядерну психопатію ще називають конституціональною. Вона зачіпає «ядро» особистості і є спадковим дефектом.

Органічний тип психопатій є наслідком перенесеного органічного ураження головного мозку, до якого можуть призвести патологічні пологи, черепно-мозкові травми, нейроінфекції та інші. У сукупності із зовнішніми несприятливими умовами вона змушує людину приймати асоціальні форми поведінки.

У розвитку крайової психопатії біологічні фактори практично не грають ролі. Формування крайової психопатії є наслідком впливу середовищних і психогенних факторів.

 

Симптоми психопатій

Всі психопатії мають загальні прояви:

 • дисгармонія особистості зачіпає всі сфери людини;
 • поведінкові порушення ведуть до дезадаптації в соціумі;
 • виникнення розладу в дитячому та підлітковому віці;
 • відсутність іншої психічної патології.

Для того щоб діагностувати захворювання, необхідна наявність трьох з перерахованих ознак.

 

Види психопатій

Існує кілька основних видів психопатій. Кожен вид може співіснувати з іншим або бути перехідним між ними.

 • Психастенічна психопатія проявляється підвищенням тривожності людини. З’являються невпевненість в собі, передчуття чогось поганого і неминучого. Людина стає боязкою і чутливою до оточуючих стресів. Такі люди схильні копатися в собі і відчувати нав’язливі ідеї. Вища нервова діяльність проявляє себе в роботі досить слабо.
 • Збудлива психопатія супроводжується підвищеним рівнем дратівливості. Людина відчуває постійне внутрішнє напруження, переживає яскраво виражені емоції, страждає від гнівливих спалахів і люті. Збудливі психопати схильні висувати завищені вимоги до оточуючих людей. На тлі неадекватного егоцентризму вони відчувають злість і ревнощі до близьких з будь-якого приводу. У соціумі психопати даної групи стають дісфорічнимі, гнівливими, грубими з співрозмовниками. Можуть дійти до такого рівня внутрішньої агресії, що починають проявляти її відкрито, затівають бійки. Іноді вони зовсім не можуть зупинитися і наносять оточуючим важкі травми, які несумісні з життям. Іноді збудлива психопатія веде не до збільшення агресії, а до неконтрольованості потягів. У такому випадку людина починає зловживати спиртним, страждає дромоманією, програє все в азартних іграх.
 • Істерична психопатія змушує людину ставати демонстративною. Психопат прагне до визнання, бути поміченим оточуючими за всяку ціну. Істероїди вважають себе вище інших, скрізь намагаються показати свою значимість. У поведінці присутня театральність. Такі люди люблять яскраво висловлювати свої емоції: можуть ридати на масових заходах, користуються розмашистими жестами, падають в істероїдну непритомність від страху або здивування. Кожне їх слово і дія експресивні, вони зроблять все, щоб перебувати в центрі загальної уваги.
 • Паранояльні психопати характеризуються схильністю до утворення надцінністі. Інтереси їх одноманітні, мислення вузьке. На тлі цього відбувається формування надцінних ідей. Такі люди страждають егоцентризмом, неймовірними ревнощами щодо близьких і підозрілістю. Зарозумілість змушує вести себе дуже конфліктно, в поведінці присутнє бажання покарати неіснуючих ворогів, домогтися справедливості. Ці люди дуже ревно ставляться до своєї системи переконань і нікому не дозволяють порушувати їх життєвий уклад.
 • Шізоїдна психопатія проявляється в чутливості і крайньої вразливості особистості. Зовні такі психопати відгороджені від навколишнього, славляться «диваками». Для них властиві аутистичні риси поведінки. Зовні вони практично не показують емоцій, але внутрішній світ психопатів наповнений переживаннями. Дуже виражена педантичність у всіх справах. До соціального оточення відносяться з побоюванням і навіть вороже. Шизоїдам дуже важко виявляти емпатію, вони практично не здатні розділити чужі емоції.

Крім того, слід врахувати, що у чоловіків психопатії виявляються частіше, ніж у жінок. Психологи говорять про те, що психопатія стає поширеним явищем серед маленьких пацієнтів.

02.03.2018
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(3 оцінки, в середньому: 5 з 5)