Шкідливі звички у дітей

Шкідливі звички є у всіх. Для дорослої людини це алкоголь, нікотин, пристрасть до жирної їжі і т.д. А «класичні» шкідливі звички у дітей – колупання в носі, смоктання пальця або гостра тяга погризти що-небудь (від нігтів на руках до іграшок). І часто дитячі шкідливі звички викликають у оточуючих не меншу тривогу, ніж дорослі.

Звідки ж беруться шкідливі звички у дітей і що з ними робити?

Дитячі шкідливі звички формуються, як правило, під впливом стресових ситуацій, через сильні переживання, невпевненість в собі. Простою механічною дією малюк намагається повернути втрачений спокій. Він може смоктати палець, гризти ніготь, колупати в носі, смикати ніс або вухо. Дівчатка часто накручують локони на палець, іноді роблячи це з силою.

формування шкідливих звичок

Якщо вам вдасться зафіксувати початкову стадію формування шкідливих звичок у дітей, то справитися з ними буде досить просто. Але якщо вищеперелічені маніпуляції вже стали для дитини регулярними, усвідомленими, то подолати таку ситуацію буде складніше.

Ні в якому разі не можна сварити дитину, якщо ви виявили у нього одну з шкідливих звичок. Тому що частково в цьому можете бути винні ви самі. Десь у минулому малюк пережив стрес, можливо, не один. Найчастіше це буває пов’язано з серйозними змінами в житті дитини: початок походу в дитячий садок або школу, переїзд, втрата когось із родичів, розлучення батьків. По-хорошому в такий момент саме ви повинні підтримувати малюка, допомагати йому впоратися з ситуацією. Але, припустимо, з якихось причин ви не змогли вчасно цього зробити. І дитина знайшла заміщуючий заспокійливий фактор – шкідливу звичку. З часом він звик до неї настільки, що тепер по будь-якого приводу відправляє пальці в рот або хапається за волосся.

Якщо ви насварите його, забороните йому робити так, то це буде додатковим стресом. Він почне думати: «Те, що допомагає мені заспокоїтися, недобре, це злить батьків. Значить, я поганий ». До того ж, швидше за все, дитина просто почне приховувати від вас свою звичку. Зустрічаються батьки, які починають боротися з пристрастями своїх дітей радикальними методами, від биття по руках до намазування гірчиці на пальці. Можливо, що це дасть результат, а можливо, й ні. Але абсолютно точно – це буде ще одним негативним фактором для дитини. Який же звідси висновок? Не треба боротися з наслідком, постарайтеся знайти причину. Тоді шкідливі звички у дітей вдасться перемогти без фізичної, емоційної і психологічної шкоди для дитини.

 

 

Не треба боротися з наслідком, постарайтеся знайти причину

  • По-перше, поговоріть з малюком. Постарайтеся дізнатися, як давно у нього з’явилася шкідлива звичка, з чим це було пов’язано. Але без загрози в голосі, а спокійно і доброзичливо.причини шкідливих звичок у дітей
  • По-друге, простою, зрозумілою дитині мовою поясніть, які можуть бути наслідки від його захоплення. Наприклад, якщо малюк гризе нігті, не треба розповідати йому про мікробів, цього ві
    н може і не зрозуміти. А ось що таке пил і бруд, він вже знає. І навряд чи захоче, щоб це виявилося у нього в животі.
  • По-третє, постарайтеся організувати день дитини так, щоб у нього просто не залишалося часу на шкідливу звичку. Не залишайте його надовго на самоті. Якщо помітите, що його пальці потягнулися до рота, запропонуйте йому пограти в гру, в якій треба активно задіяти руки. Дівчаткам шкільного віку можна запропонувати зробити гарний манікюр.

Як показує практика, більшість шкідливих звичок безслідно проходить у дітей до десяти-дванадцяти років.

 

29.01.2016
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(1 оцінка, в середньому: 5 з 5)