Лiкування неврозу

 

Як можна допомогти людині в стані неврозу?
Людині, що переживає невроз, необхідна допомога близьких людей. Підтримка необхідна хворому як в моменти загострення хвороби, так і в період ремісії.


[tip]

Зміст:

[/tip]


 

 

Перша допомога при нападі неврозу

Одним з найдієвіших методів допомоги хворому під час неврозу є словесна підтримка. Щоб полегшити страждання, при розмові з хворою людиною слід дотримуватися ряду правил.

Рекомендаціями, на які слід орієнтуватися при підтримці людини з неврозом, є:
Не слід робити спроби почати розмову першим. Необхідно бути поруч з хворою людиною і дати зрозуміти йому, що він не самотній. Бажання висловитися може виникнути у пацієнта з неврозом спонтанно, і важливо не пропустити цей момент. Не варто задавати шаблонних питань і вимовляти фрази типу «Ти хочеш про це поговорити?» Або «Довірся мені». Іноді допомога полягає в тому, щоб вимкнути світло, принести склянку води або виконати інші потреби хворого.
Якщо хворий дозволяє, слід погладити його по руках, спині. Це допоможе встановити більш близький контакт з людиною.
Якщо невротик (людина з невротичним розладом) почав говорити про свої переживання, необхідно висловити йому слова заохочення. Слід постаратися зробити так, щоб хворий більше говорив про свої внутрішні відчуття, почуття, які його турбують.

лiування невроза
Незалежно від того, що розповідає хворий, варто дати йому зрозуміти, що його переживання є нормальними. Спонукати невротика не соромлячись своїх сліз і щирих емоцій – основне завдання, яке повинні ставити перед собою його близькі.
Не слід уточнювати деталі і задавати навідні запитання. Але якщо людина з неврозом почала розповідати про те, що його турбує, варто уважно його слухати і показувати свою участь у розмові. Хорошим способом підтримки є особиста історія, в якій родич хворого може розповісти про пережиті ним аналогічни моменти. Слід уникати стандартних фраз, типу «я розумію як тобі зараз важко» або «зі мною відбувалося те ж саме». Всі страждання і переживання індивідуальні, і навіть найближчі люди не можуть бути в курсі того, що відчуває невротик. Оптимальним варіантом буде фраза: «тобі зараз нелегко, але я буду поруч і допоможу тобі це пережити».
Крім емоційної підтримки хворому неврозом можуть допомогти фізичні заходи, спрямовані на зняття фізичної напруги і відволікання уваги від фактора стресу.

 

Зняття м’язового напруження при неврозі

Під час стресу напружуються різні групи м’язів, що провокує неприємні відчуття і підсилює рівень тривоги. Перебуваючи поруч з хворим, близька людина може запропонувати йому допомогу у проведенні вправ, які будуть сприяти розслабленню.

До методів м’язового розслаблення відносяться:

 • нормалізація дихання;
 • масаж;
 • фізичні вправи для заспокоєння;
 • водні процедури.

Регулювання дихання
У стресових ситуаціях хворий мимоволі починає затримувати видих, що збільшує кількість кисню в крові. Результатом таких дій є посилення почуття тривоги і погіршення фізичного самопочуття. Щоб полегшити стан невротика, під час нападу слід допомогти йому нормалізувати дихальний процес.

Способами регуляції дихання є:

 • перехресне дихання;
 • дихання животом;
 • дихання в паперовий пакет.

Перехресне дихання
Етапами проведення процедури перехресного дихання є:
закрити пальцями праву ніздрю, лівою – зробити глибокий вдих;
закрити пальцями ліву ніздрю, а правою видихнути повітря;
повторити вправу 3 рази;
далі слід закрити ліву ніздрю, а правою втягнути повітря;
прикрити праву ніздрю, а лівою зробити видих;
повторити вправу 3 рази.

Дихання животом
Щоб провести цю вправу, людини з невротичним розладом потрібно попросити скласти руки таким чином, щоб одна рука була зверху, а інша – знизу живота. Далі хворому на рахунку 1,2,3 необхідно втягнути повітря й надути живіт. На рахунку 4,5 потрібно затримати дихання, а потім видихнути на рахунок 6,7,8,9,10. Видих повинен бути протяжним і більше розтягнутим, ніж вдих. Знаходиться поряд з невротиком людина повинна вимовляти вголос рахунок, контролюючи, щоб хворий здійснював вдихи черезневроз лiкування ніс, а видихав ротом.

Дихання в паперовий пакет
Дихання за допомогою пакету з паперу допоможе зменшити кількість кисню, який надходить у легені, і збільшити обсяг вуглекислого газу. Це дозволить пацієнту нормалізувати дихальний процес і прийти в норму. Щоб почати дихання, потрібно прикласти до обличчя пакет і щільно притиснути його руками, щоб всередину не надходило повітря. Після цього слід попросити хворого почати робити вдихи і видихи в пакет, до тих пір поки дихання не нормалізується. Альтернативою паперовому пакету можуть бути складені човником долоні, прикладені до рота і носа невротика.

 


Масаж, інгаляції, ванни при неврозі

Масування певних груп м’язів допомагає позбутися фізичного та емоційного напруження. Найбільш уразливими при стресі є м’язи шиї, плечей, голови. Саме в цих зонах зажатость в момент тривоги відчувається хворими найсильніше.

Перед початком масажу слід попросити хворого умити обличчя холодною водою і прийняти зручну позу на стільці або кріслі. Людина що допомагає невротику повинна починати масаж з плечей і шиї. Для цього можна використовувати несильні постукуючі і розминаючи рухи. Після того як напруга в плечах і шиї зійде, необхідно почати масажувати скронi легкими круговими рухами. Всі дії під час масажу слід координувати з відчуттями хворого. Якщо він відчуває дискомфорт, сеанс слід припинити. Після скроневої зони потрібно приступати до точок, які розташовані на внутрішніх куточках брів. Масажувати потрібно кінчиком вказівного або середнього пальця правої руки. Лівою рукою при цьому необхідно підтримувати голову хворого ззаду. При масажі слід враховувати, що тривалість натискання на одну точку не повинна перевищувати 45 секунд. Після очей слід приступити до волосистої частини голови. Масажувати потрібно круговими рухами, просуваючись від зони росту волосся до маківки, далі до шиї і назад.

 

М’язове розслаблення

Одним з ефективних методів позбутися скутості в м’язах при стресі є прогресивна м’язова релаксація. Даний спосіб включає в себе два етапи – напруга і подальше розслаблення різних груп м’язів. Допомога близької людини полягає в послідовному вказівці частин тіла, які потрібно напружувати і розслабляти. Також помічник може включити розслаблюючу музику, приглушити світло або виконати прохання хворого, яка допоможе йому краще сконцентруватися на виконанні вправ.

Частинами тіла, які необхідно послідовно напружувати і розслабляти, є:

 • права ступня (якщо пацієнт лівша, він повинен починати з лівої стопи);
 • ліва ступня;
 • права гомілка;
 • ліва гомілка;
 • праве стегно;
 • ліве стегно;
 • стегна, сідниці;
 • грудна клітина;
 • спина;
 • права рука, включаючи кисть;
 • ліва рука;
 • шия;
 • плечі;
 • м’язи обличчя.

Щоб почати сеанс, необхідно допомогти пацієнтові позбутися від взуття та одягу, який сковує його рухи. Положення тіла може бути як горизонтальним (лежачи на дивані або на підлозі), так і полувертикальне (сидячи в кріслі або на стільці). Вибір залежить від особистих переваг хворого. Далі слід напружити праву стопу. Потрібно попросити хворого стискати м’язи настільки сильно, наскільки він може. Через 5 секунд ступню слід розслабити і затриматися в цьому стані на кілька секунд. Такі дії варто провести з усіма частинами тіла, враховуючи при цьому стан людини з невротичним розладом.

 

Водні процедури

Вода надає розслабляючу дію на нервову систему. Збільшити ефективність водних процедур можна за допомогою ефірних масел тих рослин, які мають седативну або тонізуючим ефектом.

Видами водних процедур при неврозі є:

 • інгаляції;
 • обгортання;
 • ванни.

 

Інгаляції

Щоб провести дану процедуру, в глибоку миску зі скла, кераміки або стали необхідно налити половину літра гарячої води і додати 10 крапель ефірного масла. Накрити голову хворого махровим рушником і попросити його вдихати пару протягом 5 – 7 хвилин. Після завершення процедури обличчя людини з неврозом потрібно насухо витерти. Після інгаляції слід полежати і утриматися протягом години від відвідування вулиці.

Обгортання

Дана процедура має м’яку дію на організм і широко практикується при неврозах. У ємність з теплою водою в кількості 2 літрів слід додати 10 крапель ефірного масла. У рідині змочити простирадло з натуральних волокон, віджати і укутати нею тіло хворого. Тривалість перебування в простирадлі – не більше 15 – 20 хвилин.

Ванни

Ванна з додаванням ефірної олії допоможе позбутися від болю в м’язах. Також такі процедури надають заспокійливий і розслабляючий ефекти на нервову систему. Щоб ефірне масло краще розподілилося у воді, слід змішати його з куховарською або морською сіллю, медом, вершками. Тривалість першої ванни не повинна перевищувати 10 хвилин. Згодом сеанс можна збільшити до 15 хвилин. Температуру води слід підбирати відповідно до стану хворого. При 30 градусах ванна надає тонізуючу і бадьорить, при 37 градусах – заспокійливе. Щоб ванна не спровокувала погіршення стану, не слід проводити ці процедури після прийому їжі або при температурі тіла вище 37 градусів. Протипоказаннями для ванн з ефірними маслами є ураження шкірних покривів, епілепсія, цукровий діабет, онкологічні захворювання.

Ефірні масла при неврозі

Перед тим як проводити будь-які процедури з використанням ефірних масел, слід провести тест на виявлення у хворого алергії на даний продукт. Для цього краплю олії потрібно нанести на ліктьовий згин. Ознаками нестерпності ефірних масел є поява задишки, почастішання пульсу, почервоніння шкіри, головний біль.

Ефірними маслами, які можуть бути використані для проведення водних процедур при неврозі, є:
анісова олiя – усуває плаксивість, бореться зі стресом і знижує збудження нервової системи;
масло апельсина – сприяє здоровому сну, покращує настрій;
масло базиліка – нормалізує загальний тонус організму;
гвоздичне масло – усуває головні болі, сприяє відновленню сил після фізичної і розумової перевтоми;
жасминове масло – сприяє міцному і здоровому сну;
лавандова олія – бореться з депресією, знижує збудження нервової системи;
масло троянди – підвищує працездатність і викликає почуття бадьорості.


 

Відволікання від стресу

Пацієнт з невротичним розладом схильний до того, що зосереджує свою увагу на внутрішніх відчуттях, що посилює його стан. Близьке оточення може допомогти хворому переключити увагу на інші фактори, ніж зробить боротьбу з неврозом більш ефективною.

невроз i лiкування

Факторами, на які можна відвернути хворого під час нападу, є:
Концентрація уваги на оточуючих предметах – пацієнту слід запропонувати провести усну інвентаризацію всього, що знаходиться в кімнаті. Необхідно попросити хворого детально описати меблі, аксесуари, текстильні вироби, іграшки. Можна згадувати історії, пов’язані з придбанням або використанням кожного предмета.
Виконання повсякденних обов’язків – якщо фізичний стан хворого дозволяє, слід постаратися залучити його до прибирання, миття посуду або приготування їжі.

Хобі – заняття улюбленою справою дозволить відволіктися від внутрішньої напруги.

Музика – спокійна музика допоможе розслабитися і відволіктися від негативних думок. Прослуховування музичних композицій можна поєднати з виконанням домашніх справ або іншими заняттями.

Рахунок – відволіктися від стресу дозволить перерахунок днів, що залишилися до відпустки або іншої події. Також хворому можна запропонувати скласти кошторис на планований ремонт та інші цікавi йому теми, які вимагають зосередженості і раціонального підходу.

Ігри – настільні, логічні та інші види ігор допоможуть невротику знизити рівень тривоги.


Допомога при профілактиці неврозу

Участь членів сім’ї та близьких людей у профілактиці невротичних розладів допоможе запобігти рецидивам (повторні загострення) даного захворювання.

Діями, які можуть вжити родичі невротика в профілактичних цілях, є:

 • спільний похід до психотерапевта;
 • контроль прийому лікарських препаратів;
 • сприяння у змінi способу життя.

Допомога лікаря при неврозі
У більшості випадків неврози виникають на тлі великої кількості факторів, розібратися з якими може тільки лікар. Спеціаліст визначить причини виникнення захворювання і призначить лікування. Складність полягає в тому, що багато людей опираються і не бажають звертатися до психотерапевта. Близьким людям слід діяти без натиску, м’яко пояснюючи хворому, що вони турбуються про його здоров’я. Значним аргументом на користь відвідування лікаря буде той факт, що фахівець працює анонімно. Якщо існує така можливість, родичі невротика можуть організувати першу зустріч з лікарем на нейтральній території або в тому місці, де пацієнт не буде себе почувати скуто.

Прийом ліків
У разі якщо лікар виписує ліки, родичі повинні забезпечити наявність препаратів вдома та контролювати їх вживання хворим. При призначенні серйозних психотропних засобів близьким слід вивчити протипоказання і побічні ефекти, щоб запобігти неприємності.

Спосіб життя при невротичних розладах
Неправильний спосіб життя є чинником, який посилює невроз. Тому оточення хворого повинно допомогти йому змінити свої звички і життєвий уклад.

Правилами життя при неврозі є:
Збалансований раціон харчування – меню хворого повинно включати в себе достатню кількість вуглеводів, білків і жирів, для того щоб організм був забезпечений енергією. Стан невротика можуть посилити алкогольні напої, тютюнові вироби, кофеїн. Також не слід зловживати жирною, солоною, гострою і смаженою їжею.
Фізична активність – людям, хворим неврозом, корисні фізичні навантаження. Ефективність занять збільшується, якщо їх проводити на свіжому повітрі. Це може бути катання на роликах, пробіжки або прогулянки по парку, катання на велосипеді. Присутність поруч близької людини є дієвою мотивацією для того, щоб систематично займатися спортом.
Своєчасний і здоровий відпочинок – сон робить великий вплив на відновлення нервової системи, попереджаючи перенапруження і емоційні зриви. Користь від здорового нічного сну не може бути компенсована іншими способами. Тому члени сім’ї невротика повинні сприяти у нормалізації його сну. Способами, які допоможуть зробити нічний відпочинок ефективним, є розслаблююча ванна перед сном, регулярно проветриваемая спальна кімната, відсутність кофеїну і тютюнових виробів не менш ніж за 6 годин до сну.
Наявність хобі – заняття улюбленою справою допомагає відволіктися від проблем на роботі або інших неприємних факторів. Близьке оточення може зацікавити пацієнта, запропонувавши йому спільне виконання будь-яких справ (вишивка, риболовля, кулінарія) або відвідування спортивного залу, студії танців, збройового тиру.
Обмеження впливу зовнішніх негативних факторів – в сім’ї, де проживає хворий неврозом, слід звести до мінімуму перегляд фільмів жахів, прослуховування важкої музики.

 

Загальні рекомендації для родичів тих пацієнтів, які страждають невротичними розладами
Хворі неврозом часто відчувають себе самотніми і покинутими. Такі люди рідко звертаються за допомогою, бо відчувають невпевненість в собі і розгубленість. Часто невротики ображаються через дрібниці і влаштовують скандали без причини. Перебувати поруч з такими людьми буває дуже складно. Близько повинні розуміти, що їх родич переживає складний період, і йому потрібна підтримка і турбота. У критичні моменти оточенню невротика варто запастися витримкою і терпінням. Не потрібно провокувати конфлікти і загострювати увагу на допущених невротиком помилках.

27.12.2015
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(4 оцінки, в середньому: 5 з 5)