Сульфацил

 

Сульфацил натрію (міжнародна назва сульфацетамід, застаріле – альбуцид) є антимікробним препаратом з групи сульфаніламідів, призначеним переважно для місцевого використання в офтальмологічній практиці.

Сульфаніламідні препарати були відкриті ще до початку ери антибіотиків і по теперішній час зберігають свою популярність. Найважливішою перевагою даної групи хіміотерапевтичних засобів є широкий спектр антимікробної дії, яким можуть похвалитися далеко не всі антибіотики.

Так, сульфацил натрію активний щодо більшості видів бактерій (грамнегативні і грампозитивні коки, бактерії «кишкової групи»), а також проти хламідій, актиноміцетів і токсоплазми.

Недоліком сульфаніламідних препаратів взагалі і очних крапель сульфацил натрію (альбуцид) зокрема є стійкість багатьох штамів (підвидів мікроорганізмів) до даного класу препаратів, вироблена за довгі роки часом абсолютно безконтрольного застосування. Так що в широкому спектрі антимікробної дії сульфаніламідів пробиті досить солідні проломи.

Проте, лікарі радять починати протимікробну терапію бактеріальних уражень очей саме з цього випробуваного багаторічною практикою препарату і лише в разі невдачі переходити на більш сучасні лікарські засоби.

Таким чином, медичний препарат сульфацил є одним з препаратів першого ряду при інфекційних ураженнях очей, таких як:

 • запалення повік і їх залоз (блефарити, ячмінь);
 • запалення слизової оболонки ока (кон’юнктивіти);
 • бленоррея (ураження слизової оболонки ока гонококовою флорою);
 • запалення рогівки (кератити);
 • повзуча виразка рогівки.

Очні краплі сульфацил натрію протипоказані при важких ураженнях печінки, а також при нирковій недостатності.

Крім того, протипоказанням до використання очних крапель сульфацил є підвищена чутливість до діючої речовини. Слід зазначити, що алергія до сульфаніламідів має перехресний характер, тому якщо пацієнт відзначав алергію до якого-небудь препарату з цієї групи (етазол, сульфадимезин, сульфадиметоксин, сульфазол і т.п.), то йому краще відмовитися від прийому сульфацилу.

З обережністю слід приймати очні краплі сульфацил натрію пацієнтам, у яких були присутні алергічні реакції на такі препарати з групи діуретиків як фуросемід, гіпотіазид, діакарб, а також на похідні сульфонілсечовини, які використовуються при інсуліннезалежному діабеті (діабеті другого типу).

Хворим старше 65 років також краще утриматися від очних крапель сульфацил, але вже з іншої причини. У цьому віці підвищується ризик розвитку несприятливих побічних ефектів з боку системи кровотворення і шкіри (порушення формули крові, поява висипу або екземи).

 

Як використовувати очні краплі сульфацил натрію. Коротка інструкція

 

Форми випуску: Очні краплі сульфацил натрію випускається у вигляді 10-20-30% розчинів у флаконах місткістю 5 і 10 мл, а також в тюбиках-крапельницях по 1,5 мл.

Режим дозування призначає лікар залежно від вираженості інфекційного процесу. Доза препарату може коливатися від 1 до 3 крапель в кожне око, частота прийому від 4 до 6 разів на добу.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами: очні краплі сульфацил натрію не призначають разом з місцевими анестетиками (новокаїн та ін.), оскільки відбувається взаємне послаблення дії поєднуваних медичних препаратів.

Крім того, протипоказаний спільний прийом сульфацил натрію з лікарськими засобами, що підсилюють його токсичність, такими як:

 • цитостатик метотрексат;
 • непрямі антикоагулянти (речовини, які протидіють утворенню тромбів);
 • протидіабетичні засоби для прийому всередину;
 • протисудомні медичні препарати;
 • антибіотик-імунодепресант циклоспорин.

Побічні ефекти, як правило, полягають у дискомфорті, різі в оці безпосередньо після закапування очних крапель сульфацил натрію. У більш важких випадках можливий набряк повік, який зберігається тривалий час, світлобоязнь і сльозотеча.

При поганій переносимості препарату лікарі, як правило, рекомендують перейти на розчин сульфацил натрію більш низької концентрації або проводять заміну антибактеріального засобу

При тривалому застосуванні очних крапель сульфацил натрію можуть виникати такі неприємні побічні ефекти:

 • висип, свербіж, підвищення температури тіла;
 • токсична дистрофія печінки;
 • порушення формули крові;
 • напади головного болю, запаморочення, схильність до депресії.

Подібні симптоми вимагають негайної відміни препарату.

Передозування очних крапель сульфацил зустрічається при частому закапуванні і проявляється у вигляді підвищеної реакції на препарат (припухлість навколоочних тканин, біль, печіння, світлобоязнь, болісний спазм повік, сльозотеча). У таких випадках препарат тимчасово відміняють, а в подальшому переходять на розчин більш низької концентрації.

Особливі вказівки: якщо хворий використовує контактні лінзи, то їх слід зняти безпосередньо перед закапуванням очей, а потім почекати 15-20 хвилин (час, необхідний для повного всмоктування препарату).

Рекомендації зі зберігання для медичного препарату сульфацил натрію вказують на необхідність особливої ​​обережності (список Б – сильнодіючі засоби) препарат потрібно ховати від дітей і тварин. Краплі зберігають в темному прохолодному місці (температура зберігання 8-15 градусів). Відкриті краплі не можна зберігати більше ніж 4 тижні.

 

 

Очні краплі сульфацил натрію для дітей і новонароджених

Очні краплі сульфацил протипоказані наймолодшим пацієнтам (до 2 років), виняток становить використання препарату для профілактики бленорреі у новонароджених.

Дітям у віці від двох до вісімнадцяти років очні краплі сульфацил натрію призначають у вигляді 20% розчину. Режим дозування і тривалість курсу лікування визначає педіатр-офтальмолог.

Профілактика бленорреі новонародженим дітям за допомогою медичного препарату очні краплі сульфацил натрію 20%. Інструкція

Бленоррея – гонококова інфекція, що передається під час пологів від матері до дитини та вражаюча очі малюка. Це важке захворювання, яке раніше нерідко призводило до повної сліпоти або навіть смерті дитини.

Сьогодні профілактику бленорреі проводять в пологових будинках згідно зі стандартною інструкцією: безпосередньо після пологів новонародженому закапують 20% розчин сульфацилу по 2 краплі в кожне око, процедуру повторюють через дві години після народження.

 

Очні краплі сульфацил для вагітних

Сульфацил натрію відноситься до сильнодіючих речовин. При застосуванні цих очних крапель певна частина препарату проникає через слизову оболонку в загальний кровотік і може надавати системну дію.

Оскільки сульфацил натрію здатний проникати через плаценту і в материнське молоко, вагітність і лактація є протипоказаннями до призначення цих очних крапель.

Сульфацил аналоги

Медичний препарат очні крапл сульфацил натрію має безліч повних аналогів, що мають ту саму діючу речовину. Найбільш часто зустрічаються:

 • альбуцид;
 • альбуцид-натрій;
 • сульфацетамід-натрій;
 • сульфапрокул;
 • альмоцетамід;
 • ацептот;
 • офталемід;
 • октезан;
 • себізон;
 • пронтамід.

 

Відгуки лікарів і пацієнтів про сульфацил

Аналіз відгуків лікарів і пацієнтів про медичний препарат очні краплі сульфацил натрію свідчить, що препарат популярний, як мінімум з трьох причин:

 • широкий спектр антимікробної дії;
 • мала кількість протипоказань;
 • відносно невисока ціна.

До недоліків очних крапель сульфацил натрію, в першу чергу, слід віднести високу частоту неприємної місцевої реакції у відповідь на закапування. Багато пацієнтів скаржаться на печіння в оці після введення крапель, це особливо неприємно, коли доводиться закапувати краплі дитині дошкільного віку.

Також зустрічаються відгуки про те, що рекомендовані лікарем очні краплі сульфацил не призвели до бажаної антимікробної дії. Швидше за все, в таких випадках запалення було викликано штамами мікроорганізмів з виробленою стійкістю до сульфаніламідів.

09.12.2017
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(1 оцінка, в середньому: 5 з 5)