Основні протипоказання до щеплень у дітей

 

Якщо ви звернетеся до експертної думки лікарів-іммунуологов і педіатрів з приводу наявності ускладнень і протипоказань до щеплень, то почуєте, що після будь-якого щеплення має місце певна (специфічна) реакція організму.

Під місцевою реакцією організму дитини на щеплення в найлегшому випадку розуміють – різке підвищення температури тіла, небажання приймати їжу протягом певного часу, а також млявість і слабкість. Згідно з усіма документами, які супроводжують щеплення (з якими, до речі, має право ознайомитися будь-який батько), подібна реакція організму є абсолютно нормальною.


 

Реакція на щеплення

Підвищення температури тіла, млявість, слабкість, відмова від їжі – це все місцеві реакції дитячого організму на щеплення. Варто відрізняти місцеву реакцію організму і ускладнення після щеплення.

Ускладнення після щеплення настає в разі недотримання умов, показань і протипоказань до застосування певної вакцини. Наприклад, є вакцини, які досить легко переносяться людським організмом – у вигляді поліомієліту. У дитини на цю вакцину немає ніяких специфічний реакцій. А ось на щеплення АКДС у всіх дітей підвищується температура, що вважається нормою.


 

Ускладнення після щеплень

 

Кожен батько повинен розуміти, що після проведення процедури щеплення його дитині, у того можуть виникнути ускладнення.

 


До речі!
Батьки, як юридичні (законні) представники своєї дитини, яка не досягла 18 років, мають повне право відмовитися від будь-якого медикаментозного втручання. У тому числі і щеплення.


 

Як було зазначено вище, реакція на вакцину після щеплення – це абсолютно нормальне явище. Але, пам’ятайте!

Після щеплення не повинно бути:Ускладнення після щеплень

 • Непритомності;
 • Втрати свідомості;
 • Судом;
 • Різкого підвищення температури тіла вище 40 градусів;
 • Висипу на тілі;
 • Скупчення гною в місці уколу.

 

Важливо!
Виникнення будь-яких вищевказаних ускладнень після щеплень або ж інших специфічних реакцій на введену вакцину – це дуже серйозно. При виникненні будь-якого подібного випадку скликається спеціальна комісія, яка буде займатися розслідуванням події.


 

Коли можна робити щеплення дитині?

Щеплення роблять тільки тим дітям, які на момент вакцинації є абсолютно здоровими. Стан здоров’я дитини повинен попередньо оцінювати лікар-педіатр. Дуже важливо, щоб в день щеплення у дитини не було нежиті, застуди, кашлю, герпесу, незначного підвищення температури, проносу, шкірного висипу і інших негативних проявів організму, які б бентежили батьків і лікаря-педіатра. Якщо ви сумніваєтеся щодо того, наскільки добре і здорово почуває себе ваша дитина, то в такому випадку це і є основним протипоказанням до того, щоб робити щеплення. Батьки, як правило, набагато краще обізнані в здоров’ї своєї дитини, ніж лікарі.

Дуже важливо, щоб у дитини, якій будуть робити щеплення, були відсутні будь-які інфекційні захворювання. Чому? Тому що щеплення за своєю суттю є дуже серйозним навантаженням на імунітет.

Коли в організм дитини проникають антитіла вакцини, то він повинен бути готовий до боротьби і вироблення імунітету проти цього вірусу (який, власне і містить вакцина). Тобто, в цей момент (введення щеплення) організм не повинен боротися з іншим захворюванням – застуда, нежить і т.д. Звичайно, ми тут не беремо до уваги той факт, що у дитини в день вакцинації може бути нога в гіпсі (це не є інфекційним захворюванням).

До відома батьків!

Якщо дитина недавно перенесла менінгіт, важкий грип, вірусний гепатит, мононуклеоз чи інше серйозне інфекційне захворювання, то в такому випадку календар щеплення потрібно зрушити на півроку (цього часу буде достатньо, щоб організм зміг повністю відновитися).


 

Коли не можна робити щеплення

Відносні і абсолютні протипоказання до щеплення

 

За своєю суттю, вакцинація спрямована на те, щоб захистити дитину від важких смертельних захворювань. Це означає, що вакцина повинна бути якомога більш ефективною та найбільш безпечною для людини. Якщо ж умови до виконання вакцинації не дотримані, то в такому випадку щеплення може завдати шкоди.

Протипоказання до щеплень класифікують на постійні (абсолютні) і тимчасові (відносні).

Абсолютними протипоказаннями до того, щоб дитині робити щеплення можна назвати ті стани, які несуть в собі пряму загрозу для життя і здоров’я дитини:

 • Різке підвищення температури тіла до 40 градусів після попередніх вакцинацій;Коли не можна робити щеплення
 • Почервоніння в місці уколу, нагноєння, набряк;
 • Анафілактичний шок;
 • Колапс;
 • Знижений або ж підвищений тиск, який зазвичай не має місця бути у дитини;
 • Енцефаліт;
 • Судорожний стан;
 • Непритомність;
 • СНІД;
 • Прийом на даний момент антибіотиків.

Забороняється дітям з подібними реакціями проводити вакцинацію БЦЖ, АКДС, корову, паротитну, ОПВ.

До відносних протипоказань вакцинації відносять погіршення самопочуття дитини на день щеплення або ж протягом попередніх кількох днів. Це може бути висока температура, ГРВІ, нежить. Якщо у дитини цукровий діабет, то вакцинація проводиться тільки після висновку лікаря-ендокринолога. Також, якщо в недавньому часі дитині проводили переливання крові, то в такому випадку щеплення не роблять протягом наступних 3-5 місяців. Не прищеплюють недоношених дітей.


 

Підготовка до щеплення

Запам’ятайте! Підготувати дитину до проведення вакцинації неможливо. Тому, ні в якому разі не давайте дитині запропоновані кимось ліки (навіть, якщо вони гомеопатичні).

Не рекомендується перегодовувати дитину або ж давати йому нові для нього продукти в день вакцинації. Бажано, за годину до щеплення не годувати зовсім. Попередньо добре напоїть дитину. Після щеплення обов’язково прогуляйтеся на свіжому повітрі, і максимально обмежте спілкування з іншими дітьми.

22.08.2016
 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(2 оцінки, в середньому: 1.5 з 5)