Що робити, коли у дитини першить в горлі?

 

Найбільш часто першіння в горлі у дітей розвивається при простудних захворюваннях, що супроводжуються запаленням і набряком слизової оболонки глотки і гортані. Найбільш правильним виходом з даної ситуації є звернення до місцевого педіатра або сімейного лікаря за відповідними рекомендаціями. Якщо першіння в горлі тривалий час після лікування застуди не проходить, то слід шукати джерело першіння серед більш рідкісних причин, характерних для дитячого віку.

Першіння в горлі у дитини часто є однією з перших ознак простудного захворювання нарівні з чханням і занепадом сил. Якщо даний симптомом не проігнорувати, а вжити відповідних заходів, то можна уникнути подальшої прогресії захворювання або, щонайменше, запобігти його бурхливій течії. Головною рекомендацією в даному випадку є звернення до сімейного лікаря або педіатра. Дані фахівці комплексно оглянуть дитину і відзначать інші ознаки захворювання, якщо такі присутні. При необхідності лікар призначить лікування, яке відповідало б періоду і тяжкості простудного захворювання. При початкових стадіях хвороби можуть бути призначені різноманітні вітаміни та препарати на основі людського інтерферону (віферон, анаферон і ін.). При більш важкому перебігу, що супроводжується підвищенням температури понад 38 градусів і приєднанням бактеріальної інфекції, можуть бути призначені антибіотики, муколітики (амброксол, сироп подорожника, пертуссин), місцеві антисептики (розчин протарголу, розчин Люголя) і ін.

 

 

Якщо застуда вилікувана, а першіння в горлі не минуло, то слід шукати іншу причину його виникнення. Зокрема, слід виключити алергічну реакцію, а також деякі неврологічні захворювання.

Алергічне захворювання слід підозрювати, коли першіння в горлі у дитини з’являється при певних умовах, наприклад, при знаходженні в квартирі, при контакті з тваринами або при вдиханні певних речовин (фарби, лаки, тютюновий дим та ін.). Також слід звернути увагу на інші ознаки алергічної реакції (сльозотеча, почервоніння очей, шкірні висипання та ін.). Якщо такі визначаються, то слід звернутися за подальшими дослідженнями до лікаря-алерголога. Якщо першіння з’явилося вперше і супроводжується скаргами дитини на утруднене дихання, то слід негайно викликати швидку допомогу. До її приїзду необхідно дати дитині будь-протиалергічний засіб, наявний в домашній аптечці і дозволений до застосування дитині відповідного віку. Розрахунок дози слід проводити, орієнтуючись на прикладену до медикаменту інструкцію.

Постійне першіння в горлі, що не змінюється при різних умовах середовища, може бути ознакою одного з неврологічних захворювань. Зокрема, мова може йти про таке спадкове захворюванні як синдром Туретта (Жиля де ля Туретта), при якому першіння є моторним автоматизмом або одним з різновидів нервового тику. Як правило, даний синдром характеризується також вербальними автоматизмами, причому часто нецензурними.

Крім усього іншого, першіння що тривалий час зберігається і поступово прогресує може бути ознакою одного з дегенеративних захворювань центральної нервової системи. На сьогоднішній день таких захворювань безліч і для кожного з них характерні ті чи інші клінічні особливості. Однак такий симптом як першіння в горлі цілком може бути дебютом паралічу голосових зв’язок або м’язів голосового апарату, що зустрічаються при багатьох з них. Для виключення неврогенної природи першіння в горлі рекомендується в плановому порядку звернутися до невролога і пройти необхідні обстеження.

Решта причин першіння в горлі, характерні скоріше для людей більш старшого віку і у дітей практично ніколи не зустрічаються.

27.11.2016
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(0 оцінок, в середньому: 0 з 5)