Симптоми грипу у дітей

 

З моменту зараження до появи перших ознак захворювання проходить від декількох годин до трьох діб – інкубаційний період вірусу грипу.

Причому прояви захворювання не є характерними тільки для грипу. Тому для того, щоб зі 100% -ою впевненістю відрізнити грип від ГРВІ або застуди, необхідно провести спеціальні лабораторні дослідження. Наприклад, виділити вірус грипу в мазках з горла або визначити антитіла проти нього в крові.

Однак все ж є певні ознаки, що свідчать про наявність саме вірусу грипу в організмі дитини.

Прояви грипу у дітей складається з двох комплексів симптомів:

 • Загальної інтоксикації – виникають з перших годин захворювання і наростають швидко.
 • Ураження верхніх і нижніх дихальних шляхів – приєднується дещо пізніше: зазвичай на 2-3 день захворювання.

Причому вираженість і тривалість ознак грипу у дітей залежать від тяжкості перебігу захворювання.


 

Симптоми загальної інтоксикації при грипі у дитини

 

Симптоми грипу у дитини обумовлені впровадженням вірусу грипу в організм і продуктами розпаду клітин слизової оболонки дихальних шляхів, які надають на організм токсичний і алергічний вплив.

Підвищення температури тіла до високих цифр і озноб

Є фактично «візитною карткою» грипу, оскільки саме для нього характерний початок захворювання з різкого підвищення температури тіла до високих цифр. Причому прояви нерідко настільки виражені, що можна з точністю вказати годину початку захворювання. Тоді як при ГРВІ чи застуді у дитини ці симптоми з’являються поступово.

Підвищення температури тіла і озноб викликані виробленням в організмі спеціальних речовин – пірогенів, які передають сигнал центру терморегуляції в головному мозку. Далі запускається механізм підвищення температури тіла: посилюється м’язове тремтіння, яке збільшує утворення тепла, а тепловіддача зменшується за рахунок спазму судин.

Потім при гарній роботі центру терморегуляції судини розширюються, тому дитина стає гарячою на дотик і потіє. Якщо цього не відбувається, то малюк блідне, а кінцівки у нього холонуть.

На тлі підвищеної температури тіла може з’являтися помірна задишка (компенсаторна реакція організму) без участі допоміжної мускулатури: відсутне втягнення міжреберних м’язів і роздування крил носа.

Важливо пам’ятати, що в більшості випадків цифри підвищеної температури тіла свідчать про тяжкість стану дитини: при середній тяжкості вони досягають 38-38,5 ° С, при тяжкому перебігу грипу – 39-40 ° С. Коли стан малюка поліпшується, температура тіла швидко нормалізується.

Повторне підвищення температури тіла – ознака приєднання бактеріальної інфекції або загострення хронічних захворювань.

Головний біль, ломота в тілі, біль у м’язах і суглобах

Віруси грипу подразнюють больові рецептори, а також знижують поріг больової чутливості, тому діти стають більш сприйнятливими до болю. Крім того, інфекційний процес запускає механізми щодо посилення вироблення медіаторів запалення (простагландинів, субстанції Р і інших) – спеціальних речовин, які посилюють набряк і больові відчуття.

При грипі головний біль у дитини виражений, зазвичай розташовується в області брів, надбрівних дуг і скронь. Також є болі в області очних яблук, які посилюються при рухах очима або натисканні на них.
Біль у м’язах і суглобах, ломота в тілі є навіть в стані спокою і значно посилюються при русі.

Виражена слабкість, розбитість, порушення сну (сонливість або безсоння), поганий апетит, нудота і блювота

Викликані інтоксикацією організму вірусом грипу і продуктами розпаду клітин слизової оболонки дихальних шляхів.

Причому нудота і блювота більше характерні для важких форм грипу, а при легкому перебігу зазвичай не виникають.

Підвищена схильність до кровотеч з місць ін’єкцій, носа, шлунка або кишечника

Виникає дуже рідко і тільки при вкрай тяжкому перебігу грипу – гіпертоксичній формі. Симптом обумовлений токсичним впливом вірусу грипу на організм дитини і масивним розпадом клітин слизової оболонки дихальних шляхів, що призводить до порушення згортання крові.

Хвороблива чутливість очей до світла (світлобоязнь)

Обумовлена подразненням вірусом грипу чутливих нервових закінчень трійчастого нерва, закладених в передніх відділах очей.

Виявляється посиленням болю в очах при яскравому джерелі світла, тому дитина примружує очі або закриває їх долонькою.


 

 

 

 

Симптоми ураження дихальних шляхів при грипі у дитини

 

Симптоми ураження дихальних шляхів у дітей зазвичай набагато більш виражені, ніж у дорослих.

 • Сухість і першіння в горлі, закладеність носа, біль або здавлювання за грудиною, осиплість голосу
  Обумовлені впровадженням вірусу і пошкодженням слизової оболонки верхніх і нижніх дихальних шляхів (глотки, трахеї, голосових зв’язок, бронхів), що веде до виникнення місцевого запалення і набряку. Причому деякі автори вважають, що «дряпаючі» болі за грудиною у дитини – характерна ознака саме грипу.
  Крім того, при грипі, на відміну від ГРВІ, закладеність носа невиражена, а виділення з нього відсутні або мізерні. Також саме при грипі найбільш часто розвивається трахеобронхит (запалення трахеї і бронхів), який нерідко протікає важко, з подальшим тривалим збереженням кашлю.
 • Сльозотеча
  Сльозотеча при грипі у дитини пов’язана з набряком слизової носослезного каналу і порожнини носа за рахунок запалення, тому порушується природний відтік слізної рідини з очей.
 • Кашель
  Викликаний подразненням нервових закінчень в дихальних шляхах, що призводить до виникнення імпульсу. Потім він передається в дихальний центр, який координує рух м’язів бронхів, діафрагми, гортані, грудної клітки і живота.Як це відбувається? Спочатку виникає вдих, потім слідує напружений видих при закритій голосовій щілині і скорочених бронхах. У цей момент підвищується внутрішньо грудний тиск, який веде до розмикання голосових зв’язок і стрімкого видиху через порожнину рота – виникає кашель, разом з яким викидаються частинки слизу або харкотиння з дихальних шляхів.Спочатку хвороби кашель при грипі сухий, грубий, надсадний і болісний, а іноді нападоподібний. Мокрота або відсутня, або вона мізерна. Згодом кашель стає помірно вологим.Під час сильного кашлю (на висоті) у дітей молодшого віку іноді з’являється блювота, пов’язана з тим, що блювотний і кашльовий центр знаходяться поруч. Тому вони можуть одночасно дратуватися через те, що мозкові структури у дітей незрілі.
 • Болі в м’язах живота
  Виникають через скорочення м’язів під час болісного і тривалого кашлю.
 • Дрібні крововиливи в слизову оболонку порожнини рота і очей, шкіру обличчя і шиї
  Під час кашлю підвищується тиск в верхній порожнистій вені, тому при схильності капілярів до ламкості виникають дрібні крововиливи.
05.10.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(0 оцінок, в середньому: 0 з 5)